Úvod > Aktuality > Kráčející sochy na zámku v Brtnici zahájí sezonu plnou kulturních akcí
Zámek Brtnice
"> Zámek Brtnice "> Krácející sochy "> Zámek Brtnice
Památky

Kráčející sochy na zámku v Brtnici zahájí sezonu plnou kulturních akcí

  • Vydáno9. července 2014
Brtnický zámek připravil pro dobu letních prázdnin celou řadu kulturních akcí. Výstava Kráčející sochy představuje osud soch a drobných sakrálních památek, které se musely na Mostecku stěhovat. Kromě ní čeká během letních prázdnin na návštěvníky zámku výstava Brtnických kovadlin, šermířská šarvátka, dřevorubecké závody nebo hradozámecká noc.

Unikátní soubor historických i současných fotografií je k zhlédnutí v přízemních prostorách brtnického zámku v červenci a srpnu vždy od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Fotografie, jejichž výstava bude na zámku v Brtnici zahájena v sobotu 12. července 2014 ve 14 hodin, zapůjčilo Oblastní muzeum v Mostě. Výstava Kráčející sochy mapuje na Vysočině ne zcela známou problematiku stěhování soch a drobných staveb v severozápadních Čechách především v důsledku důlní činnosti.

V sobotu 26. července se na brtnickém zámku odehraje šermířská šarvátka v podání SHDŠ Společenství pánů z Jihlavy, o týden později, v sobotu 2. srpna, se uskuteční pátý ročník dřevorubeckých závodů. Rušno bude na zámku také během posledního srpnového víkendu, kdy se v Brtnici koná pouť a zároveň v rámci hradozámecké noci budou probíhat večerní prohlídky zámku.

Zachráněné sochy z Mostecka kráčejí do Brtnice

Důlní a průmyslová činnost pohltila do dnešních dnů dvě třetiny Mostecka. Zmizelo třicet obcí, královské město Most, malebná podkrušnohorská krajina. Těžba přivedla evidentně toto teritorium do stavu katastrofální devastace a stále citelně zasahuje do života zdejších obyvatel. Na základě provedených průzkumů a zpracovaných expertiz byly s nezbytným časovým předstihem vypracovány záměry pro dokumentaci a záchranu těžbou ohrožených památek a odhady finančních nákladů. Z památkových staveb odsouzených k zániku byly vyjímány architektonické články (kamenná ostění portálů, oken, vestavěné náhrobníky, mříže) a stavební části (záklopové, často malované stropy) a uloženy do depozitářů s tím, že jejich použití v galerijních instalacích nebo v objektech bude následné a postupné.

Množství zachráněných exteriérových památek vyvolalo otázku jejich dalšího společenského uplatnění. Nová koncepce zakomponování plastiky do krajiny či k adekvátní architektuře jí částečně vrací původní smysl i uměleckou hodnotu.

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Původní gotický hrad vznikl v 30. letech 15. století. Koncem 16. století za Hynka Brtnického z Valdštejna přestavěl italský architekt Baldassar Maggi de Ronio hrad na prostorné renesanční sídlo. Východní palácové křídlo bylo přistavěno do výšky gotického paláce a k němu na západní straně připojeno severní křídlo s patrovou lodžií, fasády pokryla sgrafitová rustika. Z barokní etapy zámku pochází kašna z roku 1670, která byla přenesena z aleje na třetí nádvoří roku 1935. Poslední stavební úpravy daly zámku dnešní podobu na konci 18. stol. V l. patře paláce se nachází sál s bohatou štukovou výzdobou. Jeho stěny pokryl v letech 1723 až 1724 malíř K. F. Tepper rozměrnými plátny, která zachycují návštěvy habsburských císařů v Brtnici. V roce 1623 po rodu Valdštejnů získal zámek italský rod z Collalto a San Salvatore, který zde sídlil až do roku 1945.

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka začíná u hradu Rokštejna a navazuje na systém cyklostezek a tras pro pěší. Vzdálenost z Rokštejna (zastavení 1) do Brtnice po modré turistické značce je dlouhá 7790 metrů, trasa pro cyklisty přes Panskou Lhotu (zastavení 2a) a Malé, 6750 metrů.

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od června 2015 zde najdete novou expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.