!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Když v Beskydech prší: muzea, bazény a zámky
Když v Beskydech prší: muzea, bazény a zámky
">
Životní styl

Když v Beskydech prší: muzea, bazény a zámky

Vydáno 10. října 2019
V horách se před deštěm neschováte a navíc když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí?
Navíc v Beskydech narazíte ještě na jeden problém: oblíbenou schovávačku před deštěm v podobě spousty hradů a zámků tady zkrátka nenajdete. Několik z nich – třeba zámek ve Vsetíně, zámekNovém Jičíně, zámek ve Frýdku-Místku nebo zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí – slouží jako muzea, a hrady jsou většinou zříceniny, kde se před deštěm neschováte. Takže co teď?

 

Zastávka na hodinu, na dvě i na půl dne

Nezbývá než vyzkoušet uvedená muzea. V Muzeu Novojičínska v žerotínském zámku mají expozici zaměřenou na výrobu klobouků, ve vsetínském Muzeu regionu Valašsko se seznámíte s dějinami města, zámku i regionu. Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku, kdysi strážní hrad nad řekou Ostravicí, nabízí prohlídky zámeckých interiérů i několik expozic, věnovaných zejména historii města a jeho okolí. Na prohlídku zve zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, ve stejném městě objevíte také zajímavou gobelínovou manufakturu s gobelínovou a kobercovou dílnou a kavárnou; na prohlídku si rezervujte přibližně dvě hodiny.

Našlo by se i pár šlechtických sídel, ale nejsou úplně blízko; vyzkoušet můžete třeba zámek Kunín nebo dva ještě vzdálenější cíle, zámek Hradec nad Moravicí nebo zámek Raduň. Krátkodobý úkryt před deštěm poskytnou také Zbrašovské aragonitové jeskyněTeplicích nad Bečvou a Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku.

Spolehlivým útočištěm na dlouhé hodiny je Technické muzeum TatraKopřivnici; fandové techniky mají program zajištěný, jiní se zabaví v dalších expozicích, tedy v Lašském muzeu v Šustalově vile, Muzeu Fojtství a části věnované Emilu Zátopkovi a jeho ženě Daně.
 

Tipy pro rodiny s dětmi a vodomily

Jsme na dovolené na Soláni, celý den prší a na internetu jsem nic nenašla, žádné herny, krytá hřiště, termály, zkrátka nic, píše zoufalá maminka. Co tedy podniknout s prcky?

Jedno z míst, kde by se vám mohlo líbit, je hotel Horal ve Velkých Karlovicích. Mají tu bazén s teplou mořskou vodou, nechybí ani dětský bazének a dětský koutek v restauraci. Další možností je aquaparkHranicích, krytý bazén ve Valašském Meziříčí, bazénRožnově pod Radhoštěm a aquapark Olešná ve Frýdku-Místku; do žádného ze zařízení ale nemají přístup děti do jednoho roku věku.

Nabídka krytých hřišť je velmi malá; jedinou větší dětskou hernu objevíte v areálu hotelu Stará AmerykaJablunkově. Pokud proto trávíte dovolenou v severní části Beskyd, zvažte výlet do Ostravy – není to tak daleko a prohlídkami zajímavých míst naplníte bez problémů celý den. Líbit se vám bude Velký svět techniky i Malý svět techniky, s dětmi určitě navštivte Muzeum hraček.
 

Rady pro kočku aneb kam by psa nevyhnal...

  • Když vám někdo poradí, že se cestou do Technického muzea v Kopřivnici můžete zastavit na Hukvaldech, přimějte ho, ať jede s vámi, to bude dostatečný trest. Od parkoviště v Hukvaldech jsou to na hrad bezmála dva kilometry, z velké části do kopce a bez jakýchkoliv krytých odpočívadel a altánků.
  • Za dobrou volbu se dá Valašské muzeum v přírodě – skanzenRožnově pod Radhoštěm považovat, jedině pokud neprší moc anebo vám déšť zas tolik nevadí. Ve všech částech, tedy Dřevěném městečku, Valašské dědině i Mlýnské dolině, vás sice čekají prohlídky interiérů, ale také přebíhání od jedné chaloupky ke druhé.
Muzeum valašských strašidel Valašské Meziříčí

Muzeum valašských strašidel Valašské Meziříčí

V muzeu valašských strašidel ve Valašském Meziříčí ve Středisku volného času Domeček najdete nejznámější valašská strašidla, skřítky a rarášky z dílny výtvarníka Aleše Drašnara, přičemž o každém strašidle se můžete dočíst zajímavé příběhy.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zavřeno kvůli rekonstrukci. Kulturní památka prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která krom jiného přinese nové moderní depozitáře a velkou interaktivní expozici Člověk a krajina. Akce potrvá až do roku 2021.

Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Sbírky dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.

Pečení frgálů v Resortu Valachy

Pečení frgálů v Resortu Valachy

V Resortu Valachy, který sdružuje trojici hotelů ve Velkých Karlovicích, si můžete frgály nejen zakoupit, ale také vyrobit vlastní pod vedením zdejších pekařek. Kdo by si je chtěl zakoupit, může tak učinit v recepcích hotelů kdykoli během dne.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek - bývalé vězení zbojníka Ondráše

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek - bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry nebo historii města Frýdku-Místku i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.

Vrtule - svět her a poznání ve Valašském Meziříčí

Vrtule - svět her a poznání ve Valašském Meziříčí

V krásné valašskomeziříčské renesanční budově najdete Vrtuli, místo pro zvídavé děti a dospělé. Třípatrový dům her poskytuje zázemí pro příjemně a užitečně strávený čas při hraní, tvoření a učení se zážitkem.

Za tajemstvím Marlenky - zázrakem z medu

Za tajemstvím Marlenky - zázrakem z medu

Poodhalit tajemství zázraku z medu, dortu Marlenka, můžete ve Frýdku-Místku, během komentované prohlídky výrobního procesu tohoto oblíbeného medového dortu.

Termální bazény Wellness Horal -

Termální bazény Wellness Horal - "moře" na Valašsku

Nyní už vás v Beskydech nezaskočí ani obleva v zimě nebo deštivé počasí v létě. Wellness Horal s termálními bazény v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích přináší relaxaci i zábavu ve slané vodě vyhřívané až na 36°C po celý rok.

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...

Největší krytá dětská herna v Beskydech

Největší krytá dětská herna v Beskydech

Největší krytá dětská herna v Beskydech se nachází v hotelu Stará Ameryka v Jablunkově v areálu Země zábavy Ameryka. Nabízí 3 skluzavky, průlezky, bazén plný míčků, jízdní kola, odrážedla, motorová auta, kuchyňku, lezeckou stěnu, velké stavebnice a další atraktivity pro děti.

Beskydy Card - více fantastických zážitků v Beskydech

Beskydy Card - více fantastických zážitků v Beskydech

Díky regionální návštěvnické kartě Beskydy Card můžete čerpat řadu výhod od partnerů nabízejících své služby turistům a návštěvníkům Beskyd. Je platná 12 měsíců, takže ji můžete využívat při vašich cestách po turistické oblasti Beskydy - Valašsko v každém ročním období.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.