Úvod > Aktuality > Středověké slavnosti pana Půty lákají na hrad Loket
Středověké slavnosti pana Půty lákají na hrad Loket
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Středověké slavnosti pana Půty lákají na hrad Loket

  • Vydáno11. srpna 2022
Skalní město Svatošských skal, romantické údolí řeky Ohře a k tomu navíc ještě půvabné historické městečko Loket, korunované mohutným středověkým hradem: to je výlet, který vám nabízíme pro druhý srpnový víkend. Na hradě Loket totiž právě v sobotu a v neděli 13. a 14. srpna pořádají Středověké slavnosti purkrabího Půty.

Za purkrabím na slavnosti

Středověk na vlastní kůži a atmosféru starých časů, okořeněnou rytířským turnajem na koních, dobovými řemesly, starodávnou kuchyní anebo vařením piva, to jsou hlavní body programu Středověkých slavnosti purkrabího Půty v Lokti.

Protože se slavnosti neodehrávají jen na hradě Loket, ale v celém městě, čeká vás i historický průvod (v sobotu ve 13:00 hodin), na kolbišti pod hradem ukázky sokolnictví a lovu, divadelní a šermířské taškařice, taneční kousky a dobová hudba. Program bude probíhat také na náměstí a v nově otevřeném Kulturním středisku Dovrana. Na hradě Lokti bude středověké zábavě s dobovou hudbou, šermíři a tanečnicemi věnováno nádvoří, kde nebudou chybět ukázky dobových řemesel. Hlavní hradní scéna nabídne výcvik templářských rytířů, praporečníky i ukázku vycviku dravců. Samozřejmě nemůže chybět dobré jídlo a pití. A kolik to všechno bude stát? Jak říkají na hradě Loket, vlezné pro dospělé jest 150 Kč, pro seniory a děti 100 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 400 Kč.

půta loketMimochodem, podle pověsti nebyl pan Půta rozhodně laskavý pán, a když s ním pohár trpělivosti v pekle přetekl, udeřil do něj blesk a muž za trest zkameněl. Stalo se v srpnu 1422 a v místech, kde tehdy purkrabí stál, zůstala hluboká jáma a na jejím dně žhavý kámen. Povídačka pro batolata? Kdepak, moderní věda odhalila, že podivný kámen přezdívaný zakletý purkrabí na hrad opravdu dopadl a jde patrně o nejstarší známý meteorit na světě. Z původního 107 kg vážícího kousku zůstal v Lokti jen kousek, protože v 19. století se o kámen podělila nejrůznější muzea a vědecké instituce. Ve vitríně Hejtmanského domu ale uvidíte jeho kopii.
 

Zkamenělá svatba s trpaslíky

Pokud vás neudolá horké srpnové počasí, můžete se do Lokte vypravit pěšky. Nejkrásnější cesta sem vede z Doubí, západního okraje Karlových Varů, odkud to na hrad máte necelých deset kilometrů. Cestou nemůžete minout překrásné Svatošské skály, bizarní žulové skalní město v romantickém údolí řeky Ohře. Porůznu se sice píše, že hluboký kaňon v žulovém masivu prorval právě říční proud, ale podle místních pověstí to bylo jinak. Nad Svatošskými skalami se totiž vznáší legenda o svatebním průvodu hrdiny řady místních příběhů Jana Svatoše, který za trest nechala zkamenět žárlivá a podvedená víla. V jednotlivých skalních věžích prý s trochou fantazie rozeznáte svatební procesí s Ženichem, Nevěstou, Muzikanty, Svědky, Kočárem, Tchýní a dalšími hrdiny. A protože jste v kraji, kde prý kdysi žili skřítkové a trpaslíci, ve skalních oknech najdete i je, samozřejmě rovněž zkamenělé. Romantické údolí je přístupné pouze pro pěší, cyklisty a vodáky; vede jím cyklostezka i turistická značka.
 

Víte, že…?

  • svatošské skályHluboký kaňon mezi Loktem a Doubím a věže Svatošských skal si už před staletími zamilovali karlovarští lázeňští hosté. K malému výletnímu hostinci proti skalám jezdívaly z města fiakry, nejodvážnější průkopníci lázeňské turistiky se dokonce vydávali na lodičkách na hladinu Ohře.
  • Žulové skalní město inspirovalo podobně jako jiná romantická přírodní zákoutí umělce: Svatošských skal si všiml například Johann Wolfgang Goethe, pověst o Janu Svatošovi se objevila i v knize pohádek bratří Grimmů.
  • Národní přírodní památkou byly Svatošské skály vyhlášeny v roce 2007, vedle skal jsou cenné zejména zbytky původních borů s řadou vzácných a ohrožených druhů rostlin.
  • skalky skřítkůOblastí prochází deset kilometrů dlouhá naučná stezka Doubí – Svatošské skály s dvanácti zastávkami a s informacemi z geologie, archeologie, historie a botaniky. Cestou sice objevíte několik zajímavých vyhlídek nebo prastarý smírčí kříž u Vildenavy, ale těm nejhezčím místům, tedy samotným Svatošským skalám, se trasa vyhýbá; nezapomeňte k nim včas odbočit.
  • Zajímá vás, kde bydleli místní trpaslíci? Vypravte se z Karlových Varů směrem ke Kyselce a v obci Dubina odbočte po žluté turistické značce do kopce. Ve svazích vysoko nad údolím Ohře objevíte takzvané Skalky skřítků, dutiny s podlouhlým oválným tvarem, široké až 150 cm. Jde o jedinou lokalitu svého druhu v Česku!
Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Svatošky dětský ráj u řeky Ohře

Svatošky dětský ráj u řeky Ohře

Volnočasový areál Svatošky pro rodiny s dětmi nabízí ubytování, občerstvení, jízdu na indiánských koních, vzduchovou trampolínu, lanové centrum a také minizoo. Nachází v místě bývalého tábora České pošty v kouzelném prostředí Svatošských skal jen 200 metrů za houpacím mostem.

Skřítek Gottstein na Lokti

Skřítek Gottstein na Lokti

Víte, kdo je vládcem loketských skal, kamenů a podsvětí? Podle pověstí je onou mocnou bytostí skřítek Gottstein. Seznámit se s ním můžete na nádvoří hradu Loket, kde byla instalována jeho zvětšená kopie, protože originál je vysoký pouze 30 centimetrů.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Lehká trasa bez většího převýšení v délce 110 km a vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Cyklostezka Ohře navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg.

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály je zaměřená na historii osídlení a archeologii, hornictví, geologii a ekologii. Začíná v Karlových Varech – Doubí a končí v obci Hory.