Úvod > Aktuality > Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě
Památky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

  • Vydáno15. listopadu 2021
Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v nedávno nově zpřístupněných částech podzemí vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.

Věčné místo odpočinku jezuitů, šlechty, vojáků i měšťanů

Historie klatovských katakomb sahá do druhé poloviny sedmnáctého století, kdy byly vybudovány jako součást kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. V době výstavby se podzemní prostor ovšem nejmenoval katakomby, nýbrž krypty, a podle plánu stavitelů sloužily jako pohřebiště místních jezuitů a představitelů šlechty, vojska a měšťanů. Od jejich otevření v roce 1676 do roku 1784, kdy bylo pohřbívání zakázáno Josefem II., zde bylo k věčnému spánku uloženo více než 200 těl.

Jak je vlastně možné, že se dodnes v podzemí kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce zachovaly téměř čtyři desítky prostě pohřbených těl? Díky důmyslnému ventilačnímu systému šachet, který nebožtíky "vysušil" a přeměnil jejich těla na dnešní mumie, lze pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře Klatov. Tím máme na mysli kostel, kolej, gymnázium a další objekty.
 

Zkáza mezi válkami

KatakombyPo téměř dvou stoletích, kdy mumie v dubových rakvích obložené chmelem v klidu ležely hluboko pod povrchem země, přišlo neštěstí. Při rekonstrukci kostela v meziválečném období došlo k zasypání větracích šachet v kostelní věži a většina perfektně mumifikovaných těl, vážících 8 – 10 kg se rozpadla.

Celkem 140 zničených mumií bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, místo uložení ostatků dnes připomíná pamětní kámen s textem. Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Na několika místech lze vidět zakončení otvorů původního barokního ventilačního systému.
 

Expozice v původních kryptách

Klatovy katakombyExpozice je instalována v původních prostorách krypt, dnes nazývaných katakomby, a jezuitského gymnázia. Vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov. Obsahuje dobové listiny, historické předměty, modely staveb či dokumentární filmy. Expozice využívá multimediálních prvků. Součástí je i trojrozměrná projekce o historii Klatov a scénky ze života jezuitů.

V nedávno nově zpřístupněných částech lze vidět hrobku Koců z Dobrše, cisternu na vodu systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému.

Mimo to je zde k vidění výstava věnovaná barokní hudbě. Ta představuje skladatele a hudební styl této doby, nástroje, na které se hrálo a návštěvníci mají možnost pustit si i hudební ukázky.
 

Kdy je otevřeno?

Katakomby lze po celý podzim a v zimě navštívit ve všední dny od 11:00 do 16:30 hod, o víkendech a svátcích od 9:00 do 17:00 hod. Vstupné do katakomb stojí dospělé 100 korun, snížené je za 60 Kč a rodinné vyjde na 260 Kč.

Druhý prohlídkový okruh Jezuitský kostel je zpřístupněn pouze s průvodcem o víkendech, v sobotu v 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a v neděli v 12:00, 14:00, 15:00. Okruh IV. Arciděkanský kostel je dostupný pouze po předchozí domluvě.
Klatovské katakomby letos změní expozice

Klatovské katakomby letos změní expozice

Expozice v klatovských katakombách projdou letos obměnou. Nově zde mimo mumií návštěvníci naleznou expozici věnovanou barokní hudbě nebo trojrozměrnou projekci. Nová expozice by měla být hotová do konce dubna 2019.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.
Plzeňský kraj | Zážitky

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 26. května 2023.
Plzeňský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
Plzeňský kraj | Kultura

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již potřicáté v sobotu 20. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
Plzeňský kraj | Památky

V Plzni startuje Rock in Town, festival se pak ukáže v dalších městech

V pátek odpoledne otevírá své brány festival Rock in Plzeň I, od 14 hodin se můžete těšit na rockové kapely na ploché dráze na Borech. Rock in Town se posléze ukáže například v Praze, Brně, Ostravě ale i v menších amfiteátrech na Konopišti, či Lokti. Podívejte s Kudy z nudy, kam vyrazit na pořádný rockový mejdan.
Plzeňský kraj | Kultura

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
Plzeňský kraj | Letní sporty

Kudy chodil Karel Klostermann: Projděte si Šumavu podle jeho románů

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stachů, Kašperských Hor, Srním a Modravou. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
Plzeňský kraj | Kultura