Úvod > Aktuality > Klostermannův most spojil oba břehy Vydry
Klostermannův most spojil oba břehy Vydry
">
Příroda

Klostermannův most spojil oba břehy Vydry

  • Vydáno13. prosince 2012
Národní park Šumava slavnostně otevřel nový most, který vede přes řeku Vydru nedaleko Turnerovy chaty u Srní. Most, který je dlouhý třicet metrů a široký dva metry, má sloužit především turistům.
Most stojí v jedné z turisticky nepřitažlivějších částí Šumavy nedaleko místa, kde v minulosti stávala Hálkova chata. Vystřídal tak lávku, která se nachází asi o sto metrů dále po proudu řeky, ale už se na ni podepsal zub času. V průběhu minulých let se musela během jarního tání několikrát opravovat a její stav by mohl v budoucnu ohrožovat zdraví turistů.

U nového mostu končí i Naučná stezka Karla Klostermanna, která vede z Rokyty na Srní. Nový most byl vybudován na místě, kde lávka stála přes Vydru již v době, kdy žil Karel Klostermann. Podle Václava Sklenáře, předsedy občanského sdružení „Karel Klostermann – spisovatel Šumavy“, známý spisovatel přes tuto lávku skutečně přecházel a díky tomu mohl svým čtenářům popisovat, jak vypadá údolí Vydry a co se odehrálo v minulosti na obou stranách řeky. Most spojoval cesty Podhamerského sedláka když putoval na Srní, tak i cesty jeho tety Theresie Schullhauserové z Kamenného domu na Hrádkách, kde měla svůj obchod, tak i dalších jeho hrdinů v románech když putovali za prací po Šumavě.

Těm, kteří by si rádi prošli i ostatní místa, kudy Karel Klostermann chodil, doporučujeme pokračovat třeba na Modravu ke Klostermannově chatě či do myslivny na Březníku, kde se spisovatelovi Šumavy věnuje menší expozice. Přímo ze stezky lze pokračovat podél Vchynicko-tetovského kanálu a vystoupat k Hauswaldské kapli u údajně léčivého pramene.
Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Naučná stezka Karla Klostermanna

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.