Úvod > Aktuality > Kouzelné Vánoce na hradech a zámcích i ve skanzenech
Kouzelné Vánoce na hradech a zámcích i ve skanzenech
"> "> "> ">
Zážitky

Kouzelné Vánoce na hradech a zámcích i ve skanzenech

  • Vydáno12. prosince 2019
Vydejte se s portálem Kudy z nudy na adventní výlet do některého ze zámků či skanzenů a obdivujte nazdobené vánoční stoly, výzdobu a romantickou atmosféru starých časů na hradech, zámcích i v podzámčí. Co vás čeká? Přehlídky betlémů, perníčků, vánočních ozdob na stromeček, lití olova i lodičky ze skořápek.
O Vánocích, adventních zvycích a štědrovečerní večeři se nebude jen povídat, leckde také ochutnáte některou z dobrot, naučíte se prastaré koledy a třeba si ještě domů odnesete něco na památku nebo dobové recepty. Zbývá si vybrat jen místo a čas.
 

Adventní výlet na Křivoklát či Karlštejn

KarlštejnSvátky s kouzelnou atmosférou a okouzlující architektura, to jsou dva dobré důvody, proč se o víkendu 14. a 15. prosince vydat na Královský advent na Křivoklátě. Tato tradiční akce přinese nejen dobový jarmark doprovázený pestrým programem na nádvořím ale nabízí vám jedinečnou možnost zažít i něco nevšedního přímo v interiérech hradu. Zúčastněte se císařské audience a přeneste se s námi do doby císaře Karla IV. Speciální vstupenky si můžete zakoupit v pokladně hradu za 100 korun.

Všem příchozím je o víkendu přístupný také hrad Karlštejn, kde probíhají zimní prohlídky. V neděli 15. prosince navíc Rytířský sál Císařského paláce rozezní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. "Rybovka" se bude na hradě hrát hned dvakrát, a to v 17:00 a v 19:00 hodin.
 

Zákupské vánoce s medvědem i panem nadlesním

Medvěd MedoušekPředvánoční pohodu si užijete v sobotu 14. prosince také na zámku Zákupy. Letos již 6. ročník komponovaného adventního programu v Zákupech se odehrává na třech různých místech – na zámku, v Eduard Held muzeu na náměstí a v děkanském kostele sv. Fabiána a Šebestiána.

Na zámku budou probíhat prohlídky bytu pana nadlesního a ve 14:00 se dočká vánočních dárků zámecký medvěd Medoušek. Medouška čeká vánoční stromek ozdobený perníky, rád si pochutná i na vánočkách a jablkách.

Od 15:00 proběhne Adventní koncert ZUŠ Česká Lípa a v 17:30 se můžete těšit na vystoupení oživených postav orloje v podání Divadelního spolku Havlíček Zákupy na druhém zámeckém nádvoří.


Březnice a Mníšek pod Brdy: zámky se sváteční atmosférou

Zámek Březnice zimaZámek Březnice oživí v sobotu 14. prosince předvánoční atmosféra koled a zpěvu, vánočních zvyků a jedinečnou možností zhlédnout zámecký palffyovský betlém v rámci prohlídek zámku.

Speciální dospělácká "Vánoční prohlídka a panenky" bude přístupná na zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídka začne 14. prosince ve 13:30 hodin a a 15. prosince v 10:30 hodin. Prohlídku si prosím rezervujte se na tel. 778 716 538 nebo 606 649 207. Pro děti je připravena vánoční prohlídka s královnou Elsou, při níž si děti, spolu se zimní princeznou Maruškou, vyzkouší vánoční zvyky; dále Kouzelné sklepení, prohlídka Z pohádky do pohádky i výtvarný ateliér.
 

Vánoční jarmark v Josefově

pevnost josefov trhVánoční jarmark na Bastionu IV je tradiční akcí Umělecké kolonie Bastion IV, spolku, který v pevnosti Josefov sídlí a tvoří. Původně vojenský prostor získal působením uměleckého spolku jedinečnou atmosféru, která je ještě umocněna krásnou staročeskou vánoční výzdobou. 

Součástí akce je bohatý doprovodný program v podobě koncertů, divadelních představení, tvořivých dílniček pro děti, možnosti vyzkoušet si některá řemesla, povozit se na poníkovi, otevřeného Muzea hraček...
 

Skleněné Vánoce v Třeboni

skleněné vánoce TřeboňTradiční vánoční prodejní výstavu vlastních výrobků na zámku Třeboň připravili jako každoročně v rámci praxe studenti ekonomických a uměleckých oborů. Přijďte se potěšit pohledem na tvorbu talentovaných mladých lidí nebo si rovnou vybrat vánoční dárek.

Výstava v zámecké galerii je přístupná ve všedních dnech od 9 do 17 hodin, o víkendech do 15 hodin.
 

Vánoce za časů našich prababiček ve skanzenech

Skanzen KouřimSváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde se koná v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince Vánoční jarmark. Jak probíhal čas adventní a vánoční v časech minulých ujistíte na rozsáhlé výstavě ve skanzenech v Přerově nad Labem nebo na Betlémě u Hlinska.

Zlatá adventní neděle ve skanzenu v Kouřimi se ponese ve zcela jiném duchu. Budou se zpívat radostné zpěvy adventní, muzeem budou obcházet tradiční adventní postavy tajemných Lucek a hrozivé Perchty, děti i dospělé čekají řemeslné vánoční dílny, v historických staveních budou hospodáři vyprávět o adventních a vánočních obyčejích. Mnoho zajímavého se návštěvníci dozví nejen o zvycích českých, ale i německých z oblasti Sudet v Podkrušnohoří.
Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

17.12.
Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

Další ročník Úštěckého adventu se koná v sobotu 17. 12. 2022 od 9 do 17 hodin v centru města. Ani letos nebude chybět hromadný inscenovaný slet andělů z kostelní věže – první originální vystoupení v Evropě – 3x za den kolem 11:00, 14:30. a 17:00 hodiny.

Česká mše vánoční – J. J. Ryba

11.12.
Česká mše vánoční – J. J. Ryba

Tradiční Česká mše Vánoční J.J. Ryby v Rytířském sále Císařského paláce.