Úvod > Aktuality > Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou
Životní styl

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

  • Vydáno22. dubna 2022
Ochutnáte raději slivovici, pivo a víno anebo léčivou vodu ze zdejších pramenů? Východní Morava nabízí od všeho kousek: hrady a zámky, rozhledny, kopce a hřebeny s dalekými výhledy, poutní stezky i lidovou architekturu. Která místa patří k nejoblíbenějším?

Zoologická zahrada ve Zlíně

jaguárChcete poznat nejoblíbenější místo návštěvníků i obyvatel Východní Moravy? Pak musíte do zoologické zahrady ve Zlíně. V parku kolem romantického zámku Lešná objevíte rozlehlé přírodní expozice, průchozí výběhy a voliéry, členěné podle jednotlivých kontinentů. Areál vás možná překvapí svou rozlohou, díky lanovému centru a dalším atrakcím se návštěva snadno může protáhnout na celý den. Raritou je Zátoka rejnoků: kromě pozorování si rejnoky můžete i pohladit a nakrmit krevetami. Letošní novinkou bude Jaguar trek – nová expozice, která vzniká ve svahu pod tropickou halou Yucatan. Jaguáři budou mít nadstandardní expozici o rozloze přes 2 000 m2. Jednotlivé stavby i celý prostor budou vyprávět příběh o cestě krajinou, kde se divočina setkává s lidským světem a kde se fauna často zabydluje v opuštěných reliktech naší civilizace.
 

Čtyřikrát UNESCO

Jízda králůTéměř každá obec na Slovácku má svou slavnost nebo folklorní festival. Některé jsou známější než jiné, například Jízda králů, zapsaná v seznamu nehmotných kulturních památek UNESCO. Přijeďte se v květnu podívat na populární Jízdu králů do Vlčnova, kde má tradici dlouhou dvě stě let a je spojená s lidovým jarmarkem. V roce 2022 se národopisná slavnost koná 27. a 29. května. V seznamu nehmotných památek je zapsaný i slovácký mužský skočný tanec zvaný verbuňk.

Poznat byste měli také biosférickou rezervaci UNESCO, pohoří Bílé Karpaty s nejvyšším vrcholem Velkou Javořinou a rozlehlými orchidejovými loukami a Arcibiskupský zámekKroměříži. Ten byl mezi památky UNESCO zapsán společně s Podzámeckou a Květnou zahradou, vrcholnou ukázkou evropského zahradního umění. Objevíte tu skleník, 244 metrů dlouhou kolonádu se střešní vyhlídkovou terasou, dlouhé cesty lemované pečlivě stříhanými živými ploty, rybníčky, rotundu s Foucaultovým kyvadlem, Pomerančovou a Holandskou zahradu, dvě bludiště i populární Králičí kopeček, obnovený podle původního vzoru z konce 17. století.
 

Hrad Buchlov a zámek Buchlovice

zámek BuchloviceStředověký, nikdy nedobytý hrad v pohoří Chřiby a architektonický skvost ve stylu italského baroka: to je hrad Buchlov a zámek Buchlovice. Leží jen pár kilometrů od sebe, ale jsou to dva jiné světy. Hrad s úchvatným výhledem na chřibské lesy a malebnou krajinu v podhradí nabízí v interiérech přírodovědné a egyptologické sbírky i lehce tajemný pokoj s mumií, Buchlovice obklopuje překrásný park a zámecké skleníky. Přijet můžete i na řadu každoročně oblíbených akcí, jako jsou třeba buchlovické česnekové slavnosti anebo na letní výstava fuchsií.
 

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

valašské muzeum v příroděPři návštěvě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě má tři části: Dřevěné městečko s domy, které původně obklopovaly staré rožnovské náměstí, Valašskou dědinu připomínající skutečné vesnice na svazích Beskyd a Mlýnskou dolinu. Tam uvidíte vzácné technické památky od hamru přes kovárnu a valchu až po mlýn či pilu; všechna zařízení jsou plně funkční. Ve skanzenu se celý rok odehrávají nejrůznější akce, folklorní festivaly a řemeslné programy, při návštěvě také musíte ochutnat valašské frgály: velké koláče s tvarohem, hruškovými či švestkovými povidly, chráněné zeměpisným označením Evropské unie. Zapomenout nesmíte ani na Pustevny, malebné horské chalupy v horském sedle poblíž Radhoště, o které rožnovský skanzen pečuje.
 

Baťův Zlín

ZlínMěsto postavené obuvnickou firmou Baťa podle amerického vzoru s ojedinělým souborem funkcionalistické architektury i moderními stavbami architektky Evy Jiřičné, to je Zlín, centrum Východní Moravy. Historii připomínají kolonie Baťových domků, Baťovy závody – Areál SvitObuvnické muzeum, památník a vila Tomáše Bati i Jednadvacítka, 21. správní budova Baťových závodů, jedna z prvních výškových staveb v Evropě s kanceláří ve výtahu a vyhlídkovou střešní terasou. S dětmi navštivte Filmový uzel, filmové, kulturní a vzdělávací centrum v areálu zlínských filmových ateliérů, v centru města objevíte Obchodní dům, kde se v roce 1934 rozjely první eskalátory v tehdejším Československu. V jedné z expozic Muzea jihovýchodní Moravy se také vypravíte za dobrodružstvím po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.
 

Lázně Luhačovice

LuhačoviceZnáte lázeňské město Luhačovice proslulé typickými stavbami architekta Dušana Jurkoviče a pestrou nabídkou léčebných, relaxačních a wellness pobytů? Základ zdejší léčby tvoří přírodní minerální prameny, využívané k pitné léčbě, inhalacím i koupelím. Poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky Vincentky, Aloisky či Ottovky, vydejte se na procházku po okruhu Dušana Jurkoviče a ubytujte se třeba ve Vile Chaloupka, v Jurkovičově domě anebo ve Wellness & spa hotelu Augustiniánský dům, kde pobýval hudební skladatel Leoš Janáček. Kulturu-milovné návštěvníky pak zveme k řadě pěkných akcí – v květnu například k Otevírání pramenů, během srpna na Divadelní Luhačovice a v září na Kloboukový den.
 

Putování za slivovicí a pivem

slivovicaFenoménem Východní Moravy je slivovice. Je tak populární, že má dokonce své muzeum: historii domácí výroby ovocných destilátů na moravsko-slovenském pomezí se věnuje Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově, jedna z poboček Slováckého muzea. K prohlídkám i ochutnávkám zve návštěvnické centrum likérky Rudolf Jelínek Distillery Land ve Vizovicích a řada pivovarů, například kroměřížský pivovar Černý Orel, Jarošovský pivovar nebo Pivovar Uherský Brod. V areálu likérky Rudolf Jelínek se každým rokem koná hudební festival Vizovické Trnkobraní, které letos vychází na 19. až 20. srpna.
 

Od „thonetek“ na Hostýn

svatý hostýnKdo by neznal slavné elegantní židle thonetky a další kousky, které z továrny na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem putují do celého světa? Až si prohlédnete muzeum na bystřickém zámku, vypravte se na Svatý Hostýn. Proslulé mariánské poutní místo se díky své poloze na vysokém kopci, viditelném z širokého okolí, nazývá Maják Moravy. Prohlédnete si tu nejenom poutní baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ale také malebnou Jurkovičovu křížovou cestu s mozaikami Jano Köhlera, rozhlednu a Svatohostýnské muzeum v areálu poutních domů. Ze Svatého Hostýna se můžete vydat po poutní stezce k dalším významným místům Východní Moravy, například do Štípy nebo na Velehrad.
 

Baťův kanál, cyklostezky a bike areny

Nesmí na vašich výletech chybět kolo? Pak se vám bude líbit Baťův kanál, historická vodní cesta z období první republiky, jehož břehy z Kroměříže do Hodonína lemuje přes osmdesát kilometrů dlouhá cyklostezka. Mnohé úseky jsou vhodné pro in-line bruslení, díky výletním lodím můžete cyklistiku kombinovat s plavbami. Na páteřní trasu navazují další cyklostezky, vedoucí k dalším zajímavým cílům v okolí, například do Holešova a dál do Hostýnských vrchů, a také síť oblíbených Moravských vinařských stezek. Podobné zážitky – i když bez výletních plaveb anebo pobytů na hausbótech – nabízí cyklostezka Bečva, milovníci zábavných trailů si na Východní Moravě užijí například v Bike aréně Vsetín anebo v Bike resortu Valašsko.
 

Živá voda a Archeopark v Modré

archeopark modráNa Východní Moravě objevíte rovněž řadu památek z období Velkomoravské říše. Jak žili naši předkové poznáte v Archeoskanzenu v Modré; zároveň si vyzkoušíte dávná řemesla, ochutnáte tehdejší pokrmy a seznámíte se s původními plodinami, stromy i druhy zvířat. Návštěvu můžete naplánovat na dobu, kdy ve skanzenu probíhají slavnosti, výstavy, trhy či setkání. V Modré čeká ještě několik zajímavostí, například terárium nebo sladkovodní a botanická expozice Živá voda. Z proskleného tunelu můžete sledovat život pod hladinou velké tůně, najdete tu také výběh s pratury a letní koupací biotop.
Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, někdy také nazývaná jako Velká kolonáda, byla vybudována po 2. světové válce podle plánů architekta Oskara Pořísky.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku

Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku

Stálá expozice Karlovského muzea v bývalém kupeckém domě je věnována historii obce, salašnictví, lidové řemeslné výrobě. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámek Zlín

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95% má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Pratuři osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích. Stezka praturů vede z areálu Živé vody po lávce i ve čtyřmetrové výšce. Kromě rozhledny zde najdete dvanáct tematických zastavení.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Baťovy domky ve Zlíně

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Další aktuality

Zlín Film Festival odstartoval, nabídne téměř 300 filmů

Již 63. ročník Zlín Film Festivalu odstartoval ve čtvrtek, na Den dětí. Nabídne 295 dětských filmů z různých koutů světa a potrvá až 7. června. Každoročně filmový svátek navštěvuje přes 100 tisíc diváků a divaček. Cenu Zlatý střevíček převzal herec Pavel Nový a v závěru festivalu převezme herečka Zlata Adamovská.
Zlínský kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Zlínského kraje: zoo Zlín, aquapark Uherské Hradiště a rožnovský skanzen

Jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy, které každý rok chystá zajímavé novinky, to je Zoologická zahrada Zlín. Ve Zlínském kraji jí na stupnících vítězů dělají společnost Aquapark Uherské Hradiště a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. K oblíbeným cílů patří i bazilika na Velehradě nebo Živá voda Modrá.
Zlínský kraj | Životní styl

Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích

Na zámku v Buchlovicích bude od 1. června opět k vidění unikátní sbírka fuchsií čítající asi 1 400 druhů a odrůd. V zámeckém zahradnictví si lidé mohou zakoupit nejen fuchsie, ale i oleandry, ibišky a další rostliny a byliny. Prodejní výstava balkonových květin je přístupná od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Otevřeno bude až do 30. září 2023.
Zlínský kraj | Příroda

V kroměřížské Květné zahradě je po dvou letech přístupná vyhlídková terasa Kolonády

Po dvou letech obnovy je v Kroměříži na Kolonádě Květné zahrady opět otevřená všem příchozím pochozí lávka, která plní významnou funkci hlavního vyhlídkového bodu zahrady. Slavnostní otevření Kolonády je spojeno s připomenutím 25. výročí zápisu zámku a zahrad na seznam světového dědictví UNESCO.
Zlínský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína

Už podvanácté se v sobotu 27. května od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční košt vín. Připravena bude více než stovka vzorků a doprovodný program laděný v tradičním duchu. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika Hantál.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů

Na legendární Jízdu králů se chystá obec Vlčnov na Uherskohradišťsku. Uskuteční se od soboty 27. do neděle 28. května. Samotná Jízda krále a jeho družiny začne v neděli v poledne. Folklórní událost je pestrá a zajímavá a láká tisíce návštěvníků. Uznání se dočkala i v zahraničí, když byla v roce 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Zlínský kraj | Kultura

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 20. května 2023 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
Zlínský kraj | Kultura