Prach z Halleyovy komety
Každoroční
meteorický roj Orionid je podzimní větví proudu částic pocházejících z úlomků vůbec nejznámější vlasatice, totiž Halleyovy komety.
Maximum roje nastane v
neděli 20. října a aktivita bude vysoká ještě i v
pondělí 21. října 2024, podmínky pro jejich pozorování by měly být příznivé. Nejlepší je pozorovat "padající hvězdy" cca mezi
1. a 5. hodinou ranní několik nocí před maximem a po něm.
V průběhu maxima roje se dočkáte na tmavé obloze daleko od měst až
dvě desítky rojových meteorů za hodinu. Své jméno získal roj proto, že jejich radiant – bod z nějž meteory zdánlivě vylétají, leží v souhvězdí
Orion. Letos je Měsíc 20. října v novu, takže nebude rušit pozorování. Meteoroidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí 67 km/s. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2024.
Maximum roje Orionid nastane v neděli 20. října 2024.
Nejlepší je pozorovat padající hvězdy mezi 1. a 5. hodinou ranní několik nocí před maximem a po něm.
Meteoroidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí 67 km/s.
Mladoboleslavská hvězdárna byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995.
Ve večerních hodinách nabízí romantická pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.
Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost.
V roce 2024 můžeme pozorovat setkání planet s Měsícem, polární záře, částečné zatmění Měsíce, a meteorické roje jako Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.
Hvězdárna Kleť je v nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. a je nejvýše položená v Čechách. Na vrcholu Kleti je také nejstarší kamenná rozhledna v Čechách.