ÚvodAktualityKlatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě
Památky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

  • 18. listopadu 2023
Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.

Věčné místo odpočinku jezuitů, šlechty, vojáků i měšťanů

Historie klatovských katakomb sahá do druhé poloviny sedmnáctého století, kdy byly vybudovány jako součást kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. V době výstavby se podzemní prostor ovšem nejmenoval katakomby, nýbrž krypty, a podle plánu stavitelů sloužily jako pohřebiště místních jezuitů a představitelů šlechty, vojska a měšťanů. Od jejich otevření v roce 1676 do roku 1784, kdy bylo pohřbívání zakázáno Josefem II., zde bylo k věčnému spánku uloženo více než 200 těl.

Jak je vlastně možné, že se dodnes v podzemí kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce zachovaly téměř čtyři desítky prostě pohřbených těl? Díky důmyslnému ventilačnímu systému šachet, který nebožtíky "vysušil" a přeměnil jejich těla na dnešní mumie, lze pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře Klatov. Tím máme na mysli kostel, kolej, gymnázium a další objekty.
 

Zkáza mezi válkami

KatakombyPo téměř dvou stoletích, kdy mumie v dubových rakvích obložené chmelem v klidu ležely hluboko pod povrchem země, přišlo neštěstí. Při rekonstrukci kostela v meziválečném období došlo k zasypání větracích šachetkostelní věži a většina perfektně mumifikovaných těl, vážících 8 – 10 kg se rozpadla. Celkem 140 zničených mumií bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, místo uložení ostatků dnes připomíná pamětní kámen s textem. Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Na několika místech lze vidět zakončení otvorů původního barokního ventilačního systému.
 

Expozice v původních kryptách

Klatovy katakombyExpozice je instalována v původních prostorách krypt, dnes nazývaných katakomby, a jezuitského gymnázia. Vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov. Obsahuje dobové listiny, historické předměty, modely staveb či dokumentární filmy. Expozice využívá multimediálních prvků. Součástí je i trojrozměrná projekce o historii Klatov a scénky ze života jezuitů. V nedávno nově zpřístupněných částech lze vidět hrobku Koců z Dobrše, cisternu na vodu systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému. Mimo to je zde k vidění výstava věnovaná barokní hudbě. Ta představuje skladatele a hudební styl této doby, nástroje, na které se hrálo a návštěvníci mají možnost pustit si i hudební ukázky.
 

Kdy je otevřeno?

Katakomby lze po celý podzim a v zimě navštívit ve všední dny od 11:00 do 16:30 hod, o víkendech a svátcích od 9:00 do 17:00 hod. Vstupné do katakomb stojí dospělé 150 korun, snížené je za 110 Kč a rodinné vyjde na 390 Kč. Druhý prohlídkový okruh Jezuitský kostel je zpřístupněn pouze s průvodcem o víkendech od 11:00 do 16:00 hodin. Délka prohlídky je přibližně 45 minut. Aktuální časy prohlídky zjistíte v pokladně katakomb. Dále je možné si prohlédnout Jezuitskou kolej, okruh III. Prohlídka je také pouze s průvodcem, a to vždy v pátek od 11:00 do 16:00 a o víkendecha svátcích od 10:00 do 16:00 hodin.
Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem Památky

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Klatovské katakomby letos změní expozice

Klatovské katakomby letos změní expozice

Expozice v klatovských katakombách projdou letos obměnou. Nově zde mimo mumií návštěvníci naleznou expozici věnovanou barokní hudbě nebo trojrozměrnou projekci. Nová expozice by měla být hotová do konce dubna 2019.

Další aktuality

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Šumava

Ne vždy je počasí nakloněno naším plánům na aktivity venku v přírodě. Pro takové případy je dobré mít záložní plán. Pro krásnou Šumavu to platí dvojnásob! Co dělat, aby i tak byla dovolená příjemně prožitá a nemuseli jste sedět "doma"? Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali několik zajímavých typů pro "mokrou" variantu na Šumavě.
24. červenec 2024 15:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
17. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj