!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kladno startuje rok oslav narození Zdeňka Milera
Kladno startuje rok oslav narození Zdeňka Milera
"> "> "> ">
Zážitky

Kladno startuje rok oslav narození Zdeňka Milera

Vydáno 5. března 2021
Narodil se v Kladně. Své rodné město měl rád a pravidelně se sem vracel. Život zasvětil umělecké tvorbě pro děti, ale nejen pro ně. Je autorem několika slavných a nezapomenutelných postaviček. Řeč je samozřejmě o Zdeňku Milerovi, výtvarníkovi, režisérovi a scénáristovi, který by 21. 2. 2021 oslavil 100 let. U této příležitosti se v Kladenském zámku otevřela poslední část stálé expozice Zdeněk Miler nejen Krtek, a to jeho autentická pracovna s Milerovým původním nábytkem, oblíbenými pomůckami a dekoracemi.
Jedni z prvních, které vytvořil, byli tři kudrnatí kluci, kteří se stali logem barrandovského studia Bratři v triku. Zde pod vedením Jiřího Trnky začínal jako kreslíř a animátor trikového filmu. Vytvořil také celou řadu dalších animovaných hrdinů dětských pohádek a příběhů, ale nejslavnější a dnes již mezinárodní je malý Krteček s červeným nosem. Věnoval se ale také dospělým divákům, pro které natočil několik snímků. Získal celou řadu ocenění jak českých, tak i zahraničních.

To však byl teprve začátek roku oslav, které město Kladno ve spolupráci s kladenským zámkem a dalšími partnery připravuje. „okud bude epidemiologická situace příznivá, návštěvníci se mohou těšit na výtvarné výstavy jeho manželky Emilie Milerové a dcery Kateřiny Miler v galerii zámku.  Během výstav se také návštěvníci budou moci s autorkami osobně setkat, ať už u příležitosti komentovaných prohlídek nebo křestu publikace k oslavě jubilea paní Emilie. Městská knihovna Kladno na konci minulého roku vyhlásila výtvarnou soutěž na motivy ilustrací z knih Zdeňka Milera.

Součástí oslav nesmí chybět samozřejmě také vzpomínka na let raketoplánu Endeavour (let STS-134), kam malého Krtka vzal s sebou na vesmírnou misi americký astronaut s vazbou na Českou republiku Andrew Jay Feustel, a od které letos uplyne 10 let. V zahradě kladenského zámku a Divadle Lampion budou zájemci moci shlédnout několik projekcí vybraných snímků z tvorby studia Bratři v triku nebo si zakoupit upomínkové předměty.

Upozorňujeme, že zámek je aktuálně pro veřejnost stále uzavřený.
#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

Kdo by neznal slavného Krtečka? Slaví úspěchy po celém světě a dokonce se dvakrát podíval do vesmíru. Jeho autor Zdeněk Miler, výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek, se narodil právě před sto lety, 21. února 1921 v Kladně.

Krteček letí do vesmíru!

Krteček letí do vesmíru!

"Druhým českým kosmonautem po Vladimíru Remkovi se stane Krteček. Legenda českého animovaného filmu z pera kreslíře Zdeňka Milera poletí spolu s astronautem Andrewem Feustelem při posledním letu raketoplánu Endeavour do vesmíru. Astronaut si Krtečka veze s sebou jako maskota, ačkoli si do vesmíru může vzít jen 20 předmětů s celkovou hmotností 700 gramů. "

Kladenský zámek

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.