Úvod > Aktuality > Kouzlo krajin Zdeňka Buriana objevte na obnovené výstavě ve Štramberku
Kouzlo krajin Zdeňka Buriana objevte na obnovené výstavě ve Štramberku
"> "> ">
Kultura

Kouzlo krajin Zdeňka Buriana objevte na obnovené výstavě ve Štramberku

  • Vydáno13. ledna 2019
Český malíř a ilustrátor Zdeněk Burian (1905–1981) doprovodil svými obrázky známé dobrodružné knihy Karla Maye, Julese Verna, Jaroslava Foglara či Eduarda Štorcha. Jeho nejslavnějšími díly jsou zejména rekonstrukce prehistorických živočichů a rostlin, uznávané světovými odborníky. Burian se narodil v Kopřivnici, část života však prožil ve Štramberku. Muzeum každoročně pořádá tematické výstavy z jeho díla, mimo sezonu slouží jako městská galerie. Ve stejné budově sídlí také Městské informační centrum.
Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku nabízí expozici života a díla světově uznávaného malíře pravěku a dobrodružství, který část života prožil v tomto městě a jehož celoživotní inspirací se stala proslulá jeskyně Šipka. Expozice, která je celoročně přístupná, je tematicky obměňována tak, aby přinášela co možná nejkomplexnější pohled na Burianovo dílo. Výstavy originálů i reprodukcí jsou doplněny nabídkou aktuálně vydávané literatury s malířovými ilustracemi.

Od 3. ledna do 31. března 2019 můžete vyrazit na obnovenou výstavu Pravěk a dobrodružství. Přijďte se podívat na dílo Zdeňka Buriana, který inspiroval Karla Zemana k natočení stejnojmenného filmu Cesta do pravěku.
Na celý den do města Štramberk

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Lašská naučná stezka Štramberkem

Lašská naučná stezka Štramberkem

Lašská naučná stezka vede obcemi Kopřivnice a Štramberk. Informační tabule představují návštěvníkům nejzajímavější místa v jejich nejbližším okolí. Štramberská část stezky je dlouhá 6 km.