Úvod > Aktuality > Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla
Památky

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

  • Vydáno27. února 2020
Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?

1. Český Krumlov: zámek, kláštery a další místa

Romantické úzké uličky, gotika a renesance, smyčka řeky Vltavy a punc památky UNESCO: Český Krumlov je krásný a přitažlivý v každé roční době. Zastavit se tu můžete klidně na celý den, alespoň budete mít čas na prohlídku hradu a zámku, Hradního muzea a areálu Klášterů s řadou interaktivních expozic.

Můžete také zamávat medvědům v hradním příkopu, podívat se na město ze zámecké věže, plavit se na voru po hladině řeky anebo nahlédnout do bývalé městské šatlavy, kde sídlí Muzeum tortury.

Velmi neobvyklý suvenýr si z Českého Krumlova odvezete díky Fotoateliéru Seidel: dům s dobovým fotoateliérem totiž nabízí fotografování v kostýmech se stylovými rekvizitami.
 

2. Zámek Hluboká nad Vltavou a Zoo Ohrada

Krásných zámků je v jižních Čechách celá řada, ale Hluboká je jen jedna. Bílé novogotické sídlo, postavené podle vzoru anglického královského hradu Windsor, je otevřené celý rok, v hlavní sezoně si kromě přepychově zařízených interiérů prohlédnete také zámeckou kuchyni s cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století nebo můžete vyšplhat na zámeckou věž. Zastavte se také v Alšově jihočeské galerii a vydejte se alespoň na krátkou procházku zámeckou zahradou a anglickým parkem. Kdo by si nevzpomněl na filmovou pohádku Pyšná princezna?

zoo ohradaV těsném sousedství pohádkového zámku můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Chová na 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. V souladu s tradicí se i nadále zahrada zaměřuje na chov našich druhů s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí ani expozice představující faunu a flóru Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům české a evropské fauny.
 

3. Pivo Budweiser Budvar z Českých Budějovic

Zábavu, poučení, příběhy a hlavně ochutnávky světoznámého piva nabízí Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru. Světlý ležák Budweiser Budvar se z Českých Budějovic vyváží do desítek zemí celého světa a vy můžete na vlastní oči vidět, jak se vyrábí. Součástí prohlídky je ochutnávka nepasterovaného a nefiltrovaného piva z tanku v ležáckém sklepě.

Přímo v areálu pivovaru láká k posezení u piva a gastronomických specialit tradiční české kuchyně pivnice Budvarka, pověstná je i restaurace Masné krámy v centru města.
 

4. Selské baroko nejen v Holašovicích

Když se řekne Holašovice, nejspíš se vám vybaví selské baroko. Díky bohatě zdobeným průčelím selských statků nejenže patří mezi nejhezčí vesnice v Česku, ale také mezi památky UNESCO. K výročí dvaceti let od zápisu na prestižní seznam byla otevřena obnovená historická kovárna, v informačním centru si prohlédnete 3D model vesnice tak, jak byste ji mohli vidět jedině z ptačí perspektivy. V létě přijeďte na Selské slavnosti, poblíž také objevíte skutečnou turistickou atrakci: Stonehenge, megalitický kruh z obřích kamenů.

domy jakuba bursySe selským barokem se ale potkáte i na méně exponovaných místech – například na Veselských (Soběslavských) blatech, Květově nebo Plástovicích. Barokní branou bývalého statku U Blumů vstoupíte do Muzea venkovského života v Předslavicích. Dům je dílem lidového stavitele, zedníka a umělce Jakuba Bursy. A nesmíme zapomenout ani na Zbudovská blata, historické území mezi Hlubokou nad Vltavou a Netolicemi s uceleným souborem lidové architektury.
 

5. Táborské podzemí a Housův mlýn

Také Tábor má co nabídnout: staré město s křivolakými uličkami a spoustou malebných zákoutí chrání zbytky mohutných hradeb, k návštěvě láká hrad Kotnov, romantické celoročně otevřené středověké podzemní chodby, Muzeum Lega a také Housův mlýnfilmovou zbrojnicí, půjčovnou kostýmů a středověkou krčmou.

Na město, které roku 1420 založili husité na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí, dodnes shlíží z pomníku na hlavním náměstí Jan Žižka: připomeňte si jeho osudy v Husitském muzeu.
 

6. Krokodýlí zoo v Protivíně

Jižní Čechy a krokodýli? Proč ne? V Protivíně můžete navštívit Krokodýlí zoologickou zahradu s největší evropskou kolekcí aligátorů, kajmanů, krokodýlů a gaviálů. K vidění jsou několikametroví dospělí obři i mláďata, která se právě vylíhla.

jižních Čechách se povedl první evropský odchov gaviála indického, k vidění jsou i mláďata ohrožených krokodýlů filipínských anebo mláďata krokodýlů Moreletových, která neměří ani 20 cm. Pospěšte si s návštěvou, než vyrostou!
 

7. Česká Kanada a jindřichohradecká úzkokolejka

Jindřichohradecká místní dráhaMísto, kde si splníte sen o dovolené plné zážitků a hlavně bez davů turistů: to je Česká Kanada. Překrásný kout na pomezí jižních Čech a Vysočiny poznáte třeba při výletě poslední úzkorozchodnou železnicí v Čechách, která vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.

A co nesmíte minout v nejbližším okolí? Třeba mohutný hrad Landštejn, pohádkové renesanční město Slavonice nebo jindřichohradecký hrad a zámek, opředený legendami o bílé paní. Nezapomeňte ani na hluboké lesy, viklan Trkal a roztodivné skalní útvary!
 

8. Třeboňské rybníky

jižním Čechám neodmyslitelně patří hladiny rybníků. Ty nejkrásnější najdete na Třeboňsku: tamní rybniční soustava navázala na starší síť rybníků a řek, ale její zlatý věk přišel na konci 15. století, kdy mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí podél řeky Lužnice vznikly Zlatá stoka, Nová řeka a řada známých rybníků, například Rožmberk a rybník Svět.

S chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko, která byla zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO, se seznámíte také v Třeboni: navštivte Dům přírody Třeboňska v renesančním zámku a Dům Štěpánka Netolického na hlavním náměstí. Sídlí v něm Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví a stálá expozice se věnuje rybníkářskému řemeslu, slavným rybníkářům a okolní krajině.
 

9. Kamenný most v Písku, Zvíkov a Orlík

Zastavte se v Písku a projděte se po Kamenném mostě, nejstarším dochovaném mostu v Česku a zároveň jednom z nejstarších kamenných mostů na světě. V druhé polovině 13. století jej začali stavět zruční řemeslníci z písecko-zvíkovské kamenické hutě.

Značky tehdejších kameníků najdete na celém Písecku, od kostelů přes mosty až po královský hrad Zvíkov. Jeden z nejlépe dochovaných královských hradů z doby posledních Přemyslovců se kdysi tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady nad soutokem Otavy a Vltavy. Díky vyhlídkovým plavbám i pravidelným plavebním linkám se k hradu pohodlně dostanete na lodi, podobně jako k nedalekému zámku Orlík.
 

10. Schwarzenberská hrobka v Domaníně

Schwarzenberská hrobkaProhlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Projektem hrobky byl pověřen Josef Schmidt a později knížecí stavitel F. D. Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká.

O stavbu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce syna kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově


11. Pěší stezka Best of Europe Údolím Lužnice

stezka lužnicePrvní česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice z Plané nad Lužnicí kolem historických měst Tábor a Bechyni, starých mlýnů a zřícenin, až do Týna nad Vltavou. Celkem měří 55 km a je rozdělena do 4 denních etap.

Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.


12. Novohradské hory

LesTéměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé místo na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, to jsou Novohradské hory. Území bylo po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony a je velmi dobře zachovalé – horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.

V roce 1564 proslavil tuto oblast zdejší léčivý pramen, jehož věhlas lázeňského místa později zdědil pramen objevený o něco níže v Dobré Vodě. Oblast dala také vzniknout velmi unikátnímu černému skluhyalitu, proslavenému po celém světě a s ním související těžbě dřeva, které se plavilo po uměle zbudovaných vodních nádržích, tzv. klauzích, jež tvoří neodmyslitelnou součást rázu místní krajiny. I milovníci památek si přijdou na své – najdou zde hrad Nové hrady s Terčiným údolí nebo tvrz Žumberk.
Bitva u Sudoměře – rekonstrukce bitvy z roku 1420

23.3.
Bitva u Sudoměře – rekonstrukce bitvy z roku 1420

Letos uplyne 604 let od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. V tento den k rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křížovníky ze Strakonic a železnými pány z Písku.

Selské slavnosti Holašovice 2024

19.7.
21.7.
Selské slavnosti Holašovice 2024

Selské slavnosti Holašovice se v roce 2024 uskuteční v termínu 19. – 21. července.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Lázně Aurora – odpočinek na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora – odpočinek na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora se nacházejí v klidném prostředí parku na břehu rybníka Svět. Součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, dále kongresové prostory, restaurace, bary, wellnesscentrum a nově také Třeboňský vodní svět. Lázně Třeboň pohladí tělo i duši.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Vítejte v tradiční rodinné rybí restauraci Šupina a Šupinka. Restaurace nabízejí české speciality; pokrmy masité, dietní, dětské, ale především pokrmy z čerstvých sladkovodních ryb třeboňského regionu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Krokodýlí zoo Protivín

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.

Přírodní park Novohradské hory

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales je nejstarší rezervací nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Ochrana obou pralesů byla prohlášena majitelem panství Nové Hrady, hrabětem Jiřím Františkem Augustem Buquoyem, již 28. srpna 1838.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. A jen opravdu skalní turisté nebo odborníci na vlastivědu bez zaváhání odpoví.

Poutní i lázeňské místo Dobrá Voda na Novohradsku

Poutní i lázeňské místo Dobrá Voda na Novohradsku

V Novohradských horách najdete na jihozápadním svahu dominantu lokality, poutní kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě u Nových Hradů, která je viditelná za jasného počasí až z Budějovicka či Třeboňska. Místní prostředí je vyhledávané pro svůj klid i přírodní scenérie.

Další aktuality

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky

Hrad Nové Hrady zve k návštěvě zimní prohlídkové trasy

K zpřístupněným památkám v zimním období patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa vás zavede do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století.
Jihočeský kraj | Památky