Úvod > Aktuality > Prozkoumejte muzeum techniky a řemesel v Kolovči
Prozkoumejte muzeum techniky a řemesel v Kolovči
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Prozkoumejte muzeum techniky a řemesel v Kolovči

  • Vydáno16. března 2022
Muzeum techniky a řemesel Koloveč najdete na Domažlicku, mezi Horšovským Týnem a Klatovy. V muzeu se nachází 67 kompletních řemeslných dílen a živností, kde jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se provozovaly na vesnici v průběhu staletí. V expozicích uvidíte takové unikáty jako je motorový kočár, hasičská zbrojnice s motorovou stříkačkou nebo past na vlka.

Muzeum KolovečMuzeum s výstavní plochou 1000 m2 a více než 7500 exponáty nyní patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. Návštěvníci mohou zhlédnout například tyto řemeslné dílny: řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hřebenářskou, hodinářskou. Ze živností zaujme holičství a kadeřnictví, hostinec, koloniální obchod, řeznický obchod, tkalcovna i ordinace dentisty s laboratoří. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičskou zbrojnici. K zajímavostem také patří světoznámý kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata.

koloveč keramikaSoučástí prohlídky je také stále vyrábějící hrnčířská dílna rodiny Volfů vyrábějící známou kolovečskou keramiku. Ta se v Kolovči vyrábí od roku 1785. Hrnčířské řemeslo se v této rodině již po 7 generací předává z otce na syna. Rodinnou tradici založil Lambert Wolf a v současnosti v ní pokračuje Rudolf Volf se svým synem Martinem. Kolovečská keramika je charakteristická svým červenohnědým střepem a tradičním dekorem. Od roku 1900 se stala tradicí i výroba tmavě modré keramiky. Všechny výrobky jsou vyráběny ručně a do dnešních dnů jsou dodržovány původní technologické postupy. Za svou práci byl Rudolf Volf jmenován „mistrem lidové umělecké výroby“ a v roce 2001 obdržel z rukou ministra kultury titul „Nositel tradice lidových řemesel“.

Muzeum techniky, řemesel a Kolovečská keramika mají otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 80 Kč.

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Od roku 2016 muzeum nabízí novou expozici keramiky.