Úvod > Aktuality > Kostelní věže budou v Orlických horách sloužit jako rozhledny
Kostelní věže budou v Orlických horách sloužit jako rozhledny
">
Památky

Kostelní věže budou v Orlických horách sloužit jako rozhledny

  • Vydáno17. března 2017
V Orlických horách se některé kostelní věže promění ve vyhlídky, ze kterých bude možné prohlédnout si panorama hor. Už příští léto by turisté mohli pohlédnout na krajinu z výšky kostelní věže v Neratově a Orlickém Záhoří.
orlické ehorySdružení Neratov a obec Orlické Záhoří u polské hranice opraví zchátralé věže kostelů, postaví v nich schodiště a věže pak budou zčásti sloužit i jako galerie. Například Orlické Záhoří by si tak turisté mohli z kostelní věže prohlédnout už příští rok v létě. Opravovat se bude i věž v nedaleké Bystřici Kladské v Polsku.
 
Ve věži kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří se ukrývá dosud funkční hodinový stroj a výhled na tři světové strany – na jih do širokého údolí Orlice, nalevo Polsko, napravo Orlické hory. Návštěvníci sem zavítají poprvé roku 2018.
 
NeratovKostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově představuje unikátní stavbu se skleněnou střechou. Kostel 10. května 1945 na konci 2. světové války vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády. Požárem byla zničena střecha, dřevěné schodiště, hodinový stroj a zvon. Koncem roku 1957 spadly promáčené klenby a kostel byl navržen na demolici. K té však díky nedostatku finančních prostředků nedošlo a kostel se v roce 1989 podařilo zapsat na seznam kulturních památek. Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby nejdříve pod "otevřeným nebem", v současnosti je již kostel zastřešen částečně prosklenou střechou.
Kostel sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří

Kostel sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří

Pozdně barokní kostel pochází z let 1754-63 a stojí na místě staršího dřevěného kostela. Ke stavbě přiléhá hranolová věž se šindelovou střechou. U kostela se také nachází hřbitov a márnice.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.