Úvod > Aktuality > Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program
Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program
"> "> ">
Památky

Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

  • Vydáno7. prosince 2019
Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i v zimních měsících. Zavítat můžete například na dílnu výroby Perníkové krajinky pod vedením zkušené perníkářky paní Niemcové. Dílna se uskuteční v prostorách Hroznatovy akademie v sobotu 7. prosince od 14:00 do 16:00 hodin.
Románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácná knihovna se 100 tisíci svazky anebo obrazárna s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století – to všechno uvidíte při zimní prohlídce premonstrátského kláštera v Teplé u Mariánských Lázní. Zavřeno je tu pouze v lednu, jinak v prosinci a od února až do konce dubna je otevřeno od pondělí do soboty od 9.00 do 15.30, v neděli od 11.00 do 15.30. K procházce láká také rozsáhlý areál a klášterní park, volně přístupný denně od 7.00 do 21.00 hodin.

Areál kláštera je přehledný, určitě tu nezabloudíte, ale přesto se můžete nechat vést naučnou stezkou. Jednotlivé panely vás seznámí s historií kláštera, jeho významem a nejznámějšími členy, ale také s problematikou památkové ochrany a péče.

Klášter v Teplé byl založen v roce 1193 a zcela nový kabát mu dala barokní přestavba K. I. Dientzenhofera na přelomu 17. a 18. století. Vidět tu můžete románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní přestavbou nebo knihovnu čítající na 100 tisíc svazků, mezi nimi je i sbírka vzácných prvotisků.
 
Ačkoli areál stále ještě prochází postupnou obnovou, prohlídky se konají v neomezené míře. Na prohlídkové trase si můžete prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka. Novinkou je i pohled do knihovny shora – z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je i kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Hotel Klášter Teplá

Hotel Klášter Teplá

Hotel, který byl po rekonstrukci původní budovy uveden do provozu v roce 1993 je umístěn v komplexu historických budov kláštera premonstrátů v klidném, tichém prostředí, jehož součástí je park s rybníkem. Jedná se o nevšední formu ubytování v 800 let starém klášteře.

Hroznatova akademie v Teplé

Hroznatova akademie v Teplé

Kulturně-vzdělávací centrum Hroznatova akademie působí v prostorách jižního křídla kláštera, které v letech 2012-2015 prodělalo rozsáhlou rekonstrukci. Jeho cílem je prezentovat veřejnosti místo, ve kterém sídlí a jeho historii, a nabídnout zajímavé aktivity všem, zejména z regionu.

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka je naučná stezka v okrese Karlovy Vary věnovaná odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida.