ÚvodAktualityKlenotnice Velké Moravy se otevírá: v Archeoskanzenu Modrá si prohlédnete ikonické šperky
Zdroj foto: zlinskykraj.cz
Památky

Klenotnice Velké Moravy se otevírá: v Archeoskanzenu Modrá si prohlédnete ikonické šperky

  • 24. června 2024
V Modré na Uherskohradišťsku se otevírá nová expozice artefaktů z období Velké Moravy. V areálu Archeoskanzenu vyrostla unikátní stavba splňující bezpečnostní opatření k výstavám velmi cenných historických exponátů, tzv. Klenotnice Velké Moravy. Od 26. června 2024 sem mohou zavítat první návštěvníci, aby si prohlédli raně středověké šperky a další předměty především z 9. století. Na 200 předmětů tvoří absolutní špičku nálezů z velkomoravského období, z nichž mnohé budete znát z učebnic dějepisu či dějin umění.
klenotniceArcheoskanzen v Modré u Velehradu – jedna z nejnavštěvovanějších turistických destinací Moravy, má novou atrakci, a to jedinečnou expozici nazvanou Klenotnice Velké Moravy. Ta zájemcům představí nejen šperky nevyčíslitelné hodnoty, které v 9. století nosívala velkomoravská knížata, ale také i další vzácné nálezy z tohoto období našich dějin.

Klenotnici Velké Moravy tvoří nově postavený kruhový podzemní panteon o průměru 20 metrů. Celý výstavní prostor se nachází v podzemí. Nahoře je zvonička, kterou dolů prochází denní světlo osvětlující šperky ve vitrínách.

klenotniceExpozice nabízí nejen šperky, ale i ostruhy, meče či rekonstruované tváře lidí, kteří v této oblasti žili a jejichž kosterní pozůstatky zde byly objeveny. Výstava je rozdělena na dvě části – první vás zavede do mužského světa raného středověku, kde si lze prohlédnout typické předměty pro velkomoravského velmože, kupříkladu opasková kování nebo zdobené dýky, meče, sekery a ostruhy, které symbolizovaly jejich postavení. Druhá část expozice je věnovaná předmětům, které byly vyráběny pro ženy. Jsou mezi nimi zlaté a stříbrné náušnice nebo náhrdelníky. Předměty pocházejí z vykopávek ve Starém Městě, Uherském Hradišti-Sadech či samotné Modré, ale i v Mikulčicích a na Pohansku u Břeclavi, a dalších lokalitách. V centrální vitríně je k vidění také zvon ze slovenské Bojné.

Nálezy doplňují antropologické rekonstrukce naznačují možnou podobu členů vládnoucího rodu Mojmírovců, vytvořené v Centru kulturní antropologie Moravského zemského muzea, na podkladě kosterních ostatků lidí, jež objevil tým odborníků z Centra slovanské archeologie a ústavu Anthropos přímo na ploše budoucí klenotnice roku 2023. Zasazené jsou do panoramatických scén, které zachycují důležité momenty vzniku a existence moravského státu.


Nejcennější šperky, vědecké kopie i výstavy nejvzácnějších originálů

klenotniceKlenotnice rozšířila expozice v Archeoskanzenu Modrá, který se nachází v místě původního velkomoravského osídlení a napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Významným partnerem a zároveň odborným garantem projektu se stalo Moravské zemské muzeum v Brně, v jehož prostorách byla uložena většina nálezů z území dnešní Moravy. Muzeum do expozice zapůjčilo sbírku nejcennějších šperků a zároveň umožnilo i výrobu takzvaných vědeckých kopií, které byly evidovány v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury.

klenotniceVšechny zmíněné exponáty jsou umístěny v nejmodernějších, bezpečnostně jištěných, klimatizovaných vitrínách, což umožní krátkodobě vystavovat i nejvýznamnější a vyhledávané archeologické originály a to nejen z období raného středověku, ale i pravěku a rané doby dějinné!

Nová expozice Klenotnice Velké Moravy otevírá své brány. Od 26. 6. 2024 prohlídky denně 9:15 až 16:00 hodin. Doba prohlídky je asi 45 minut. Objednani návštěvníci mají vždy přednost před volně příchozími návštěvnáky bez registrace. Objednávky můžete provést na tel. 572501823 nebo emailem na objednavky.skanzen@email.cz.
Klenotnice Velké Moravy v Modré u Velehradu Kultura

Klenotnice Velké Moravy v Modré u Velehradu

Nedaleko Velehradu v obci Modrá vznikla Klenotnice Velké Moravy.Otevřením klenotnice získala další atraktivní expozici Cyrilometodějská stezka v těsné blízkosti Velehradu. Nová podzemní atraktivita byla otevřena v červnu 2024.

Archeoskanzen Modrá Památky

Archeoskanzen Modrá

Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Přijeďte a poznejte naši dávnou minulost!

Archeologická lokalita Modrá – Na Díle Památky

Archeologická lokalita Modrá – Na Díle

Odkryté základy kostela, objeveného v roce 1911, jsou předmětem sporů historiků. Část má za to, že jde o kostel postavený za iroskotských misií, tedy před příchodem Cyrila a Metoděje někdy v první poloviny 9. stol. Navštivte tuto archeologickou lokalitu a prozkoumejte tajemství minulosti!

Další aktuality

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.
20. červenec 2024 8:32
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od růžové zahrady po kovářské výrobky

Kouzlo Bílých Karpat můžete letos objevovat prostřednictvím unikátního projektu Zážitkové léto 2024. Zve k objevování skrytých pokladů přírody, řemesel a umění prostřednictvím pestré palety aktivit, které připravují místní členové Společenství tvořivých lidí, Stvol. Nabízí vám nevšední zážitky i hlubší spojení s okolní krajinou i vnitřním světem.
19. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve Zlínském kraji

Sluníčko láká k vodě všechny milovníky koupání a vodních radovánek! Jestliže trávíte léto na Moravě, ať už doma, u babičky nebo dědy či jako turisté, inspirujte se tipy Kudy z nudy, které vám tantokrát doporučí, kde si užít parádní den u vody ve Zlínském kraji. Vybírat můžete z nabídky akvaparků, koupališť, biotopů... a spousty dalších míst.
17. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Od čtvrtka 18. do soboty 20. července 2024 proběhne na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Letošní novinkou jsou degustační porce, můžete si tak dopřát menší porce a ochutnat ještě více druhů lahodných gulášů.
15. červenec 2024 20:01
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 20. července 2024 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.
15. červenec 2024 9:51
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě je v létě plné zážitků

Během prázdnin ožívá Valašské muzeum v přírodě v Rožnově nejrůznějšími programy pro děti i dospělé. Letní programovou nabídku ve skanzenu zpestřují zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity probíhají na Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Novinkou je procházka s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se zájemci seznámí s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni pak můžete pomoci paní hajné, která vám ukáže pozapomenuté náčiní a recepty. Nechybí ani kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi.
12. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.
11. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Jubilejní XX. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. července 2024 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru. Letošní krásné, kulaté festivalové jubileum přijíždído Vizovic oslavit řada rock-metalových velikánů!
11. červenec 2024 6:00
Zážitky, Zlínský kraj