Úvod > Aktuality > Projeďte se parním vlakem – v Kořenově se bude slavit Den zubačky
Železnicní spolecnost Tanvald vypraví na zubacku dve soupravy zvláštních vlaku
"> Železnicní spolecnost Tanvald vypraví na zubacku dve soupravy zvláštních vlaku "> Centrem oslav je železnicní stanice Korenov "> Ve vlacích vás odbaví pruvodcí v historických uniformách
Zážitky

Projeďte se parním vlakem – v Kořenově se bude slavit Den zubačky

  • Vydáno22. června 2020
Sobota 27. června bude na Zubačce patřit parní lokomotivě T426.001 "Rakušanka". Těšit se také můžete na zvláštní vlaky s ozubnicovou lokomotivou či ukázku hasičské techniky. V Kořenově je možné navštívit Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopnu Kořenov, svézt se tu můžete vláčkem Důlní železnice či historickým autobusem na Jizerku nebo do Příchovic. Centrem oslav bude železniční stanice Kořenov, kde je připraven také doprovodný program.

Ozubnicová dráha1. července 1902 byl slavnostně zahájen pravidelný provoz z Tanvaldu do Grünthalu, tedy do dnešního Kořenova. Provoz do Oberschreiberhau (dnešní Szklarska Poręba Górna), začal o několik měsíců později, 1. října 1902. Unikátní horská trať, která byla vystavěna především pro dopravu levného pruského uhlí do průmyslového Liberecka, dnes slouží především turistům. Mezi Tanvaldem a Kořenovem trať dosahuje sklonu až 58 promile – je tak nejstrmější tratí v Česku. Stavitelé trati si pomohli dvoulamelovou Abtovou ozubnicí, která se při nostalgických jízdách používá dodnes.

Parní vlak KořenovZvláštní vlaky na ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova bude tvořit unikátní ozubnicová lokomotiva T426.0 „Rakušanka“, vozy Balm a Ce. Mezi Kořenovem a Harrachovem bude cestující vozit historický motorový vůz  M240.056 „Singrovka“.

Jízdenky do zvláštních vlaků zakoupíte v den akce v předprodeji na nádražích v Tanvaldě a v Kořenově nebo přímo ve zvláštních vlacích. Budete odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách. V barovém voze můžete kromě občerstvení zakoupit i upomínkové předměty ze Zubačky. Pivo a limonáda se roznášejí po celém vlaku.
 

Do muzea i na pěkný výlet

JizerkaV Kořenově bude k vidění i originální poštovní vůz z roku 1941 včetně expozice dějin vlakové pošty. V Kořenově také můžete navštívit Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopnu Kořenov, svézt se tu můžete vláčkem Důlní železnice či historickým autobusem na Jizerku nebo do Příchovic do areálu u Čápa. Ze železniční stanice Harrachov si můžete udělat nádherný pěší výlet podél státní hranice s Polskem.

Z Tanvaldu do Kořenova vlaky odjíždí v 10:32, 13:43 a 17:43. Z Kořenova do Tanvaldu jedou vlaky v 8:47, 12:45 a 16:48.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl