Úvod > Aktuality > Klášter v Teplé se po letech chátrání dočkal rozsáhlé rekonstrukce
Klášter v Teplé se po letech chátrání dockal rozsáhlé rekonstrukce
"> Klášter v Teplé se po letech chátrání dockal rozsáhlé rekonstrukce "> Prohlídková trasa klášterem zustane z více než devadesáti procent dále prístupná
Památky

Klášter v Teplé se po letech chátrání dočkal rozsáhlé rekonstrukce

  • Vydáno27. června 2015
Klášter Teplá nedaleko Mariánských Lázní prošel rozsáhlou rekonstrukcí , kterou areál už dlouho potřeboval. Nejrozsáhlejší opravy v novodobé historii památky si vyžádaly půl miliardy korun. Budete si tak moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora – z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století. Vystaveny jsou nové obrazy, sochy a další mobiliář.
Klášter TepláProjekt zahrnoval rekonstrukci klášterního komplexu a obnovení některých funkcí, které historicky klášter ještě před sto lety měl. Rekonstrukce byla zahájena průzkumem objektu, především sklepních prostor v podzemí. Prohlídková trasa klášterem zůstala i během prací z více než devadesáti procent přístupná.

Nová prohlídka s průvodcem zahrnuje knihovnu a výstavu exponátů ze sbírek klášterního muzea. Do prohlídkové trasy není zařazen kostel, protože ten slouží především k církevním účelům.

Od září se budou v klášteře pořádat řemeslné a výtvarné dílny, divadelní a hudební produkce, přírodovědné workshopy a další volnočasové aktivity. V areálu kláštera je možné také absolvovat naučnou stezku.

Klášter Teplá byl založen v roce 1193 blahoslaveným Hroznatou. V roce 1232 klášterní kostel slavnostně vysvětil pražský biskup. První mši byl přítomen i český král Václav I. V roce 1950 byl klášter stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil 28 let jako kasárna Československé lidové armády. Pouze kostel a knihovna byly od roku 1958 zpřístupněny k turistickým prohlídkám. Po odchodu armády budovy dále chátraly. Teprve v roce 1990 byl klášter, těžce poškozený mnohaletým zanedbáváním, navrácen řádu premonstrátů.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.