Úvod > Aktuality > Kláštery Český Krumlov se otevřely veřejnosti, už v prosinci nabízejí bohatý program
Kláštery Český Krumlov se otevřely veřejnosti, už v prosinci nabízejí bohatý program
"> "> "> "> "> ">
Památky

Kláštery Český Krumlov se otevřely veřejnosti, už v prosinci nabízejí bohatý program

  • Vydáno17. prosince 2015
Po několikaleté revitalizaci se v Českém Krumlově pro návštěvníky vůbec poprvé v historii otevřel rozsáhlý soubor klášterních budov. Unikátní trojklášteří, které zaujímá hned druhé místo co do rozlohy po krumlovském zámku, hned v průběhu prosince láká k návštěvě na řadu vánočních akcí.
V klášterech jsou k vidění stálé expozice věnované středověkému klášteru, životě v něm a dále expozice zaměřené na život klarisek a pivovarnictví. Součástí areálu jsou také řemeslné dílny, ve kterých si zájemci mohou vytvořit vlastní výrobek v kovářské, knihtiskařské či sklářské dílně.
Neméně zajímavé expozice najdou návštěvníci v historických krovech klášterů, ve venkovních prostorách pak stojí za vidění miniexpozice orloje, lisu či jeřábu. V areálu klášterů se do budoucna počítá s pořádáním výstav, divadelních představení a koncertů. Kláštery též nabízejí prostor pro celoroční vzdělávací a volnočasové programy.

Slavnostní otevření klášterů proběhlo teprve poslední listopadovou sobotu, už nyní se ovšem můžete těšit na bohatý kulturní program. Kláštery Český Krumlov se se svými Betlémskými Vánocemi se staly perlou letošního vánočního programu, který potrvá až do posledního adventního víkendu.
 

Trochu z historie kláštera

Klášter minoritů byl založen Rožmberky v roce 1350 jako poměrně neobvyklý podvojný klášter minoritů a klarisek. Když v roce 1375 přibyla komunita laických sester – bekyní, vzniklo v Česku unikátní trojkláštěří. Klášter klarisek nepřečkal josefínské reformy a byl zrušen v roce 1782, klášter minoritů byl zrušen přesně po 600 letech od jeho založení v roce 1950. V pohnuté novodobé historii byl krumlovský klášter klarisek a minoritů využíván jako vojenské učiliště, sloužil k ubytování panských úředníků, později zde sídlily různé vzdělávací instituce či se zde skladovaly nejrůznější komodity, což se neblaze podepsalo na stavu objektů. Část z nich byla ještě v 90. letech 20. století využívána k sociálnímu bydlení a před začátkem komplexní revitalizace v roce 2014 byly některé jeho interiéry (především kláštera klarisek) i fasády v dezolátním stavu.
 

Tvořivé dílny pro děti a dospělé

Čtvrtou adventní sobotu, tedy 19. prosince, se bude konat ukázka a výroba vánočních dárečků. Krumlovští řemeslníci jsou velmi šikovní. Ručně, jen s několika nástroji, dokáží vyrobit mnoho užitečných předmětů ze dřeva, železa, hlíny, skla, kůže nebo proutí. Jiní svedou upéct voňavý chléb, vánoční cukroví či ušít ze sukna skvělý šat. Vydejte se za zkušenými řemeslníky a podívejte se, jak jim jde práce od ruky. Jedno z řemesel si můžete také vyzkoušet a vyrobit pro své nejbližší drobný dárek. Dílny budou probíhat od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin, vstupné je 100 Kč.
 

Představení o tradici betlémů a komentované prohlídky kláštera

Další akcí pořádanou o poslední adventní sobotě je představení, na kterém účinkují herci z Divadelního klubu Českokrumlovská scéna. Hra o životě sv. Františka z Assisi „Příteli, o těchto Vánocích ho chci vidět!“ představuje příběh života sv. Františka z Assisi, který vypráví o tom, jak a z čeho vznikla tradice stavění betlémů.

Hravou formou se dozvíte, že to byl právě sv. František, který si na samém sklonku svého života za pomoci přátel a bratrů splnil sen a naplnil tak svou dávnou touhu. Ani netušil, že se z ní stane celosvětová kulturní tradice. Stavění betlémů je jedním z neprávem opomíjených odkazů tohoto světce. A o tom, jak to tehdy bylo, se dozvíte v divadelním příběhu, na který můžete vyrazit v sobotu 19. prosince od 10 a 15 hodin do Velkého sálu bývalého konventu klarisek. Vstupné je 100 Kč, rezervace předem je nezbytná.

Kromě řady dalších akcí a koncertů doporučujeme především prohlídku úchvatných a dlouhou dobu veřejnosti nepřístupných interiérů. Speciální prohlídková trasa vybraných prostor v areálu klášterů s vánoční atmosférou bude za doprovodu průvodce letos naposled přístupná v sobotu 19. 12. Časy prohlídek jsou 11, 11:30, 13:30, 14, 16 a 16:30 hodin. Rezervaci je nutné provést s předstihem na oficiálním webu města Český Krumlov.
Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.