Úvod > Aktuality > Kouty nad Desnou a vodní elektrárna Dlouhé stráně lákají i v zimě
Zimní sporty

Kouty nad Desnou a vodní elektrárna Dlouhé stráně lákají i v zimě

  • Vydáno25. prosince 2018
Největší moravský skiareál s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Skvěle si zde zalyžujete na nejdelší sjezdovce na Moravě a vypravit se můžete také na zimní prohlídku elektrárny Dlouhé stráně, která se řadí mezi sedm největších divů České republiky. Od 25.12. se lyžuje každý den od 8:30 do 16:00. Večerní lyžování v prosinci 26. – 30.12. od 18:00 do 21:00 na sjezdovce Ke Snowparku. Na Nový rok bude areál v provozu od 9:30 do 16:00.
Na úpatí areálu stojí velkoryse dimenzované zázemí se čtyřmi rozličnými typy restaurací i nový apartmánový dům. Páteří svahu je pak expresní 6sedačka, jedna z nejvýkonnějších lanovek v Česku, kterou obtékají dvě dvouapůlkilometrové sjezdovky, jež v horních partiích vyhoví i méně náročným, níže si naopak přijdou na své spíše sportovnější lyžaři. Celková délka sjezdovek 11,5 km zaručuje areálu Kouty prvenství mezi moravskými lyžaskými středisky.
 
Sjezdovky klesají po severozápadním svahu Medvědí hory, do jejíhož vrcholu je zapuštěná unikátní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Okolo nádrže se upravuje několik okruhů běžeckých stop, které jsou dostupné od horní stanice lanovky. Stojí za to i díky prvotřídnímu výhledu na hlavní hřeben Jeseníků včetně Pradědu.
 
 

V zimě k dolní nádrži

Elektrárna Dlouhé StráněExkurze do elektrárny je v zimním období omezena na spodní nádrž. Prohlídky probíhají každý den dvakrát denně. Průvodce vás doprovodí do přednáškového sálu, kde uvidíte projekci filmu a dozvíte se zajímavosti o elektrárně samotné. Pak už vás čeká návštěva podzemní části elektrárny. Prohlídku je nutné objednat předem na webu elektrárny, koná se vždy mezi 8 až 17 hodinou (poslední exkurze je od 16.00 hodin). Psy bohužel nelze vzít s sebou na exkurzi.

Dlouhé stráně se mohou pochlubit třemi "nej": největší reverzní vodní turbínu v Evropě – 325 MW, elektrárnu s největším spádem v České republice – 510,7 m a největší instalovaný výkon v ČR – dvakrát 325 MW. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky.
Jeseníky na běžkách – kolem nádrže Dlouhé Stráně

Jeseníky na běžkách – kolem nádrže Dlouhé Stráně

Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.

Ski areál Šindelná Kouty nad Desnou

Ski areál Šindelná Kouty nad Desnou

Kouty nad Desnou na okraji rekreační oblasti Koutecké údolí lákají na lyžování ve Ski areálu Šindelná. Všechny sjezdové tratě jsou kryty systémem umělého zasněžování a jsou denně strojově upravovány. Využít můžete také večerní lyžování.

Chata Andělka Kouty nad Desnou

Chata Andělka Kouty nad Desnou

Komfortní chata s bazénem až pro 21 osob v obci Kouty nad Desnou. Chalupa se nachází v malebném zákoutí jižního předhůří Jeseníků přímo pod Červenohorským sedlem.

Areál Kouty – horské centrum zábavy a sportu

Areál Kouty – horské centrum zábavy a sportu

Neváhejte využít krásného počasí k návštěvě areálu Kouty, dojeďte k nám na kole, autem, vlakem, projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, výborně se najezte v našich gastro zařízeních, zahrajte si bowling.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Další aktuality

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky