Úvod > Aktuality > Kolonáda otevře lázeňskou sezónu v Mariánských Lázních
Kolonáda otevre lázenskou sezónu v Mariánských Lázních
"> Kolonáda otevre lázenskou sezónu v Mariánských Lázních "> Prímo na lázenské kolonáde návštevníky behem soboty 10. kvetna ceká koncertní odpoledne s Kolonádou "> Znacka Kolonáda je již tradicním partnerem Zahájení lázenské sezony v Mariánských Lázních
Zážitky

Kolonáda otevře lázeňskou sezónu v Mariánských Lázních

  • Vydáno30. dubna 2015
Domov tradičních oplatek Kolonáda, Mariánské Lázně, zahájí ve druhém květnovém víkendu již 207. lázeňskou sezónu. Návštěvníci se mohou těšit během 8. až 10. května na bohatý program, součástí kterého je staročeský jarmark, program pro děti, svěcení pramenů, taneční a pěvecká vystoupení, ohňostroj i speciální program.

Na kolonáděPřímo na lázeňské kolonádě návštěvníky během soboty 9. května čeká program  za účasti historických osobností v podání členů DLT Mariánské Lázně. U Křížového pramene zahraje Švejk band, vystoupí Jožka Šmukař a přijdou i další zajímaví hosté. Celé odpoledne bude moderovat Lenka Hebertová a Alexandr Komarnický.

Značka Kolonáda je již tradičním partnerem Zahájení lázeňské sezony v Mariánských Lázních. Historie lázeňských oplatek sahá až do roku 1856 a výrobna sladké lázeňské pochoutky pod značkou Kolonáda v budově bývalé výletní kavárny "Victoria" v Máchově ulici v Mariánských Lázních zde funguje dodnes.

KolonádaPodle legendy z poloviny 19. století stál za vznikem lázeňských oplatek jeden šikovný kuchař z premonstrátského kláštera v Teplé. Když jednou dostal za úkol připravit pro hosty zákusek, napadlo ho využít oplatečnic (kleští) na pečení hostií. Jednoduché těsto z vody a mouky vylepšil přidáním cukru a mléka a mezi upečené oplatky nasypal lahodnou směs oříšků, cukru, skořice a dalšího jemného koření. Oplatky potom spekl dohromady. Dezert měl úspěch a recept se tak brzy dostal za brány kláštera.

V roce 1856 začal kulaté oplatky vyrábět ve velkém jako první cukrář Karel Reitenberger, synovec tepelského opata a zakladatele Mariánských Lázní. Na začátku 20. století v Mariánských Lázních působilo již několik pekařů tradičních oplatek, mezi které patřil i věhlasný cukrářský rod Wittmayerů. Recepty se předávaly z generace na generaci a tradice pečení pravých mariánskolázeňských oplatek se tak zachovala dodnes.

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.