Úvod > Aktuality > Kolem Svatošských skal na hrad Loket a Středověké slavnosti pana Půty

Kolem Svatošských skal na hrad Loket a Středověké slavnosti pana Půty

Vydáno 8. srpna 2018 Zážitky
Skalní město Svatošských skal, romantické údolí řeky Ohře a k tomu navíc ještě půvabné historické městečko Loket, korunované mohutným středověkým hradem: to je výlet, který vám nabízíme pro druhý srpnový víkend. Na hradě Loket totiž právě v sobotu a v neděli 11. a 12. srpna pořádají Středověké slavnosti purkrabího Půty.
Středověk na vlastní kůži a atmosféru starých časů, okořeněnou rytířským turnajem na koních, dobovými řemesly, starodávnou kuchyní anebo vařením piva, to jsou hlavní body programu Středověkých slavnosti purkrabího Půty v Lokti.
 

Za purkrabím na slavnosti

Protože se slavnosti neodehrávají jen na hradě Loket, ale v celém městě, čeká vás i historický průvod, na kolbišti pod hradem ukázky sokolnictví a lovu, divadelní a šermířské taškařice, taneční kousky a dobová hudba. Na trhu si vyzkoušíte řemesla našich předků, pro pacholata bude ve skalní světnici připravena školička kejklířských dovedností, v křídle u rotundy písařská dílna a další kratochvíle. U toho samozřejmě nemůže chybět dobré jídlo a pití, o vznešený start i tečku za programem se oba dny postarají fanfáry Žateckých trubačů. A kolik to všechno bude stát? Jak říkají na hradě Loket, vlezné pro velké jest 120 Kč, pro staré, študáctvo i malé 60 Kč.

Mimochodem, pan Půta nebyl laskavý pán, a když pohár pekelné trpělivosti přetekl, udeřil do něj blesk a muž za trest zkameněl. Stalo se v srpnu 1422 a v místech, kde tehdy purkrabí stál, zůstala hluboká jáma a na jejím dně žhavý kámen. Povídačka pro batolata? Kdepak, moderní věda odhalila, že podivný kámen přezdívaný zakletý purkrabí na hrad opravdu dopadl a jde patrně o nejstarší známý meteorit na světě. Z původního 107 kg vážícího kousku zůstal v Lokti jen kousek, protože v 19. století se o kámen podělila nejrůznější muzea a vědecké instituce. Ve vitríně Hejtmanského domu ale uvidíte jeho kopii.
 

Zkamenělá svatba s trpaslíky

Pokud vás neudolá horké srpnové počasí, můžete se do Lokte vypravit pěšky. Nejkrásnější cesta sem vede z Doubí, západního okraje Karlových Varů, odkud to na hrad máte necelých deset kilometrů. Cestou nemůžete minout překrásné Svatošské skály, bizarní žulové skalní město v romantickém údolí řeky Ohře. Porůznu se sice píše, že hluboký kaňon v žulovém masivu prorval právě říční proud, ale podle místních pověstí to bylo jinak. Nad Svatošskými skalami se totiž vznáší legenda o svatebním průvodu hrdiny řady místních příběhů Jana Svatoše, který za trest nechala zkamenět žárlivá a podvedená víla. V jednotlivých skalních věžích prý s trochou fantazie rozeznáte svatební procesí s Ženichem, Nevěstou, Muzikanty, Svědky, Kočárem, Tchýní a dalšími hrdiny. A protože jste v kraji, kde prý kdysi žili skřítkové a trpaslíci, ve skalních oknech najdete i je, samozřejmě rovněž zkamenělé.

Romantické údolí je přístupné pouze pro pěší, cyklisty a vodáky; vede jím cyklostezka i turistická značka. Svatošské skály nabízejí ideální podmínky pro horolezectví, najdete tu také dvě výletní restaurace a visutou lávku přes Ohři, lidově zvanou houpací most.
 

Víte, že…?

  • Hluboký kaňon mezi Loktem a Doubím a věže Svatošských skal si už před staletími zamilovali karlovarští lázeňští hosté. K malému výletnímu hostinci proti skalám jezdívaly z města fiakry, nejodvážnější průkopníci lázeňské turistiky se dokonce vydávali na lodičkách na hladinu Ohře.
  • Žulové skalní město inspirovalo podobně jako jiná romantická přírodní zákoutí umělce: Svatošských skal si všiml například Johann Wolfgang Goethe, pověst o Janu Svatošovi se objevila i v knize pohádek bratří Grimmů.
  • Národní přírodní památkou byly Svatošské skály vyhlášeny v roce 2007, vedle skal jsou cenné zejména zbytky původních borů s řadou vzácných a ohrožených druhů rostlin.
  • Oblastí prochází deset kilometrů dlouhá naučná stezka Doubí – Svatošské skály s dvanácti zastávkami a s informacemi z geologie, archeologie, historie a botaniky. Cestou sice objevíte několik zajímavých vyhlídek nebo prastarý smírčí kříž u Vildenavy, ale těm nejhezčím místům, tedy samotným Svatošským skalám, se trasa vyhýbá; nezapomeňte k nim včas odbočit.
  • Zajímá vás, kde bydleli místní trpaslíci? Vypravte se z Karlových Varů směrem ke Kyselce a v obci Dubina odbočte po žluté turistické značce do kopce. Ve svazích vysoko nad údolím Ohře objevíte takzvané Skalky skřítků, dutiny s podlouhlým oválným tvarem, široké až 150 cm. Jde o jedinou lokalitu svého druhu v Česku!
Svatošky dětský ráj u řeky Ohře

Svatošky dětský ráj u řeky Ohře

Volnočasový areál Svatošky pro rodiny s dětmi nabízí ubytování, občerstvení, jízdu na indiánských koních, vzduchovou trampolínu, lanové centrum a také minizoo. Nachází v místě bývalého tábora České pošty v kouzelném prostředí Svatošských skal jen 200 metrů za houpacím mostem.

Svatošské skály u Lokte - zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte - zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Skřítek Gottstein na Lokti

Skřítek Gottstein na Lokti

Víte, kdo je vládcem loketských skal, kamenů a podsvětí? Podle pověstí je onou mocnou bytostí skřítek Gottstein. Seznámit se s ním můžete na nádvoří hradu Loket, kde byla instalována jeho zvětšená kopie, protože originál je vysoký pouze 30 centimetrů.

Skalky skřítků u Karlových Varů

Skalky skřítků u Karlových Varů

Tato velmi vzácná geologická lokalita, dnes chráněný přírodní výtvor, se nachází zhruba 3 km jihozápadně od obce Kyselka u Karlových Varů. Ve vrcholové stěně kóty Schwedelberg najdete zhruba šedesát válcovitých dutin o průměru od několika centimetrů po 1,5 metru. Hloubka otvorů činí až 5 metrů.

Další aktuality

4.12.
2018
Na Lokti budou vítat zimu

Na Lokti budou vítat zimu

Západočeské lázně | Zážitky