Úvod > Aktuality > Konec černobílé doby v Národní galerii Praha: letošní novinka ve Veletržním paláci
Kultura

Konec černobílé doby v Národní galerii Praha: letošní novinka ve Veletržním paláci

  • Vydáno20. února 2023
Národní galerie Praha letos otevře novou stálou expozici nazvanou "1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby", která bude mapovat dějiny od vyhlášení protektorátu Čechy a Morava až téměř do současnosti. Nová expozice představí zájemcům o moderní umění přes 360 exponátů ze sbírek Národní galerie. Doplní tak již existující a velmi oblíbené stálé výstavy "1918⁠–⁠1938: První republika", "1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století", i před nedávnem nově otevřenou expozici "1956⁠–⁠1989: Architektura všem".
zrzavý kleopatraNázev Konec černobílé doby nepojmenovává zpracovávané období, ale je spíše heslem pro přístup zvolený při tvorbě expozice. České dějiny a vývoj po roce 1939 mají stále přímý vliv na současnost. Žijeme v době, kdy zhruba polovina Čechů na vlastní kůži zažila totalitní předlistopadový režim. Snad i proto se v posledních letech vede ve společnosti mnohdy polarizující diskuse o revizi tohoto období. Expozice se snaží přistoupit ke zkoumanému materiálu bez jakýchkoliv předchozích soudů a s vědomím toho, že kvalita umění v této době byla a stále je zásadně spojena s politickými názory jejích soudců.

Expozice představí šíři dobových přístupů a ukáže, že i v této době existovalo více různých pojetí umělecké kvality, jeho sociopolitickou podmíněnost a proměny. Tvoří ji výlučně díla ze sbírky NGP. Právě klady i nedostatky sbírkového fondu, kdy se do něj řada děl dostala a řada výstav odehrála na politickou objednávku, by měla ukázat umění v jeho maximální šíři a komplexitě jako svědectví doby, a ne jako ze společnosti, politiky a ekonomiky vyvázaný estetický fenomén.
 

Svět dvou protikladů od května 2023

zrzavý kleopatraKategorie dvou protikladů, které černá a bílá metaforicky symbolizují, se nyní po století bojů za rovnoprávnost a tváří v tvář globálním krizím hroutí. Stojíme před nutností překonat polaritu mezi svobodou jednotlivce a zájmem kolektivu, napětím, které utvářelo dvě hlavní společenské ideologie 20. století, a z nich vycházející dvě zcela odlišné koncepce toho, co je umění. Název je tak proklamací směrem k budoucnosti a expozice by měla pomoci ukázat, že oba póly ani v této době neexistovaly jako černá a bílá maxima, ale spíše jako škála různých stupňů šedi.

Výstava 1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby bude otevřena od 26. května 2023. Do té doby se můžete přijít podívat na v lednu nově otevřenou expozici 1956⁠–⁠1989: Architektura všem anebo starší expozice 1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století a 1918⁠–⁠1938: První republika. Zajímavé jsou také letošní výstavy Květninová unie, Moje tělo není ostrov, Akvarel mezi Prahou a Vídní nebo výstava Mileny Dopitové: Even Odd. Veletržní palác je otevřen od úterý do neděle do 10:00 do 18:00 hodin, vstupné do expozic stojí 250 Kč. Senioři či studenti zaplatí 150 Kč.
Eva Koťátková – Moje tělo není ostrov

7.12.
4.6.
Eva Koťátková – Moje tělo není ostrov

Eva Koťátková ve své tvorbě spojuje objekty, koláže, kostýmy a texty do rozsáhlých, hravých, poetických a často performativních instalací, jimiž poukazuje na to, jak hluboce jsou naše osobní životy ovlivněny naším sociálním prostředím, jeho kódy a normami.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Milena Dopitová – Even Odd

9.11.
7.1.
Milena Dopitová – Even Odd

Výstava Milena Dopitová: Even Odd pořádaná ve spolupráci s Bozar – Centre for Fine Arts Brusel byla jedním z mezinárodních projektů, který reprezentoval Českou republiku u příležitosti předsednictví v Radě Evropské unie. Ke konci roku 2023 bude k vidění v Malé dvoraně Veletržního paláce.

Akvarel mezi Prahou a Vídní

22.9.
7.1.
Akvarel mezi Prahou a Vídní

Národní galerie v Praze představí ve výstavě Akvarel mezi Prahou a Vídní díla z obou těchto uměleckých center z období 19. století a ukáže jejich vzájemné spojitosti.

Květinová unie – výstava Národní galerie v Praze, Veletržní palác

10.2.
7.5.
Květinová unie – výstava Národní galerie v Praze, Veletržní palác

Devět mladých českých umělců a designerů vyzdobilo při příležitosti loňského předsednictví České republiky dvě budovy Rady Evropské unie v Bruselu.

1956⁠–⁠1989: Architektura všem – nová expozice ve Veletržním paláci

7.12.
31.12.
1956⁠–⁠1989: Architektura všem – nová expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Cílem výstavy je překonat binární pohled Východ⁠–⁠Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony před 30 lety, a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. 

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1.1.
31.12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

1796–1918 Umění dlouhého století – nová expozice ve Veletržním paláci

1.1.
31.12.
1796–1918 Umění dlouhého století – nová expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!
Praha | Životní styl

Kalendář 2023: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
Praha | Životní styl

Desátý ročník Festivalu Spectaculare probíhá v Praze

Desátý ročník audiovizuálního festivalu Spectaculare se v roce 2023 koná mezi 10. březnem a 14. dubnem 2023 na mnoha místech Prahy – v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Biu Oko, Klementinu, pražském Planetáriu, Meet Factory, Campu, The Chemistry Gallery i v kostele sv. Salvátora.
Praha | Kultura

Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!

Národní muzeum připravuje pro své návštěvníky řadu zajímavých projektů. Kromě stálých expozic, které jsou velmi oblíbené, se letos chystá otevřít také několik unikátních výstav. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstavních expozic, ale také na otevření Dětského muzea.
Praha | Kultura

Na veletrhu Holiday World budete mít svět jako na dlani – letos opět v Letňanech

Na již 31. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se mohou milovníci cestování těšit 17. až 19. března 2023, oblíbená akce se uskuteční v areálu výstaviště v Letňanech. Na PVA EXPO Praha se budou prezentovat atraktivní destinace napříč kontinenty a nejrůznější turistická lákadla v Česku. Letošní ročník připomene i 30. výročí vzniku samostatné České republiky a Slovenska a s ním i přetrvávající úzké partnerství obou zemí. Program akce přinese zajímavosti pro odborníky i širokou veřejnost.
Praha | Zážitky