Úvod > Aktuality > Kinského zahrada ožije folklorem
Kinského zahrada ožije folklorem
"> "> "> ">
Kultura

Kinského zahrada ožije folklorem

  • Vydáno22. srpna 2018
Národní muzeum slaví v letošním roce 200. výročí od svého založení a v rámci celoročních oslav nabízí svým návštěvníkům možnost nejen poznat všechny své objekty, ale také být zcela zdarma součástí jedinečných akcí. Jednou z takových bude i Národopis open air, v rámci které si 25. srpna zcela zdarma vychutnáte jedinečnou atmosféru zahrady Kinských i interiéru letohrádku v kombinaci se zábavným programem pro celou rodinu.
Čekají na vás české, moravské i rusínské folklorní soubory, které budou účinkovat po celou dobu trvání akce na různých místech zahrady. Členové účinkujících moravských, českých i rusínských souborů budou oblečeni do dobových krojů a budou na Národopis open air tančit i zpívat. Rusínský soubor Skejušan navíc ukáže i předení na koudelích a ruční stloukání másla. Folklórních skupin bude celkem sedm a všechny budou současně účinkovat na různých místech zahrady, takže každý bude mít možnost zpříjemnit si procházku mezi vzrostlými stromy jedinečným zážitkem.

Uvnitř v Národopisném  muzeu pak můžete obdivovat tradiční řemeslníky a umělce inspirované lidovou tvorbou. Uvidíte ukázky pletení z orobince, výroby tradičních dřevěných hraček, ruční tkaní, malování kraslic, paličkování či výrobu kopaničářské výšivky.

Pro děti bude přichystána výtvarná dílna inspirovaná tradičním uměním a samozřejmě nebude chybět ani občerstvení. Navíc vás celým programem provedou herci v rolích významných postav z historie Národního muzea.

Srpen plný festivalů Národního muzea se sice touto akcí uzavírá, ale oslavy 200. výročí tím rozhodně nekončí. Na návštěvníky čeká ještě například září, které se ponese ve znamení historie. Akce k oslavám se tak uskuteční třeba v Lapidáriu Národního muzea nebo v Národním památníku na Vítkově.

Akce Národopis open air se uskuteční 25. srpna 2018 od 14.00 do 18.00 hodin. Navíc bude po celý den, tedy od 10.00 vstup do Národopisného muzea do všech jeho expozic zcela zdarma. Příchozím se tak naskytne jedinečná příležitost prohlédnout si nejen stálé a aktuální výstavy, ale také samotný Letohrádek Kinských, který byl postaven v letech 1827 – 1831 architektem Heinrichem Kochem. Od roku 1901 je sídlem Národopisného muzea Národního muzea zaměřeného na tradiční lidovou kulturu Čech, Moravy a Slezska. Současná stálá expozice, v roce 2007 nominovaná na cenu Evropské muzeum roku, představuje každodennost venkova i sváteční chvíle tradiční vesnice 19. a 1. poloviny 20. století. K vidění budou také dvě střednědobé výstavy a to Modrotisk tradiční a netradiční a Století trampingu. Národopisné muzeum tak nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy.  K dispozici je i stylová kavárna s letní zahrádkou, kde se můžete při akci Národopis open air občerstvit.
Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Zahrada Kinských pod Petřínem

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

 Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.