Úvod > Aktuality > Vychutnejte si magickou atmosféru Českého Krumlova

Vychutnejte si magickou atmosféru Českého Krumlova

Vydáno 6. ledna 2018 Památky
Pro milovníky magické atmosféry snad neexistuje lepší místo než Český Krumlov. Hovoří se o něm jako o městě dvou věží – zatímco věž kostela svatého Víta, dominanta historického jádra města, je symbolem moci církevní, ta zámecká symbolizuje vládu světskou. Do Českého Krumlova se můžete vypravit po celý rok, v zimním období vás město navíc okouzlí příjemnou komorní atmosférou.
Český Krumlovhistorickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO. Českému Krumlovu vévodí hrad a zámek s již zmíněnou vyhlídkovou věží. Zámek je sice až do března zavřený, navštívit však lze Hradní muzeum, které se v zámeckém areálu nachází, a to přímo v nejstarší dochované části českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Dalším zajímavým místem je Muzeum tortury na Náměstí Svornosti, které představuje středověký život z jeho odvrácené strany. Autentické sklepní prostory českokrumlovské radnice, které dříve sloužily jako obecní šatlava, vám dají nahlédnout do světa středověké justice. V Radniční ulici, nedaleko náměstí Svornosti, naleznete zábavu z jiného soudku: zde, v Pohádkovém domě je umístěna expozice českých loutek aranžovaných do tématických celků - uvidíte výjevy z jihočeských legend, loupežníky z hvozdů Blanského lesa a Šumavy. Půda Pohádkového domu je věnována současným loutkářům. Jednou z atrakcí je loutkové divadlo, ve kterém si můžete s dětmi zahrát některou z mnoha loutkových pohádek
 
Český KrumlovČeský Krumlov si oblíbila řada umělců; patřil k nim i významný rakouský malíř Egon Schiele (1890–1918), jehož matka se ve městě narodila. Vy si můžete prohlédnout Egon Schiele Art Centrum, celoroční výstavu dokumentující Schieleho život a dílo, spojenou s rekonstrukcí jeho krumlovských motivů. Mezi další oblíbené cíle patří Museum Fotoateliér Seidel  - jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie. Samotný dům s fotoateliérem je architektonickým skvostem a místem, kde se zastavil čas. K dalším oblíbeným cílům patří také prohlídky pivovaru Krumlov (bývalý Eggenberg), který ve městě funguje od roku 1560 a kde vás seznámí s tajemstvím výroby zlatavého moku. Zajímají-li vás historické motocykly, navštivte jejich muzeum v Široké ulici, kde jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

KrumlovK návštěvě láká také Muzeum Vltavínů - jediných šperkových kamenů na světě, které vznikly dopadem meteoritu. Muzeum představuje nejreprezentativnější vzorky, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. V nově zrekonstruovaném areálu klášterů naleznete velmi zajímavou expozici o středověkém klášteře, životě v něm a umění. V zážitkové části klášterů můžete navíc navštívit okruh Interaktivní expozice lidských dovedností a Expozice pivovarnictví. Mimo to se zde až do konce března pořádá výstava Anděl Páně 2 podle oblíbené filmové pohádky.
Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Pivovar Krumlov v Českém Krumlově - bývalý Eggenberg

Pivovar Krumlov v Českém Krumlově - bývalý Eggenberg

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města. V roce 1560 je vystavěn v předhradí nový pivovar a o rok později sem regent Jakub Krčín zavádí nezávadnou, velmi kvalitní vodu, jejíž zdroj pivovar využívá pro vaření piva dodnes.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny - jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Zajímají-li vás historické motocykly a ani umění vám není cizí, je muzeum v Českém Krumlově pro vás to pravé! V muzeu jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Nově zrekonstruovaným areálem klášterů získává město Český Krumlov moderní kulturně vzdělávací centrum a veřejnosti se zpřístupňuje unikátní kulturní dědictví v samotném historickém jádru města.

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již osmou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.