Úvod > Aktuality > Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty
Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty
"> "> ">
Zážitky

Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty

  • Vydáno18. října 2021
V sobotu 23. října ožije zámek Nižbor oslavami keltského svátku Samhain. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet některá tradiční řemesla anebo sledovat ukázky kovářství, šperkařství či řažby mincí.
SamhainJiž tradičně na zámku Nižbor, ležícím naproti stradonickému oppidu oppidu, které bývalo jedním ze slavných keltských sídel, započne v pravé poledne 23. 10. 2021 slavnost Samhain. Při této příležitosti si připomenete jak vyspělou keltskou kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává.

Pro děti bude přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohou potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhne živá keltská hudba . Po celou dobu konání akce bude otevřeno Informační centrum keltské kultury a nová přilehlá výstava Klenoty středočeského pravěku.
 

Čas, kdy se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých

Samhain NižborStejně jako jarní svátek Beltain, i Samhain patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku, ale také počátek nejistoty. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!
 

Na východ, na jih, na západ…všude na vás čeká hrad!

Nižbor je ideálním výchozím bodem pro všechny obdivovatele hradů. Vydejte se na původně lovecký hrad Křivoklát, který se později stal reprezentačním sídlem českých králů a nyní patří mezi nejstarší a nejvýznamnější královské hrady v České republice. Nebo byste raději navštívili gotické sídlo českého krále a římského císaře Karla IV.? Prozkoumejte krásy Karlštejnu a původní nástěnnou výzdobu ze 14. století, která je tvořena souborem 129 deskových obrazů Mistra Theodorika, v přilehlé kapli sv. Kříže, která je zároveň největší portrétní galerií panovníků v ČR. Pokud dáváte přednost poznávání přírodních krás, zastavte se u vápencového lomu Malá Amerika. V minulosti se zde natáčel například film Limonádový Joe či Malá mořská víla.
Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Nižbor

Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády jsou jedním z mála míst, kam zatím značky nevedou. Leží na bezejmenném potoce kousek za vesnicí Stradonice, která se nachází mezi Nižborem a Berounem. Vodopády se ukrývají v menší úzké rokli, která je obestavěna chatami. V horní části rokle se nachází několik kaskád a vodopád.

Návštěvnická karta Berounska

Návštěvnická karta Berounska

Turistická karta regionu Berounsko umožňuje čerpání volných vstupů i slev ve vybraných turistických místech středních Čech. Kartu lze zakoupit na prodejních místech (infocentra, muzea) nebo je zdarma dostupná u ubytovatelů v oblasti.

Další aktuality