Úvod > Aktuality > Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách
Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách
"> "> ">

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Vydáno 30. října 2019 Zážitky
Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.

SamhainS Kelty se neseznámíte jen v zámecké expoziciNasavrkách, ale také ve zdejším keltském skanzenu.

V sobotu 2. listopadu oslavte keltský Nový rok - svátek samhain. Program začíná ve 14 hodin na zámku, kde budou otevřeny tradiční dílničky na výrobu strašidel, lampionů a samhainových masek. Od  15:15 zahraje skupina Coventina. V 16:30 vyrazí ze skanzenu lampionový průvod hledat strážce ohně a po návratu s jeho pomocí rozsvítí nový oheň.

Od 17:30 do 19:30 si můžete prohlédnout skanzen plný keltských strašidel a duchů. Po celou dobu programu bude možné se ohřát v naší Krčmě a občerstvit se keltskou dobrotou v krčmě U Zrychtovaného Kelta.

Země Keltů

Země Keltů

Skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech.

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo údolí Chrudimky

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo údolí Chrudimky

V úseku mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou vytvořila řeka Chrudimka v žulových horninách nasavrckého masivu hluboké údolí, které bylo pro svoji jedinečnost postupně začleněno do dvou vyhlášených přírodních rezervací - PR Krkanka a PR Strádovské peklo.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Rozhledna Boika u Nasavrk

Rozhledna Boika u Nasavrk

Volně přístupná rozhledna Boika nad Českými Lhoticemi nabízí pohled na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti na Krkonoše a Orlické hory.