!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Klášter v Teplé se po letech chátrání dočkal rozsáhlé rekonstrukce
Klášter v Teplé se po letech chátrání dockal rozsáhlé rekonstrukce
"> Klášter v Teplé se po letech chátrání dockal rozsáhlé rekonstrukce "> Prohlídková trasa klášterem zustane z více než devadesáti procent dále prístupná
Památky

Klášter v Teplé se po letech chátrání dočkal rozsáhlé rekonstrukce

Vydáno 27. června 2015
Klášter Teplá nedaleko Mariánských Lázní prošel rozsáhlou rekonstrukcí , kterou areál už dlouho potřeboval. Nejrozsáhlejší opravy v novodobé historii památky si vyžádaly půl miliardy korun. Budete si tak moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století. Vystaveny jsou nové obrazy, sochy a další mobiliář.
Klášter TepláProjekt zahrnoval rekonstrukci klášterního komplexu a obnovení některých funkcí, které historicky klášter ještě před sto lety měl. Rekonstrukce byla zahájena průzkumem objektu, především sklepních prostor v podzemí. Prohlídková trasa klášterem zůstala i během prací z více než devadesáti procent přístupná.

Nová prohlídka s průvodcem zahrnuje knihovnu a výstavu exponátů ze sbírek klášterního muzea. Do prohlídkové trasy není zařazen kostel, protože ten slouží především k církevním účelům.

Od září se budou v klášteře pořádat řemeslné a výtvarné dílny, divadelní a hudební produkce, přírodovědné workshopy a další volnočasové aktivity. V areálu kláštera je možné také absolvovat naučnou stezku.

Klášter Teplá byl založen v roce 1193 blahoslaveným Hroznatou. V roce 1232 klášterní kostel slavnostně vysvětil pražský biskup. První mši byl přítomen i český král Václav I. V roce 1950 byl klášter stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil 28 let jako kasárna Československé lidové armády. Pouze kostel a knihovna byly od roku 1958 zpřístupněny k turistickým prohlídkám. Po odchodu armády budovy dále chátraly. Teprve v roce 1990 byl klášter, těžce poškozený mnohaletým zanedbáváním, navrácen řádu premonstrátů.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Další aktuality

21.10.
2020
Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Západočeské lázně | Letní sporty
2.10.
2020
Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Západočeské lázně | Lázně a wellness