Úvod > Aktuality > Komety, zatmění Měsíce a Země pod palbou aneb nejlepší čas k výletu na hvězdárny
Komety, zatmění Měsíce a Země pod palbou aneb nejlepší čas k výletu na hvězdárny
"> ">
Zážitky

Komety, zatmění Měsíce a Země pod palbou aneb nejlepší čas k výletu na hvězdárny

  • Vydáno8. února 2017
Jako Měsíc, který si na pár desítek minut nasadí černého kulicha, tak bude vypadat polostínové zatmění v noci 10. února. Kromě toho je právě první polovina měsíce ideální pro pozorování komety P/1948 X1 a na Hvězdárně v Brně si vychutnáte nové představení Země pod palbou.
Sluneční soustava vypadá jinak a Země je ve větším ohrožení, než si myslíme. To je hlavní poselství představení Země pod palbou, které mělo koncem ledna českou premiéru v brněnské Hvězdárně a planetáriu.
 

Brno hlásí: Země pod palbou!

Myslíte, že srážka Země s planetkou je tak vzácný úkaz, že něco takového za vašeho života nehrozí? Kdepak, odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd vás rychle vyvedou z omylu. Těch nejmenších planetek je tolik, že se s naší planetou sráží několikrát ročně, jenže většinou docela neškodně shoří a rozpadnou se v atmosféře. Zároveň však astronomové z celého světa dokázali vypátrat téměř 900 těles o průměru větším než 1 kilometr, která by při srážce ze Zemí nezpůsobila jen malý ohňostroj vysoko nad našimi hlavami, ale celoplanetární katastrofu.

Právě o tom je nový pořad v Digitáriu brněnské Hvězdárny. Připravili jej tvůrci z California Academy of Sciences, kde je jedno z nejnavštěvovanějších planetárií na světě, podílely se na něm desítky animátorů, techniků a odborníků a představení vzápětí vyhrálo IPS Fulldome Festival Brno 2016, největší přehlídku filmů pro digitální planetária na světě. Vstupenky na pořad Země pod palbou si rezervujte přímo na internetových stránkách Hvězdárny.
 

Dva Měsíce v únoru a srpnu

Důvodů proč se v únoru vydat na nejbližší hvězdárnu je ale mnohem víc. Jednak je tu již zmíněné polostínové zatmění Měsíce, k němuž dojde po půlnoci z pátku 10. na sobotu 11. února. Vrcholná fáze má nastat v 1 hodinu 44 minut, ale tmavá čepička bude vidět přibližně už 25 minut předtím a 25 minut poté.

Pokud se vám do mrazivé noci nechce, počkejte si na další částečné zatmění Měsíce, k němuž dojde 7. srpna za soumraku. Měsíc při východu bude mít „ukousnutý“ pravý dolní okraj.
 

Dvě únorové komety

Zatímco Měsíc na obloze najdete bez problémů, horší to bude se dvěma kometami, které proletí kolem Země v průběhu února. Odborníci sice hovoří o skvělých pozorovacích podmínkách, ale ruku na srdce, bez techniky a těch, kteří vám ukážou kam se dívat, se my amatéři neobejdeme. Vydejte se proto na některou hvězdárnu – třeba do Hvězdárny a planetária v Teplicích, do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové nebo Hvězdárny v Prostějově – a užijte si pohled na kometu 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková (podle nového značení P/1948 X1). Kometa, která oběhne Slunce jednou za 5,25 let, je pojmenována po svých objevitelích, českém astronomovi Antonínu Mrkosovi a slovenské astronomce Ľudmile Pajdušákové, kteří ji pozorovali 6. a 7. prosince 1948 ze slovenské observatoře na Skalnatém plese; zároveň ji nalezl amatérský astronom Minoru Honda z japonského Kurashiki.

Kometa 2P/Encke, která se ke Slunci vrátí po 3,3 letech na konci února, je proti této kometě stařenka; francouzský astronom Pierre François André Méchain ji objevil již roku 1786. Název Encke nese proto, že právě německý astronom Johann Franz Encke vypočítal její dráhu a zjistil, že kometa, pravidelně pozorovaná vždy po třech letech, je stále jedna a táž. Společně se známější Halleyovou kometou představuje Encke vzácnou výjimku: ani jedna nenese jméno svého objevitele.
 

Hvězdárna Ďáblice umožňuje pozorování vozíčkářům

V listopadu oslavila Hvězdárna v Praze-Ďáblicích 60 let od slavnostního otevření a ke svému výročí nabídla neobvyklý dárek handicapovaným: jako jediná hvězdárna v Česku díky speciální plošině umožňuje vozíčkářům pozorování velkým dalekohledem. V Praze láká k pozorování noční oblohy také Štefánikova hvězdárna na Petříně nebo Hvězdárna a planetárium ve Stromovce. Tady je velkým lákadlem stálá astronomická výstava se simulátory jízdy po povrchu Marsu a po povrchu Měsíce a také s maketou přistávacího modulu kosmické lodi Vostok. Zajímavou novinku mají v Planetáriu Ostrava, kde pro dospělé a děti od 10 let přichystali film o hledání mimozemského života ve sluneční soustavě i ve vzdáleném vesmíru.
Centrum přírodních věd v hvězdárně Jičín – nahlédněte do hlubin tajuplného vesmíru

Centrum přírodních věd v hvězdárně Jičín – nahlédněte do hlubin tajuplného vesmíru

Hvězdárna v Jičíně, která prošla nákladnou rekonstrukcí, nabízí návštěvníkům klasická pozorování Slunce i večerní oblohy. V nově vzniklém Centru přírodních věd se mohou vzdělávat školáci i veřejnost.

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Areál Planetária (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je Sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na Hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty.

Hvězdárna na Kleti

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech

Pohlédněte do nebe nad námi! Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech nabízí každovečerní pozorování jasné oblohy, astronomické programy i zajímavé přednášky.

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy

Na východním okraji Vyškova, hned vedle Dinoparku, se nachází hvězdárna. Využít můžete programu s prezentací sluneční soustavy s následným pozorováním noční oblohy.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura