Úvod > Aktuality > Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti
Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti

  • Vydáno20. května 2022
Bohužel i v ráji občas prší – a když prší v Českém ráji, rázem musíte oželet to, kvůli čemu jste sem přijeli. Místo skalních měst, romantických zřícenin nebo velkých hřišť pod širým nebem vyzkoušejte jiná lákadla z nabídky portálu Kudy z nudy. O mokrou variantu výletů v Českém ráji se postará pár zámků a hradů, zajímavá muzea, aquaparky a také jeskyně.

Liberecká jistota pro malé i velké

BabylonSice už se nejedná o oblast Českého ráje, ale je to sem blízko a v deštivém počasí se jedná o špičkové "záchranné místo", kde si spravíte náladu. Navíc je z Českého ráje snadno a rychle dostupné. Ano, mluvíme o Centru BabylonLiberci, kde v pohodě strávíte celý den a dokonce se sem možná vrátíte, pokud se počasí neumoudří.

Posuďte sami: v Liberci najdete pod jedinou střechou aquapark s řadou atrakcí, wellness a saunový svět, indoor adventure golf, pro děti krytý lunapark, 4D kino, bowling, zrcadlové bludiště a také science centrum iQpark, které nabízí seznámení s vědou a technikou pro malé badatele přibližně od dvou let. Exponáty jsou většinou ze dřeva, expozice jsou méně členité a vy budete mít snadno přehled, kde se zvídavé děti nacházejí.

Iq parkV samostatné budově přes ulici sídlí science centrum iQlandia s planetáriem, vhodné pro starší děti přibližně od osmi let – zkrátka ty, které už o základech techniky, vědy a o přírodních zákonech někdy slyšely a také si snadno samy přečtou popisky u jednotlivých exponátů. Ty jsou tady techničtější než v iQparku, workshopy, science show a další programy často vysvětlují jevy, o kterých se učí ve škole. A až se vám aquapark Babylon omrzí, přesuňte se do libereckého bazénu!
 

Zadáno pro děti

Dinopark LiberecPokud jste už obě science centra prolezli všemi směry anebo zrovna vaše děti taková zábava neláká, vytáhněte jiné trumfy. V liberecké nákupní galerii například objevíte jediný krytý Dinopark v Česku; pokud všechno neproletíte závodní rychlostí, máte rázem program nejméně na dvě hodiny. O další program se postará krytá motokárová trať, Technické muzeum nebo unikátní podzemní systém v bývalém krytu civilní obrany. Ovšem pozor, ten bývá otevřený jen každou první sobotu v měsíci!

RumcajsSkvěle děti zabavíte při prohlídkách strašidel, čertů, draků a dalších podivuhodných bytostí na hradě a zámku Staré Hrady, který je pohádkami i rytíři naplněný od sklepů až po špičky střech, a také v Dětenicích. A pak je tu samozřejmě JičínRumcajsovou ševcovnou a galerií Rumcajsův svět Radka Pilaře. Tahle místa vás ale v dešti moc nezachrání, prohlédnuté je budete mít za pár minut. S většími dětmi proto raději rovnou zamiřte na hlavní jičínské náměstí do zámku. Knížepán, kterého znáte z příběhů o Rumcajsovi, tu už dávno nebydlí, vystřídalo jej Regionální muzeum s interaktivní expozicí a navíc se speciálními prohlídkami pro všechny zvídavé a hravé návštěvníky!
 

Hrady, zámky a deštivé dny: které ano a které ne?

Hrad KostHrady a zámky možná ve slunečných dnech obcházíte obloukem, zato v dešti se vám budou náramně hodit. Několik prohlídkových okruhů nabízí například zámek Sychrov nebo hrad Kost. Koho pohádky nezajímají, může nahlédnout do středověké mučírny anebo se vydat na klasickou prohlídku hradem.

Na Hrubém Rohozci si prohlédnete na dvou trasách interiéry a nahlédnete i do sklepů, kuchyní a vrchnostenských kanceláří. Také zámek v Mnichově Hradišti nachystal zajímavé prohlídkové okruhy. Naopak velkým obloukem se vyhněte Troskám, Valečovu i Vranovu – Pantehonu; těm totiž buď úplně anebo v řadě míst chybí stropy, nemluvě o tom, že za mokra to ve skalách dost klouže. Jednoduché to není ani s nejstarším hradem Českého ráje, s Valdštejnem: také tady se velká část prohlídky odehrává pod širým nebem, navíc od parkoviště k hradní bráně musíte vyjít téměř kilometr do kopce po lesní cestě.
 

Pár dalších nápadů

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Science centrum iQlandia s planetáriem

Science centrum iQlandia s planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje nabízí interaktivní expozici o přírodě. Nachází se v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie v přízemí Valdštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

12.11.
13.11.
Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. I letos jsme pro vás připravili premiéru nové pohádky.

Výstava panenek a kočárků v Turnově

5.3.
30.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

V Turnově v blízkosti náměstí Českého ráje je k vidění 1000 exponátů panenek a kočárků soukromé sbírky. Na výstavě jsou k vidění převážně charakteristické panenky nazývané šklebík.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

Biograf Ráj v Jičíně

Biograf Ráj v Jičíně

Biograf Český ráj dostal po generální rekonstrukci v exteriéru původní podobu z roku 1923. Nově je v prvozu od poloviny června 2018.

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Ve zrekonstruovaném mlýně v Bartoušově, jen několik kilometrů od pohádkového města Jičína, se nachází Pohádkový svět Fábulín.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Potěšte své smysly a uvolněte se v jedinečném luxusním wellness centru. Rozmanité procedury aktivují všechny smysly a důkladně prohřejí vaše tělo.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.