ÚvodAktualityKdyž milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou
Východní Morava, Kudy z nudy, Zlínský kraj
Životní styl

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Ochutnáte raději slivovici, pivo a víno anebo léčivou vodu ze zdejších pramenů? Východní Morava nabízí od všeho kousek: hrady a zámky, rozhledny, kopce a hřebeny s dalekými výhledy, poutní stezky i lidovou architekturu. Která místa patří k nejoblíbenějším?

Zoologická zahrada ve Zlíně

zoo zlínChcete poznat nejoblíbenější místo návštěvníků i obyvatel Východní Moravy? Pak musíte do zoologické zahrady ve Zlíně. V parku kolem romantického zámku Lešná objevíte rozlehlé přírodní expozice, průchozí výběhy a voliéry, členěné podle jednotlivých kontinentů. Areál vás možná překvapí svou rozlohou, díky lanovému centru a dalším atrakcím se návštěva snadno může protáhnout na celý den. Raritou je Zátoka rejnoků: kromě pozorování si rejnoky můžete i pohladit a nakrmit krevetami. Letošní novinkou bude Jaguar trek – expozice z roku 2022, která vznikla ve svahu pod tropickou halou Yucatan. Jaguáři zde mají nadstandardní expozici o rozloze přes 2 000 m2. Jednotlivé stavby i celý prostor vypráví příběh o cestě krajinou, kde se divočina setkává s lidským světem a kde se fauna často zabydluje v opuštěných reliktech naší civilizace. Součástí letního výběhu je také jezírko (skleněný bazén), díky němuž se naskýtá možnost pozorovat jaguáry při koupání nebo při potápění. Nejnovější expozicí je voliéra pro supy Gora Ark otevřená roku 2023. Voliéra je primárně určena pro africké druhy supů, kterých zde žije přibližně 20 až 25. Mají tu budky pro hnízdění a mimořádně velké prostory jim umožňují i létat. Atraktivní je též možnost vidět supy při krmení.
 

Čtyřikrát UNESCO

jízda králůTéměř každá obec na Slovácku má svou slavnost nebo folklorní festival. Některé jsou známější než jiné, například Jízda králů, zapsaná v seznamu nehmotných kulturních památek UNESCO. Koná se každoročně na konci května například v obcích Vlčnov, Hluk nebo Kyjov. Jednou za dvě léta jezdí králové v Kunovicích. Jednou za čtyři roky se koná velká sláva Slovácký rok, jejíž součástí také bývá jízda králů. V seznamu nehmotných památek je zapsaný i slovácký mužský skočný tanec zvaný verbuňk. Poznat byste měli také biosférickou rezervaci UNESCO, pohoří Bílé Karpaty s nejvyšším vrcholem Velkou Javořinou a rozlehlými orchidejovými loukami a Arcibiskupský zámekKroměříži. Ten byl mezi památky UNESCO zapsán společně s Podzámeckou a Květnou zahradou, vrcholnou ukázkou evropského zahradního umění. Objevíte tu skleník, 244 metrů dlouhou kolonádu se střešní vyhlídkovou terasou, dlouhé cesty lemované pečlivě stříhanými živými ploty, rybníčky, rotundu s Foucaultovým kyvadlem, Pomerančovou a Holandskou zahradu, dvě bludiště i populární Králičí kopeček, obnovený podle původního vzoru z konce 17. století.
 

Hrad Buchlov a zámek Buchlovice

zámek BuchloviceStředověký, nikdy nedobytý hrad v pohoří Chřiby a architektonický skvost ve stylu italského baroka: to je hrad Buchlov a zámek Buchlovice. Leží jen pár kilometrů od sebe, ale jsou to dva jiné světy. Hrad s úchvatným výhledem na chřibské lesy a malebnou krajinu v podhradí nabízí v interiérech přírodovědné a egyptologické sbírky i lehce tajemný pokoj s mumií, Buchlovice obklopuje překrásný park a zámecké skleníky. Přijet můžete i na řadu každoročně oblíbených akcí, jako jsou třeba buchlovické česnekové slavnosti anebo na letní výstava fuchsií.
 

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

valašské muzeum v příroděPři návštěvě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě má tři části: Dřevěné městečko s domy, které původně obklopovaly staré rožnovské náměstí, Valašskou dědinu připomínající skutečné vesnice na svazích Beskyd a Mlýnskou dolinu. Tam uvidíte vzácné technické památky od hamru přes kovárnu a valchu až po mlýn či pilu; všechna zařízení jsou plně funkční. Ve skanzenu se celý rok odehrávají nejrůznější akce, folklorní festivaly a řemeslné programy, při návštěvě také musíte ochutnat valašské frgály: velké koláče s tvarohem, hruškovými či švestkovými povidly, chráněné zeměpisným označením Evropské unie. Zapomenout nesmíte ani na Pustevny, malebné horské chalupy v horském sedle poblíž Radhoště, o které rožnovský skanzen pečuje.
 

Baťův Zlín

Baťův ZlínMěsto postavené obuvnickou firmou Baťa podle amerického vzoru s ojedinělým souborem funkcionalistické architektury i moderními stavbami architektky Evy Jiřičné, to je Zlín, centrum Východní Moravy. Historii připomínají kolonie Baťových domků, Baťovy závody – Areál SvitObuvnické muzeum, památník a vila Tomáše Bati i Jednadvacítka, 21. správní budova Baťových závodů, jedna z prvních výškových staveb v Evropě s kanceláří ve výtahu a vyhlídkovou střešní terasou. S dětmi navštivte Filmový uzel, filmové, kulturní a vzdělávací centrum v areálu zlínských filmových ateliérů, v centru města objevíte Obchodní dům, kde se v roce 1934 rozjely první eskalátory v tehdejším Československu. V jedné z expozic Muzea jihovýchodní Moravy se také vypravíte za dobrodružstvím po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. V rámci  speciálních prohlídek se lze podívat také do Zikmundovy vily.
 

Lázně Luhačovice

Sluneční lázněZnáte lázeňské město Luhačovice proslulé typickými stavbami architekta Dušana Jurkoviče a pestrou nabídkou léčebných, relaxačních a wellness pobytů? Základ zdejší léčby tvoří přírodní minerální prameny, využívané k pitné léčbě, inhalacím i koupelím. Poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky Vincentky, Aloisky či Ottovky, vydejte se na procházku po okruhu Dušana Jurkoviče a ubytujte se třeba ve Vile Chaloupka, v Jurkovičově domě anebo ve Wellness & spa hotelu Augustiniánský dům, kde pobýval hudební skladatel Leoš Janáček. A nezapomeňte navštívit zdejší zrekonstruovaný klenot – Sluneční a říční lázně. Pozoruhodná stavba prošla mezi lety 2021 až 2023 velkou rekonstrukcí a v roce 2024 se konečně otevřela veřejnosti. Koupání se zde již neprovozuje, zato zde naleznete tři krásné expozice: vodoléčebného ústavu, Dušana Jurkoviče a Leoše Janáčka (první okruh), expozici Říčních a slunečních lázní (třetí okruh) či depozitář lázeňských technologií (třetí okruh). Unikátní bazén zůstal zachován, ale stal se součástí odpočinkové zóny na druhém prohlídkovém okruhu.
 

Putování za slivovicí a pivem

slivovicaFenoménem Východní Moravy je slivovice. Je tak populární, že má dokonce své muzeum: historii domácí výroby ovocných destilátů na moravsko-slovenském pomezí se věnuje Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově, jedna z poboček Slováckého muzea. K prohlídkám i ochutnávkám zve návštěvnické centrum likérky Rudolf Jelínek Distillery Land ve Vizovicích a řada pivovarů, například kroměřížský pivovar Černý Orel, Jarošovský pivovar nebo Pivovar Uherský Brod. V areálu likérky Rudolf Jelínek se každým rokem koná v srpnu oblíbený hudební festival Vizovické Trnkobraní.
 

Od „thonetek“ na Hostýn

svatý hostýnKdo by neznal slavné elegantní židle thonetky a další kousky, které z továrny na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem putují do celého světa? Až si prohlédnete muzeum na bystřickém zámku, vypravte se na Svatý Hostýn. Proslulé mariánské poutní místo se díky své poloze na vysokém kopci, viditelném z širokého okolí, nazývá Maják Moravy. Prohlédnete si tu nejenom poutní baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ale také malebnou Jurkovičovu křížovou cestu s mozaikami Jano Köhlera, rozhlednu a Svatohostýnské muzeum v areálu poutních domů. Ze Svatého Hostýna se můžete vydat po poutní stezce k dalším významným místům Východní Moravy, například do Štípy nebo na Velehrad.
 

Baťův kanál, cyklostezky a bike areny

Nesmí na vašich výletech chybět kolo? Pak se vám bude líbit Baťův kanál, historická vodní cesta z období první republiky, jehož břehy z Kroměříže do Hodonína lemuje přes osmdesát kilometrů dlouhá cyklostezka. Mnohé úseky jsou vhodné pro in-line bruslení, díky výletním lodím můžete cyklistiku kombinovat s plavbami. Na páteřní trasu navazují další cyklostezky, vedoucí k dalším zajímavým cílům v okolí, například do Holešova a dál do Hostýnských vrchů, a také síť oblíbených Moravských vinařských stezek. Podobné zážitky – i když bez výletních plaveb anebo pobytů na hausbótech – nabízí cyklostezka Bečva, milovníci zábavných trailů si na Východní Moravě užijí například v Bike aréně Vsetín anebo v Bike resortu Valašsko.
 

Živá voda a Archeopark v Modré

modrá velehradNa Východní Moravě objevíte rovněž řadu památek z období Velkomoravské říše. Jak žili naši předkové poznáte v Archeoskanzenu v Modré; zároveň si vyzkoušíte dávná řemesla, ochutnáte tehdejší pokrmy a seznámíte se s původními plodinami, stromy i druhy zvířat. Návštěvu můžete naplánovat na dobu, kdy ve skanzenu probíhají slavnosti, výstavy, trhy či setkání. V Modré čeká ještě několik zajímavostí, například terárium nebo sladkovodní a botanická expozice Živá voda. Z proskleného tunelu můžete sledovat život pod hladinou velké tůně, najdete tu také výběh s pratury a letní koupací biotop.
Sluneční lázně v Luhačovicích Kultura

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Muzeum je již přístupné a můžete navštívit expozice věnující se vodoléčbě, architektovi Jurkovičovi a skladateli Leošovi Janáčkovi.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.
20. červenec 2024 8:32
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od růžové zahrady po kovářské výrobky

Kouzlo Bílých Karpat můžete letos objevovat prostřednictvím unikátního projektu Zážitkové léto 2024. Zve k objevování skrytých pokladů přírody, řemesel a umění prostřednictvím pestré palety aktivit, které připravují místní členové Společenství tvořivých lidí, Stvol. Nabízí vám nevšední zážitky i hlubší spojení s okolní krajinou i vnitřním světem.
19. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve Zlínském kraji

Sluníčko láká k vodě všechny milovníky koupání a vodních radovánek! Jestliže trávíte léto na Moravě, ať už doma, u babičky nebo dědy či jako turisté, inspirujte se tipy Kudy z nudy, které vám tantokrát doporučí, kde si užít parádní den u vody ve Zlínském kraji. Vybírat můžete z nabídky akvaparků, koupališť, biotopů... a spousty dalších míst.
17. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Od čtvrtka 18. do soboty 20. července 2024 proběhne na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Letošní novinkou jsou degustační porce, můžete si tak dopřát menší porce a ochutnat ještě více druhů lahodných gulášů.
15. červenec 2024 20:01
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 20. července 2024 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.
15. červenec 2024 9:51
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě je v létě plné zážitků

Během prázdnin ožívá Valašské muzeum v přírodě v Rožnově nejrůznějšími programy pro děti i dospělé. Letní programovou nabídku ve skanzenu zpestřují zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity probíhají na Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Novinkou je procházka s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se zájemci seznámí s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni pak můžete pomoci paní hajné, která vám ukáže pozapomenuté náčiní a recepty. Nechybí ani kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi.
12. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.
11. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Jubilejní XX. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. července 2024 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru. Letošní krásné, kulaté festivalové jubileum přijíždído Vizovic oslavit řada rock-metalových velikánů!
11. červenec 2024 6:00
Zážitky, Zlínský kraj