Úvod > Aktuality > Kejklíři, zábava a strašidla aneb léto na Jindřichohradecku
Kejklíři, zábava a strašidla aneb léto na Jindřichohradecku
"> "> "> ">
Zážitky

Kejklíři, zábava a strašidla aneb léto na Jindřichohradecku

  • Vydáno15. srpna 2018
Trávíte léto a prázdniny v jižních Čechách? Pak se nezapomeňte zastavit v Jindřichově Hradci, kam se od pondělí 13. do pátku 17. srpna opět vrátila oblíbená akce Do klobouku. Zve vás na ni portál Kudy z nudy, a jak je dobrým zvykem, nabídne i pár dalších povyražení, které lze na Jindřichohradecku uskutečnit během celého srpna.

Umělcům do klobouku

Každý rok v srpnu rozhýbe centrum Jindřichova Hradce festival Do klobouku a vystoupení pouličních hudebníků, artistů, divadelníků, kejklířů a tanečníků. Letos rozeznívají město od 13. do 17. srpna 2018. Spatřit zde můžete hudebníky, divadelníky, artisty a další umělci, kteří předvádí svá vystoupení za peníze do klobouku.

informačním centru sice získáte program s časy a místy vystoupení jednotlivých společností i jednotlivců, ale lepší je se jen tak procházet městem, objevovat nepoznané a bavit se. Vstupné na akci se neplatí, ale akce už svým názvem vybízí, abyste si připravili drobné mince a házeli je umělcům do klobouků!
 

Strašidelné večerní toulky

Jindřichohradecko bezhlavý rytířChcete Jindřichův Hradec poznat trochu jinak a jindy? Pak vám nabízíme Opravdu strašidlácké večerní toulky bájným Hradcem, které se odehrají ve čtvrtek 23., neděli 26., v úterý 28. a ve čtvrtek 30. srpna 2018 (a ještě v sobotu 1. září) vždy od 21:30 hodin. Hrané a kostýmované večerní zatoulání se s nadpřirozenými bytostmi trvá přibližně hodinu a půl a začíná na nádvoří bývalého pivovaru v areálu Státního hradu a zámku.

Letošním tématem je smrt jako běžná součást života. Stanete se svědky představení potulné herecké společnosti na téma „Slavná hradecká úmrtí“, ocitnete se v době epidemie moru a dozvíte se něco o tom, jak mohlo probíhat vyšetřování nemocného. Jen pozor – program není vhodný pro děti do 12 let! Objednávky a rezervace míst probíhají skrze online rezervační systém dostupný z oficiálních stránek. Maximální počet osob na termín je 30 osob.
 

Rusalka na zámku

opera na zámku Jindřichův HradecPravidelně se v poslední prázdninový víkend koná v Jindřichově Hradci opera pod širým nebem. Třetí nádvoří Státního hradu a zámku hostí členy Opery Národního divadla, v jejichž podání jsou návštěvníkům servírována nejznámější operní díla. Letos, v sobotu 25. srpna, se mohou návštěvníci těšit na operu Rusalka od Antonína Dvořáka.

V roli Rusalky se představí sopranistka Dana Burešová, Eva Urbanová, jedna z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň a sopranistek se představí ve dvojroli ježibaby a cizí kněžny, Aleš Briscein jako princ. Postavu vodníka ztvární Vratislav Kříž. Režisérem inscenace je šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Tomáš Pilař, orchestr diriguje František Drs.
 
Předprodej vstupenek na představení zajišťuje Informační středisko v Jindřichově Hradci, Panská 136/I., telefon 384 363 546 od 25. 7. 2018. Dvě hodiny před představením budou zbylé vstupenky k dispozici v pokladně Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec. Představení se koná za každého počasí.
 

Houbový park a Ráj skřítků v Roseči

Za devatero kopci a devatero potoky od Jindřichova Hradce leží malebná obec Roseč a v ní Houbový park, pohádkový ráj pro děti a jejich rodiče. Objevíte tu spousty skřítků, muzeum fosilií, interaktivní pohádkovou a dinosauří stezku s mnoha úkoly, můžete se vypravit i do vesmíru mezi planety a na houbovou stezku; ta vám připomene, jaké druhy hub se nachází v našich lesích, které jsou dobré a chutné a na které si musíte dávat pozor. Ideální pro deštivé dny jsou výtvarné dílničky a sál se spoustou netradičních her. O prázdninách je otevřeno denně, v září pak každý víkend vždy od 10 do 17 hodin. Vstupné je 100 Kč a 20 Kč za jednu základní stezku, za prohlídku Muzea fosilií zaplatíte navíc 50 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.
 

Bloudění v kukuřici

Kukuřičné bludiště v RosečiRoseči si můžete vyzkoušet netradiční zábavu v podobě kukuřičného bludiště se zábavou a soutěžemi pro děti a dospělé. Kromě toho na vás čeká hřiště ze slámových balíků, bazén s písčitou pláží, nejrůznější hry od fotbalu a plážového volejbalu přes badmintonpo lezení na slámové pyramidě a autodráhu. Otevřeno je denně, ve všedních dnech od 9 do 19 hodin a o víkendech od 10 do 19 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 80 Kč, děti 60, rodinné vstupné vás vyjde na 260 Kč.
 

…a další zajímavosti

Spoustu kreativního tvoření si užijete také ve výtvarné dílně Romany HulíkovéDěbolíně – cestou z Jindřichova Hradce do Roseče pojedete téměř okolo, kousek před keramickou dílnou budete odbočovat z hlavní silnice. V Hradci se také můžete zajít podívat do Muzea Jindřichohradecka (pozor: Krýzovy jesličky jsou do 6. 1. 2019 bohužel v rekonstrukci) anebo vyšplhat na městskou vyhlídkovou věž; otevřená je denně od 10 do 12.30 a od 13.30 do 18 hodin.
Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Vojenské muzeum na zámku v Jindřichově Hradci

Vojenské muzeum na zámku v Jindřichově Hradci

V objektu hradu a zámku v Jindřichově Hradci naleznete muzeum věnované československé předválečné armádě z let 1918 až 1938. Expozice se zaměřuje zejména na období zářijové mobilizace 1938.

Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

V Muzeu Jindřichohradecka najdete expozici věnovanou letecké bitvě nad Jindřichohradeckem ze druhé světové války. Na výstavě spatříte zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při souboji americké letky a německé Luftwaffe u Otína.

Fantazium  – houbový park Roseč

Fantazium – houbový park Roseč

V parku se můžete vydat na dobrodružnou expedici do světa skřítků, dinosaurů, pohádkových bytostí, houbiček a také do vesmíru! Interaktivní park s mnoha hrami, soutěžemi a atrakcemi pro celé rodiny, školy a školky, firmy a další skupiny.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.