Úvod > Aktuality > Kladrubský hřebčín čeká obnova areálu
Kladrubský hřebčín čeká obnova areálu
">
Zážitky

Kladrubský hřebčín čeká obnova areálu

  • Vydáno7. října 2012
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahájil rozsáhlou obnovu svého areálu. Hřebčín již kvůli rekonstrukci vystěhoval zámek, hřbitovní kapli a kostel. Celý projekt zahrnuje opravu 17 objektů. V první fázi se bude opravovat také chlapecká ubytovna a porodna, později i stáje plemenných hřebců, malé stáje a střešní konstrukce.
Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Usiluje také o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.
 
Vlastní fungování hřebčína rekonstrukce příliš naruší. Koně se v době oprav stájí přechodně přestěhují na jiné místo v areálu, v létě budou venku na pastvě.
 
V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let, založil jej v roce 1563 císař Maxmilián II. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína.
 
Národní hřebčín kromě areálu v Kladrubech má pobočky ve Slatiňanech a Heřmanově Městci na Chrudimsku.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Další aktuality