Úvod > Aktuality > Kostel sv. Floriána v Krásném Březně po celkové stavební obnově čeká první sezóna
Kostel sv. Floriána v Krásném Březně po celkové stavební obnově čeká první sezóna
"> "> ">
Památky

Kostel sv. Floriána v Krásném Březně po celkové stavební obnově čeká první sezóna

  • Vydáno30. března 2015
Kostel sv. Floriána v Krásném Březně je s průvodcem celoročně přístupný na objednání ve všední dny. Od soboty 4. dubna začíná v objektu průvodcovská služba, což znamená, že můžete o víkendu a ve svátek přijít na prohlídku kostela bez nutnosti objednání.
kostel_svFloriana_oltarMK_KrasneBrezno,-NPAs_M-PavlA­kovAˇ.jpgOproti zkušební loňské sezóně uvidíte letos kostel v plné kráse, včetně zrestaurovaného hlavního oltáře s alabastrovými reliéfy a dozvíte se i podrobnosti o jeho vzniku a autorovi. Nejen novinky vyplývající z bádání v průběhu restaurování oltáře jsou zpřístupněny návštěvníkům formou výstavy o historii a obnově celého objektu, která je součástí prohlídky kostela.
 
K zahájení sezóny připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem tematickou výstavu Skryté poklady z ústeckých vil – zabavené kulturní dědictví z ústeckých nemovitostí po roce 1945.

Slavnostní zahájení výstavy se odehraje 18. dubna (na mezinárodní den památek a sídel je vstup na výstavu volný). Výstava v atriu zámku bude dále přístupná pouze v pracovní dny 20.4.2015–5.6.2015, vstupné 20 a 15 Kč.
 
Kostel sv. Floriána (1597–1604) je jediná celoročně přístupná památka v Ústí nad Labem, je součástí významného zámeckého komplexu Krásné Březno. Nádherná žebrová síťová klenba v kostele cituje o sto let starší stavební tradici, diamantové portály jsou naopak typickým znakem renesance. Nejhodnotnější částí mobiliáře je zcela unikátní původní hlavní oltář s alabastrovými reliéfy, ústředním motivem je nezvykle rodokmen Ježíše Krista.

V roce 2008 byl kostel prohlášen za národní kulturní památku, nově prošel celkovou obnovou (2011–2013), součástí bylo vytvoření nových zvonů (původní z roku 1601 se nedochovaly). V roce 2014 během restaurování hlavního oltáře probíhala v kostele první, zatím jen zkušební turistická sezóna, plnohodnotný turistický provoz kostel teprve čeká.

Prohlídky kostela sv. Floriána jsou možné jen s průvodcem, pro školy je zpracováno edukační pásmo s pracovními listy.
Kostel sv. Floriána v Krásném Březně

Kostel sv. Floriána v Krásném Březně

Kostel sv. Floriána v areálu zámku Krásné Březno je jediným celoročně přístupným kostelem v Ústí nad Labem s průvodcovskou službou. Národní kulturní památka v duchu saské renesance se pyšní původním oltářem s unikátním motivem stromu Jesse – rodokmenem Ježíše.