Úvod > Aktuality > Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října
Gurmánská turistika

Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října

  • Vydáno19. září 2023
Na podzimních gastronomických slavnostech skutečně můžete nachodit pěkných pár kilometrů, třeba při gastrofestivalu v Malé Úpě anebo na Jablečném dni na zámku Krásný Dvůr. Na Břevnovském posvícení zase lákají vedle stánků s dobrotami k procházkám klášterní zahrady a při dalších food festivalech se podíváte třeba do Slaného nebo k rybníku Rožmberk.

Slaný na talíři: ochutnejte street food

street foodV sobotu 30. 9. 2023 od 10:00 do 19:00 se opět rozvoní krásné náměstí ve Slaném. Kromě hudebního programu budou mít hlavní roli food trucky, trailery a stánky, ve kterých nebudou chybět oblíbené burgery, belgické hranolky, palačinky, hmyzí speciality, exotické maso, speciality různých zemí od rodilých kuchařů, zmrzlina a další dobroty. Bude postaráno i o váš pitný režim dobrým pivem, vínem, drinky alkoholickými i nealkoholickými a výbornou kávou. Doprovodný program bude myslet i na vaše ratolesti, chystá se pro ně soutěž, dílnička i malování na obličej. Gastro soutěže si užijí i dospělí.
 

Polévky z Krkonoš: Maloúpská vařečka

Maloúpská vařečkaDalší ročník Maloúpské Vařečky proběhne v Malé Úpě další sobotu 7. 10. 2023. Tentokrát se tato oblíbená akce uskuteční na jednom místě a sice na parkovišti P1 Sportcentrum u hranic s Polskem. Místní kuchtíci, kuchtičky, kuchaři a kuchařky budou soutěžit o nejlepší krkonošskou polévku. Ale samozřejmě vám představí další krkonošské dobroty a regionální speciality. Začátek akce je v 9:30, ale dejte pozor, aby na vás nějaká soutěžní polévka zbyla. Množství je omezeno na 500 porcí od každé polévky! Gastroprocházku Malou Úpou můžete začít na Pomezních Boudách a zakončit u kostela sv. Petra a Pavla, ale v podstatě si procházku můžete naplánovat dle libosti, můžete si nejdříve jít vychutnat polévky ke kostelu a pak se vracet na Pomezní Boudy. Samozřejmě vám představí další krkonošské dobroty a regionální speciality.
 

Jablečné slavnosti: Krásný Dvůr a Mariánské Lázně

V sobotu 7. 10. se chystá Jablečná slavnost na zámku Krásný Dvůr, tradiční zámecká podzimní akce na oslavu jablečné úrody. Co vás čeká? Jarmark na zámeckém nádvoří, hudební a divadelní vystoupení i prohlídky zámeckých interiérů. Kdo chce, může se projet bryčkou po zámeckém parku a prohlédnout si krásný zrestaurovaný novogotický templ.

Tradiční akcí je rovněž lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních. Program festivalu nabídne 15. 10. 2023 jarmark místních výrobců a řemeslníků, výstavu regionálních odrůd ovoce a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací, tvůrčí dílny pro děti i dospělé, tematické soutěže, ochutnávky pokrmů z jablek a hudební vystoupení. Připraveny jsou řemeslné dílny pro děti i dospělé, jarmark a výstava ovoce. Celý festival podbarvuje hudební produkce Zpívající fontány i přizvaných kapel.
 

Veselá Praha 6: Břevnovské posvícení

Další tip, kam se můžete vypravit od pátku 6. do neděle 8. 10. 2023, je letos již 28. Břevnovské posvícení, tradiční a nejnavštěvovanější akce Prahy 6, která se pravidelně koná v okolí Břevnovského kláštera. Co tu ochutnáte? Třeba pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky a mnoho dalších chuťovek a specialit. Nebude chybět ani staročeská vesnička s předváděním různých řemesel, dílniček pro děti a krčem pro hladové žaludky. Ve vesničce bude i spousty stánků, které budou řemesla předvádět a děti si je také budou moci vyzkoušet a něco si vyrobit. A nebudou chybět ani pouťové atrakce a stánky s tureckým medem nebo perníkovými srdíčky. Celou dobu také budou probíhat prohlídky kláštera, volně přístupné budou i klášterní zahrady.
 

Další gastronomické akce

  • CibuleOd 29. 9 do 1. 10. se v Brně bude konat oblíbený Burger Street Festival Brno. Jedna z nejsilnějších zastávek na burgerové mapě nabízí obrovský výběr nejen z vyhlášené brněnské burgerové scény, ale z celého Česka.
  • Utekla vám vinobraní v září? Možnost ochutnat víno i burčák máte ještě o víkendu 30. 9. a 1. 10. při Vinobraní na hradě Loket.
  • Každoročně začátkem října probíhá v Hořovicích Cibulový jarmark. Ten letošní bude 6. a 7. 10. na náměstí, v ulicích a kulturních zařízeních města.
  • Od 13. do 15. 10. proběhne výlov největšího českého rybníka Rožmberka. V Třeboni ochutnáte také spoustu rybích specialit.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

25 tipů, kde se naučit poznávat víno

Ochutnávejte víno při odborném a zábavném výkladu sommelierů! Poznejte to nejlepší moravské a české víno, které bylo oceněno zlatou medailí Salonu vín 2023. K degustaci vás zve nejen Salon vín, ale především sami vinaři, kteří nabízí řízené ochutnávky vína spojené s prohlídkou vinařství pod vedením zkušeného someliéra přímo ve vinném sklípku.
Gurmánská turistika

Sezóna lanýžů je tady: 10 tipů, kam na lanýže v Česku

Ačkoli listopad nepatří k zrovna nejoblíbenějším měsícům v roce, gurmáni se ho každoročně přímo nemohou dočkat. Jeho druhá polovina bývá totiž spojena s lanýži a pokrmy, kterým tato vzácná houba dominuje. Sezóna lanýžů je v plném proudu a Kudy z nudy vám přináší přehled několika vybraných restaurací, kde vám nyní nabídnou lahůdky světové kuchyně okořeněné touto výjimečnou a chuťově jedinečnou houbou.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Sněhu se možná letos dočkáme v horských polohách a koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality budou určitě! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že asi ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci Svatomartinská vína ročníku 2023 tradičně ochutnávat až od soboty 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2023 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?
Gurmánská turistika

Tři tipy na místa, na nichž víno poteče proudem

Plné číše dobrého vína z moravských i českých vinic, sezónní husí gastronomie pod širým nebem či v historických vinných sklepech anebo příjemných restauracích... Začíná martinský týden plný vinařských slavností, které vyvrcholí v sobotu 11. listopadu, na svátek sv. Martina. Portál Kudy z nudy vás zve na tři festivaly plné degustací, gurmánských specialit a zábavy.
Gurmánská turistika