Úvod > Aktuality > Klání o titul Pianista roku 2017 začalo
Klání o titul Pianista roku 2017 začalo
"> ">
Kultura

Klání o titul Pianista roku 2017 začalo

  • Vydáno1. února 2017
Již pátým rokem se sejdou pianisté bez ohledu na věk či pohlaví a pokusí se „zbořit sál“, tedy co nejvíc nadchnout porotu a živé publikum. První čtyři kola proběhnou ve velkém sále Opera hotelu Boscolo Prague, finále potom, stejně jako v minulém ročníku, v Sukově síni pražského Rudolfina.
PianistaPodle porotců se v pátém ročníku Pianisty sešli mimořádně silní soutěžící, takže můžeme očekávat opravdu zajímavé výkony.

Soutěžící, kteří na základě rozhodnutí poroty postoupili, se musí zúčastnit celkem 5 soutěžních kol před porotou a diváky. Jednotlivá soutěžní kola se uskuteční v prostorách velkého sálu Opera hotelu Boscolo Prague vždy od 18:00 – do cca 22:00 hodin, finále pak v Sukově síni Rudolfina v následujících termínech:


1. kolo soutěže: 29.1. 2017
2. kolo soutěže: 5. 2. 2017
3. kolo soutěže: 19. 2. 2017
4. kolo soutěže: 5. 3. 2017
5. kolo soutěže (finále): 19. 3. 2017

Každé soutěžní kolo má svoje téma (např. filmová hudba, muzikál, jazz), které určí porota a organizátor tuto informaci předá ne později jak 7 dní před daným soutěžním kolem každému ze soutěžících. Soutěžící jsou povinni připravit si 3 – 10 skladeb (počet bude určen porotou) na dané téma v délce 3 – 6 minut a seznam připravených skladeb zaslat organizátorovi ne později než 4 dny před začátkem soutěžního kola. Před vystoupením soutěžícímu porota z jeho seznamu vybere skladbu/ skladby, které bude hrát, případně si skladbu bude soutěžící losovat.

Oblíbená soutěž Pianista roku má kořeny v Maďarsku. První ročník soutěže proběhl roku 2012 ve vyhlášené kavárně New York Café v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, Food & Beverage Director hotelu Boscolo Prague, tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností Petrof. První ročník soutěže Pianista roku se konal v únoru až březnu 2013.

Porota soutěže zasedne ve stejném obsazení jako v předchozích letech: Petr Malásek – uznávaný klavírista, skladatel, aranžér, producent, Jitka Fowler Fraňková – vyhledávaná koncertní klavíristka a pedagožka, a Rostislav Čapek – světoznámý výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby.

 

Nevšední atmosféra v New York Café

New York CaféOblíbená soutěž Pianista roku se již tradičně koná v New York Café, kde si diváci užijí atmosféru kulturního salonu s přímým kontaktem se soutěžícími i porotou, i mezi sebou. Součástí vstupného na veřejná soutěžní kola je exkluzivní večeře v bufetovém stylu. Během každého večera proběhne i divácká soutěž s atraktivními cenami od partnerů. Soutěžící budou hrát na klavír největšího evropského výrobce klavírů a pianin, společnosti Petrof.
 
Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.