Úvod > Aktuality > Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

  • Vydáno24. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
prahaMožná vám v dětství také vrtalo hlavou, proč dospělí mluví o dlažbě v křivolakých uličkách starých měst jako o kočičích hlavách. Je to díky jejich tvaru: staří kameníci samozřejmě vysekávali hranaté kvádry, ale koňské podkovy a kola kočárů a povozů postupně odlamováním okrajů „opracovaly“ kameny do oblých tvarů. Protože nášlapné ploše dlažebních kostek se říkalo hlava, stačilo, aby někomu připomněly kočičí hlavičky – a originální název byl na světě. Kostky se dnes vracejí do módy, navíc jejich použití v historických centrech měst nařizují památkáři. Nejstarší kočičí hlavy pocházejí z přelomu 18. a 19. století a projdete se po nich třeba v Praze na Malé Straně.

Kočičí hlavy možná můžou i za to, že se Praze říká zlatá. Dlažba pro pražské ulice se totiž vyráběla z křemence s medově okrovými odstíny, který se lámal v lomech na Berounsku. Ulice a náměstí vydlážděné zlatavou dlažbou v jiném městě nenajdete, dláždilo se obvykle šedým a béžovým pískovcem a vápencem.
 

Praha v kostce

Kámen je trvanlivý a vydrží stovky let. Důkaz najdete, když z Malé Strany přejdete přes Karlův most na Staré Město: u viničního sloupu se sochou sv. Václava před kostelem sv. Františka Serafinského na Křížovnickém náměstí najdete vůbec nejstarší dlažbu v Praze. Pochází z Juditina mostu, který v těchto místech vedl přes Vltavu už od druhé poloviny 12. století. Dlažba samotná je o něco mladší, vznikla někdy po roce 1272 a podařilo se ji objevit při stavbě kanalizace v roce 1903. Mimochodem, je vyrobená z diabasu neboli doleritu, vulkanitu z oblasti Barrandienu. Odborníci zjistili, že horniny použité na dlažbu Juditina mostu i část portálu kostela sv. Jiljí pocházejí z Karlíku, Malé Chuchle a dalších lomů podél Berounky.

Za povšimnutí stojí také mozaiková dlažba pražských chodníků. Mramorové kostky mají tři typické barvy, růžovou, šedou a bílou. Jejich používání město zavedlo v roce 1879 a stavební firmy i dnes při opravách chodníků používají přesné vzorníky. Ty se hemží speciálními názvy, například kříže, draci v rámech nebo sedmdesátka s dámou, některé originální skladby objevíte jen v jediné ulici nebo před jediným domem. Mozaika skvěle doplňuje atmosféru Prahy a její genius loci. Prohlédněte si třeba složitou mozaiku s tvarem hvězdy před poštou v Jindřišské ulici a pár zajímavých artefaktů, ukrytých v pražské dlažbě, namátkou poledník nebo dvacet sedm křížů na Staroměstském náměstí či pamětní kameny zmizelých, které připomínají oběti holokaustu.
 

Kouzlo starých kamenných cest

Ještě starší jsou silnice, vyskládané z valounů z řek a kamenů posbíraných v polích. Takovým cestám se říká štětové či štětované; jejich vznik provázela dřina, fortel a dokonalá znalost řemesla, protože ze stejného materiálu jsou často i obrubníky, odvodňovací žlábky, propustě a můstky. Dochovaly se z nich jen zlomky, obvykle na těžko přístupných a málo využívaných místech. Kde je najdete?

Třeba v Broumovských stěnách, zejména v úsecích se strmým stoupáním, dodnes objevíte cesty z mohutných pískovcových kvádrů, které tu v 18. století budovali broumovští benediktini. Štětovaný povrch má prastará cesta ke kostelíku Svatého Ducha u Dobrušky a po obřích kamenech, s neobyčejnou péči vyskládaných do roviny, vede závěrečný úsek cesty na rozhlednu na Kraví hoře nad Hojnou VodouNovohradských horách.

dlážděnka u jestřebíZachovalý kus štětové cesty najdete i u Kostelce nad Orlicí, když se vydáte po červeně značené turistické trase Jiřího Gutha-Jarkovského. Příjemná lesní cesta, která vede po vrstevnici při okraji lesoparku Lipová stráň směrem k Suché Rybné, má štětový povrch z opuky, která se těžila v okolních lomech; ty už připomíná jen zvlněný terén. Cesta je téměř celá překrytá lesní hrabankou a v původní kráse ji uvidíte jen na malém úseku.

Jako technická památka je chráněná stará cesta zvaná Dlážděnka, postavená v roce 1630 z Pavlovic do Popelova ke Knížecí studánce, tehdy jedinému místnímu zdroji vody. Cestu vylámanou ve skalách kryje čedičová dlažba a podél ní vede ve skále vylámaný žlab pro odvod dešťové vody.
 

Další kostkované a kamenné cesty

  • Kdyby se u nás jezdil podobný cyklistický závod na kostkách jako je Paříž-Roubaix, pořadatelé by nepochybně zařadili do trasy úsek silnice dlážděné úhlednými drobnými kostkami z Kropáčovy Vrutice do Mělnického Vtelna nebo lesní cesty dlážděné pískovcovými bloky u Dolního Žlebu v oblasti Labských pískovců, které dali v 18. stoleté postavit zřejmě Thunové. Nejznámější kamenka vede k rozcestí pod kopcem Vidlák.
  • Legendou mezi dlažbami jsou zvonivky, keramické dlažební kostky. Je s nimi vydlážděná například celá obec Šatov na Znojemsku – ostatně právě tady v roce 1876 vznikla továrna na výrobu keramických dlaždic, obkladů a dalšího zboží. Zvonivku dodnes objevíte v ulicích a na náměstích dalších vesnic na jižní Moravě i v sousedním Rakousku.
  • Stavba štětovaných stezek, kdy se kameny do cesty pokládají a „klínují“ na výšku, je sice pomalá, ale výsledek vydrží věky a odolává i drsnému počasí. Na to sází v Krkonoších, kde se technikou štětování opravují a budují cesty na hřebenech hor. Krásné kamenné chodníčky obtáčejí třeba úbočí Sněžky a postupně se objevují na celé řadě míst.
Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta je starobylá cesta vylámaná do kaňonu Švábského potoka u Jestřebí na Českolipsku. V roce 2010 byla prohlášena technickou památkou.

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Kostel sv. Haštala v Praze

Kostel sv. Haštala v Praze

Gotická stavba pochází asi ze 2. čtvrtiny 14. století. Přestavěn byl do podoby nepravidelné čtyřlodní baziliky, zařízení kostela je převážně barokní.

Rytířská cesta – alej pod Hořínkovou hájenkou

Rytířská cesta – alej pod Hořínkovou hájenkou

Krásný výhled na hrad Buchlov a malebná cesta, to je javorová alej, kterou nechali vysázet tehdejší páni hradu Buchlova z rodu Berchtoldů na počátku 20. století. Širší cesta sloužila pro koňské povozy, užší pěšinka pro pěší.

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Zatímco bludné kořeny patří do pohádek, pro bludné balvany to rozhodně neplatí. Přicestovaly k nám ze severu společně s tajícím ledovcem v pleistocénu, tedy starších čtvrtohorách, často urazily vzdálenost větší než tisíc kilometrů a zastavily se teprve tehdy, když led roztál. Dál už to zkrátka nešlo.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádku víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Po stopách šlechtických rodů: s Eggenberky do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Po stopách šlechtických rodů: s Eggenberky do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Muzeum na náměstí je proměněné ve středověkou mučírnu, další v jedno velké loutkové divadlo. Na zámku jsou krom historického vybavení medvědi a v jednom z krumlovských domů můžete naráz potkat Klause, Jacksona i Matku Terezu. Málokteré město si zápis na seznam UNESCO zaslouží tak jako Český Krumlov.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je zámek pro veřejnost uzavřen.

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Také ve vás slovo "keška" vyvolává vášeň lovců pokladů? Jestliže ještě z hlavního města ještě žádné úlovky nemáte, zkuste s námi zamířit k těm nejproslulejším skrýším, které nesmí ve sbírce žádného kačera chybět!

Procházkové okruhy Visit Liberec

Procházkové okruhy Visit Liberec

Zveme vás na procházky libereckých čtvrtí – nechte na sebe dýchnout atmosféru starého Liberce v Novém Městě, projděte se kolem zámku, bývalé galerie a přehrady v Kristiánově nebo se nechte unést architekturou vilové čtvrti ve Starém Městě.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky