Úvod > Aktuality > Korunovační klenoty v Ostravě budou k vidění už jen chvíli
Korunovační klenoty v Ostravě budou k vidění už jen chvíli
">
Kultura

Korunovační klenoty v Ostravě budou k vidění už jen chvíli

  • Vydáno2. března 2017
Jak se asi nosila obrovitá koruna etiopskému císaři Menelikovi II.? Jaký klenot byl usazen na hlavu současné britské panovnice v den její korunovace? A jak vypadá koruna drahokamy posedlého císaře Rudolfa II.?
KorunaJeště pár dní, přesněji do 5. března 2017 je v Ostravském muzeu k vidění unikátní výstava korunovačních klenotů. Za desítkami královských korun různých tvarů, barev a zdobení stojí příběhy panovníků a panovnic významných říší Evropy, Asie, Ameriky nebo Afriky.
 
Výstava je zapůjčena z nejslavnější světové sbírky replik korunovačních klenotů firmy Juwelier Abeler v německém Wuppertalu, kde je uložena v trezoru a veřejnosti není přístupna. V takovém rozsahu, jak ji uvidíte v Ostravském muzeu je představena úplně poprvé.
 
Vystavena je například Svatoštěpánská koruna Uherského království, jejíž kříž „nakřivo“ na vrcholu koruny vyvolává řadu teorií a pověstí, proč tomu tak je. Nádherně zdobená rakouská císařská koruna, jablko a žezlo vás zase zavede ke známému panovníkovi Rudolfu II. Zastoupena je také celá škála korun, prezentujících dosud vládnoucí panovníky Velké Británie.  Výstava je doplněna fotografiemi nejznámějších evropských korunovačních katedrál. Speciální část tvoří jednoduchý přehled dosud vládnoucích panovnických rodů v Evropě.
Ostravské muzeum

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.