!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě
Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě
"> "> "> "> ">
Památky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

  • Vydáno15. listopadu 2021
Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v nedávno nově zpřístupněných částech podzemí vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.

Věčné místo odpočinku jezuitů, šlechty, vojáků i měšťanů

Historie klatovských katakomb sahá do druhé poloviny sedmnáctého století, kdy byly vybudovány jako součást kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. V době výstavby se podzemní prostor ovšem nejmenoval katakomby, nýbrž krypty, a podle plánu stavitelů sloužily jako pohřebiště místních jezuitů a představitelů šlechty, vojska a měšťanů. Od jejich otevření v roce 1676 do roku 1784, kdy bylo pohřbívání zakázáno Josefem II., zde bylo k věčnému spánku uloženo více než 200 těl.

Jak je vlastně možné, že se dodnes v podzemí kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce zachovaly téměř čtyři desítky prostě pohřbených těl? Díky důmyslnému ventilačnímu systému šachet, který nebožtíky "vysušil" a přeměnil jejich těla na dnešní mumie, lze pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře Klatov. Tím máme na mysli kostel, kolej, gymnázium a další objekty.
 

Zkáza mezi válkami

KatakombyPo téměř dvou stoletích, kdy mumie v dubových rakvích obložené chmelem v klidu ležely hluboko pod povrchem země, přišlo neštěstí. Při rekonstrukci kostela v meziválečném období došlo k zasypání větracích šachet v kostelní věži a většina perfektně mumifikovaných těl, vážících 8 – 10 kg se rozpadla.

Celkem 140 zničených mumií bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, místo uložení ostatků dnes připomíná pamětní kámen s textem. Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Na několika místech lze vidět zakončení otvorů původního barokního ventilačního systému.
 

Expozice v původních kryptách

Klatovy katakombyExpozice je instalována v původních prostorách krypt, dnes nazývaných katakomby, a jezuitského gymnázia. Vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov. Obsahuje dobové listiny, historické předměty, modely staveb či dokumentární filmy. Expozice využívá multimediálních prvků. Součástí je i trojrozměrná projekce o historii Klatov a scénky ze života jezuitů.

V nedávno nově zpřístupněných částech lze vidět hrobku Koců z Dobrše, cisternu na vodu systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému.

Mimo to je zde k vidění výstava věnovaná barokní hudbě. Ta představuje skladatele a hudební styl této doby, nástroje, na které se hrálo a návštěvníci mají možnost pustit si i hudební ukázky.
 

Kdy je otevřeno?

Katakomby lze po celý podzim a v zimě navštívit ve všední dny od 11:00 do 16:30 hod, o víkendech a svátcích od 9:00 do 17:00 hod. Vstupné do katakomb stojí dospělé 100 korun, snížené je za 60 Kč a rodinné vyjde na 260 Kč.

Druhý prohlídkový okruh Jezuitský kostel je zpřístupněn pouze s průvodcem o víkendech, v sobotu v 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a v neděli v 12:00, 14:00, 15:00. Okruh IV. Arciděkanský kostel je dostupný pouze po předchozí domluvě.
Klatovské katakomby letos změní expozice

Klatovské katakomby letos změní expozice

Expozice v klatovských katakombách projdou letos obměnou. Nově zde mimo mumií návštěvníci naleznou expozici věnovanou barokní hudbě nebo trojrozměrnou projekci. Nová expozice by měla být hotová do konce dubna 2019.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.