Úvod > Aktuality > Ke 130. výročí narození Františka Drtikola připravují v Příbrami výstavu
František Drtikol otevrel ceské fotografii cestu do sveta
Kultura

Ke 130. výročí narození Františka Drtikola připravují v Příbrami výstavu

  • Vydáno2. března 2013
Výstava od 5. března do 25. dubna 2013 představí lepty vytištěné z původních desek, jež se našly jako celek v Drtikolově pozůstalosti. Součástí výstavy jsou rovněž tyto dochované tiskové desky.
František Drtikol se věnoval grafické tvorbě především v první polovině 20. let 20. století. Vedle fotografie, která mu byla více než 30 let hlavní tvůrčí činností, se stále vracel ke kresbě a svůj umělecký potenciál rozšířil i do grafické tvorby. Drtikol byl mistrem starých uměleckých technik, tzv. tvárných procesů, což se výrazně projevilo v jeho fotografické tvorbě. Používal techniku ušlechtilých tisků – pigmentu, olejotisku, gumotisku, uhlotisku, bromolejotisku. Málo se ví, že napsal obsáhlé pojednání o gumotisku.

František Drtikol pocházel z Příbrami, kde se 3. března 1883 narodil jako třetí potomek do rodiny obchodníka se smíšeným zbožím. V dětství byl hodně samotářský, vyhýbal se ostatním a rád unikal do říše fantazií. Jako žák na gymnáziu za moc nestál, nastoupil proto do fotografického učení. Nevzpomínal na něj právě s láskou, ale pochytil v něm základy řemesla i nápad na studium na Učebním a výzkumném ústavu pro fotografii v Mnichově, tehdy prestižní nově otevřené škole. Do vlasti se Drtikol vrátil bohatší o skvělé vysvědčení a s nedocenitelnými zážitky z pulzující evropské kulturní metropole.
 
V době, kdy byl již světově uznávaným fotografem, přišel se svým vlastním reprodukčním procesem – fotolitografií, jíž vytvořil řadu děl. Jeho vynález byl chráněn jako patent od r.1925. Fotolitografie mu umožnila od jedné předlohy zhotovit v krátkém čase libovolné množství stejných otisků. takto nově zpracoval některé akty z negativů, které vytvořil již v první polovině 10. let 20. století. V oblasti grafické tvorby Drtikol využíval nejvíce techniku leptu a litografii, známy jsou práce vytvořené suchou jehlou a heliogravurou. Podle dostupných informací začal kolem roku 1920 používat lept.
 
Poslední signované grafické listy na výstavě jsou datovány rokem 1925. Náměty pro grafickou tvorbu, která byla další manifestací jeho velkého tvůrčího rozmachu, často čerpal ze svých kreseb z let 1917-1919, tedy z velké části z doby 1. světové války, kdy se nemohl věnovat fotografii.
 

Galerie Františka Drtikola Příbram

Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena jen do konce října

Přiblížit si a vyzkoušet zapomenutá řemesla, poznat atmosféru středověké vesnice s replikami staveb, podívat se jak se kdysi pěstovaly hospodářské plodiny, jaké znali lidé bylinky a stromy, zabloudit v bludišti atd. To vše můžete zažít v historické vesnici Botanicus. Historická vesnička má letos otevřeno do 29. října 2023, proto byste s její návštěvou neměli dlouho otálet.
Středočeský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky