Úvod > Aktuality > Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

  • Vydáno28. července 2022
Lughnasadový čas je tu. Bude se slavit, křepčit, jíst a pít. Letos se festival opět koná na archeoskanzenu v Nasavrkách. Na festivalu jsou každoročně prezentovaná keltské řemesla, boje, odívání, šperky, život Keltů prezentují české i zahraniční skupiny Keltů. Letos můžete zavítat do Země Keltů v Nasavrkách od 29. do 30. července 2022. Tématem festivalu Lughnasad budou Bójské války!
lughasad nasavrkyJeden z hlavních keltských svátků se jmenuje Lughnasad, neboli svátek sklizně a plodnosti. Stopy Keltů je možné nalézt po celé Evropě a Česko není výjimkou. Poslední červencový víkend můžete společně s Kelty oslavit Lughnasad v Nasavrkách. Hudba, tanec, jídlo, dobová řemesla, zábava pro děti i dospělé, přednášky o historii i workshopy, to všechno se vejde do bohatého programu, který je pro návštěvníky přichystán. Festival se uskuteční již pošestnácté - pošesté za branami Keltského skanzenu Nasavrky.

lughnasad nasavrkyProgram pro celou rodinu představuje znalosti o pravěkém životě v celé jeho šíři a z něj vycházejících či pouze jím inspirovaných uměleckých směrů od šperkařství po tetování. Nudit se nebudou děti, babičky ani tatínkové. Sobotní den láká na stavitelství v době Keltů, gladiátorské souboje, keltské kmeny z různých koutů Evropy, dobová řemesla, irské tance a mnoho dalšího. Letošní novinkou bude krátký výpravný film otevírající příběh, který prožijete během festivalu. Premiéra proběhne večer v pátek 29.7. promítáním na hradby keltského Oppida po němž bude navazovat divadelní scénka.

lughnasad nasavrkyVstupenky lze koupit na místě v pátek za 430 Kč nebo v sobotu za 500 Kč, na oba dva dny stojí vstupné 700 Kč. Program keltské vesničky bude v pátek probíhat od 10:00 historický program kelstké vesničky bude otevřen v pátek do 16:30 a v sobotu až do 18:30 a po té se brány vesničky uzavřou a začne hudební program. Sobotní den odstartuje v 9:00 hodin. Keltská vesnička bude otevřena celý den až do večerních koncertů. Po celou tuto dobu bude program i pro všechny děti, se kterými se do her a disciplín budou moct zapojit i jejich dospěláci. Kapely budou hrát až do sobotní noci a během nich se můžete těšit i na velkou ohnivou show. Po večerních kapelách se celý areál uzavře v pátek v 1:00 a v sobotu ve 2:00.
Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.