Úvod > Aktuality > Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října
Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října

  • Vydáno21. srpna 2022
Na podzimních gastronomických slavnostech skutečně můžete nachodit pěkných pár kilometrů, třeba při gastrofestivalu v Malé Úpě anebo na Jablečném dni na zámku Krásný Dvůr. Na Břevnovském posvícení zase lákají vedle stánků s dobrotami k procházkám klášterní zahrady a při dalších food festivalech se podíváte třeba do Slaného nebo k rybníku Rožmberk.

Polévky z Krkonoš: Maloúpská vařečka

Maloúpská vařečkaDalší ročník Maloúpské Vařečky proběhne v Malé Úpě v sobotu 1. 10. 2022. Tentokrát se tato oblíbená akce uskuteční na jednom místě a sice na parkovišti P1 Sportcentrum u hranic s Polskem. Místní kuchtíci, kuchtičky, kuchaři a kuchařky budou soutěžit o nejlepší krkonošskou polévku. Ale samozřejmě vám představí další krkonošské dobroty a regionální speciality. Začátek akce je v 11:00, ale dejte pozor, aby na vás nějaká soutěžní polévka zbyla. Množství je omezeno na 500 porcí od každé polévky! Těšit se můžete na tradiční vložené soutěže o největšího jedlíka borůvkových knedlíků, o největšího ohniváka v pojídání papriček a letos opět o největšího pijáka piva.
 

Jablečné slavnosti: Krásný Dvůr a Mariánské Lázně

První říjnový den se chystá Jablečná slavnost na zámku Krásný Dvůr, tradiční zámecká podzimní akce na oslavu jablečné úrody. Co vás čeká? Jarmark na zámeckém nádvoří, hudební a divadelní vystoupení i prohlídky zámeckých interiérů. Kdo chce, může se projet bryčkou po zámeckém parku a prohlédnout si krásný zrestaurovaný novogotický templ.

Tradiční akcí je rovněž lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních. Program festivalu nabídne 9. 10. 2022 jarmark místních výrobců a řemeslníků, výstavu regionálních odrůd ovoce a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací, tvůrčí dílny pro děti i dospělé, tematické soutěže, ochutnávky pokrmů z jablek a hudební vystoupení. Připraveny jsou řemeslné dílny pro děti i dospělé, jarmark a výstava ovoce. Celý festival podbarvuje hudební produkce Zpívající fontány i přizvaných kapel.
 

Veselá Praha 6: Břevnovské posvícení

Další tip, kam se můžete vypravit od pátku 7. do neděle 9. 10. 2022, je letos již 27. Břevnovské posvícení, tradiční a nejnavštěvovanější akce Prahy 6, která se pravidelně koná v okolí Břevnovského kláštera. Co tu ochutnáte? Třeba pečené husy s knedlíkem a zelím, pečenou hovězí i vepřovou šunku, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdla a další chuťovky a speciality. Nebude chybět ani staročeská vesnička s předváděním různých řemesel, dílniček pro děti a krčem pro hladové žaludky. Ve vesničce bude i spousty stánků, které budou řemesla předvádět a děti si je také budou moci vyzkoušet a něco si vyrobit. A nebudou chybět ani pouťové atrakce a stánky s tureckým medem nebo perníkovými srdíčky. Celou dobu také budou probíhat prohlídky kláštera, volně přístupné budou i klášterní zahrady.
 

Slaný na talíři: ochutnejte street food

street foodV sobotu 1. 10. 2022 od 10:00 do 19:00 se opět rozvoní krásné náměstí ve Slaném. Kromě hudebního programu budou mít hlavní roli food trucky, trailery a stánky, ve kterých nebudou chybět oblíbené burgery, belgické hranolky, palačinky, hmyzí speciality, exotické maso, speciality různých zemí od rodilých kuchařů, rolovaná zmrzlina a další dobroty. Bude postaráno i o váš pitný režim dobrým pivem, vínem, drinky alkoholickými i nealkoholickými a výbornou kávou. Doprovodný program bude myslet i na vaše ratolesti, chystá se pro ně soutěž, dílnička i malování na obličej. Gastro soutěže si užijí i dospělí.
 

Další gastronomické akce

  • CibuleO víkendu 30. 9. – 1. 10. přijeďte do Hořovic na Cibulový jarmark. Jako každý rok město zaplní spousta stánků s cibulí, česnekem a dalšími zahrádkářskými produkty, podívat se můžete i na zdejší zámek.
  • Utekla vám vinobraní v září? Možnost ochutnat víno i burčák máte ještě o víkendu 1. až 2. 10. při Vinobraní na hradě Loket.
  • Od 7. do 9. 10. proběhne výlov největšího českého rybníka Rožmberka. V Třeboni ochutnáte také spoustu rybích specialit.
  • V sobotu 22. 10. budou Nasavrky slavit letošní úrodu jedlých kaštanů v Kaštance. Kaštanobraní je odpolední akce, která nabídne jak jarmark s regionálními produkty a dobrotami, tak kulturní program.
Kaštanobraní v Nasavrkách

22.10.
Kaštanobraní v Nasavrkách

V sobotu 22. října oslavíme letošní úrodu jedlých kaštanů v naší Kaštance.

Cibulový jarmark Hořovice 2022

30.9.
1.10.
Cibulový jarmark Hořovice 2022

Každoročně začátkem října probíhá v Hořovicích Cibulový jarmark. Jarmark se koná na náměstí, v ulicích a kulturních zařízeních města.

Vinobraní na hradě Loket

1.10.
2.10.
Vinobraní na hradě Loket

"K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě patří prostřený stůl, víno a přátelé".

Slaný na talíři

1.10.
Slaný na talíři

Oblíbená akce na slánském Masarykově náměstí. Příchozí mají možnost ochutnat kulinářské speciality kuchyní z celého světa, tradiční i méně netradiční pokrmy, sýry, uzeniny, nápoje nebo třeba málo známé tropické ovoce.

27. břevnovské posvícení 2022

7.10.
9.10.
27. břevnovské posvícení 2022

27. Břevnovské posvícení u Břevnovského kláštera v Praze zve ve dnech od 7. do 9. října k návštěvě.

Jablečný den na Krásném Dvoře

1.10.
Jablečný den na Krásném Dvoře

Jarmark na zámeckém nádvoří, hudební a divadelní vystoupení, prohlídky zámeckých interiérů nebo koňská show. Součástí akce jsou i soutěže o nejkrásnější jablíčko a nejkrásnější jablečný stánek.

Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních

9.10.
Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních

Sklizeň jablek a konec sezóny si Mariánské Lázně připomínají Lázeňským festivalem jablek (9.10.). Vůně skořice zaplní kolonádu a účastníci mohou ochutnat jablečné speciality a dozvědět se zajímavosti z ovocnářství.

Maloúpská vařečka

1.10.
Maloúpská vařečka

7. ročník festivalu jídla a pití – Maloúpská vařečka. Soutěž o nejlepší krkonošskou polévku, program pro děti a hudební program s několika kapelami.

Podzimní Street Food Festival Kolín

8.10.
Podzimní Street Food Festival Kolín

Street Food Festival tradičně i na podzim v Kolíně.

Výlov rybníka Rožmberk 2022

7.10.
9.10.
Výlov rybníka Rožmberk 2022

Z důvodu mimořádných opatření bohužel nebude jeho výlov probíhat jako společenská akce a lovit se bude ve všední dny od 7. do 9. října. Celkem Rybářství Třeboň plánuje v průběhu podzimu vylovit cirka 250 rybníků.