Úvod > Aktuality > Korunní pevnůstka v Olomouci se změnila na moderní muzeum
Korunní pevnůstka v Olomouci se změnila na moderní muzeum
"> ">
Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci se změnila na moderní muzeum

  • Vydáno30. dubna 2013
V Korunní pevnůstce, která vznikla jako součást olomouckého opevnění z dob Marie Terezie, se otevřela, poprvé za svou historii, jako klasický muzejní prostor. V bývalé barokní prachárně vznikla nová expozice, která přibližuje historii Olomouce jako pevnosti.
Expozice v korunní pevnůstceMilovníci vojenské historie se v nově zřízeném muzeu dozví nejen zajímavosti o historii pevnůstky a o objektech, které se v areálu dochovaly, ale také to, jak pevnost vypadala za dob Marie Terezie. K vidění je zde spousta fotografií a nákresů, archeologické nálezy. V prvním patře je pak k vidění sádrový model města i pevnosti z poloviny 18. století. Mimo to si prohlédnete mosazné nábojnice, patrony, první kulové náboje, dobové mince i  medailon se symbolem svaté Barbory, patronky dělostřelců.

Expozice Prachárna Muzea olomoucké pevnosti má otevřeno denně kromě pondělí od devíti do sedmnácti hodin, základní vstupné je šedesát korun, zlevněné vyjde na třicet korun.

Korunní pevnůstka je jeden z mála dochovaných pevnostních objektů, který byl součástí původního bastionového opevnění Olomouce. Je předsunuta před středověké městské hradby (od historického jádra města ji odděluje Mlýnský potok) a spolu s okolními bastiony vytvářela obrannou linii olomoucké pevnosti v dnešních Bezručových sadech. Korunní pevnůstka leží na území zaniklé obce Závodí a tvoří ji několik pevnostních objektů vybudovaných v průběhu 18. a 19. století.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.