!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Vychutnejte si magickou atmosféru zimního Českého Krumlova

Vychutnejte si magickou atmosféru zimního Českého Krumlova

Vydáno 31. ledna 2020 Památky
Pro milovníky magické atmosféry snad neexistuje lepší místo než Český Krumlov. Hovoří se o něm jako o městě dvou věží – zatímco věž kostela svatého Víta, dominanta historického jádra města, je symbolem moci církevní, ta zámecká symbolizuje vládu světskou. Do Českého Krumlova se můžete vypravit po celý rok, v zimním období vás město navíc okouzlí příjemnou komorní atmosférou. Je pravdou, že v tomto období jsou některé turistické atrakce a podniky zavřené, ale zato budete mít možnost v klidu poznat úžasnou a neobvyklou duši tohoto města. Pokud milujete melancholii, zimní Krumlov je přesně pro vás. Zároveň vás mile překvapí o poznání nižší ceny ubytování a menší šrumec v hotelech než v letní sezóně.
Český Krumlovhistorickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO. Českému Krumlovu vévodí hrad a zámek s již zmíněnou vyhlídkovou věží. Zámek je sice až do března zavřený, navštívit však lze Hradní muzeum, které se v zámeckém areálu nachází, a to přímo v nejstarší dochované části českokrumlovské rezidence. Expozice zaujme tím, že na rozdíl od klasických muzeí je pojata jako historická instalace 19. století. Poznáte soukromý i pracovní život ředitele schwarzenberského panství. Autenticitu umocňují nejen stovky exponátů, ale i předměty každodenní potřeby jako například historická svítidla, zrestaurovaná kachlová kamna, a dokonce kinematograf promítající schwarzenberské filmy! Po prohlídce si v klidu odpočinete v přilehlé kavárně.

Český KrumlovDalším zajímavým místem je Muzeum tortury na Náměstí Svornosti, které představuje středověký život z jeho odvrácené strany. Autentické sklepní prostory českokrumlovské radnice, které dříve sloužily jako obecní šatlava, vám dají nahlédnout do světa středověké justice. V Radniční ulici, nedaleko náměstí Svornosti, naleznete zábavu z jiného soudku: zde, v Pohádkovém domě je umístěna expozice českých loutek aranžovaných do tématických celků - uvidíte výjevy z jihočeských legend, loupežníky z hvozdů Blanského lesa a Šumavy. Půda Pohádkového domu je věnována současným loutkářům. Jednou z atrakcí je loutkové divadlo, ve kterém si můžete s dětmi zahrát některou z mnoha loutkových pohádek
 
KrumlovČeský Krumlov si oblíbila řada umělců; patřil k nim i významný rakouský malíř Egon Schiele (1890–1918), jehož matka se ve městě narodila. Vy si můžete prohlédnout Egon Schiele Art Centrum, celoroční výstavu dokumentující Schieleho život a dílo, spojenou s rekonstrukcí jeho krumlovských motivů. Mezi další oblíbené cíle patří Museum Fotoateliér Seidel  - jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie. Samotný dům s fotoateliérem je architektonickým skvostem a místem, kde se zastavil čas. K dalším oblíbeným cílům patří také prohlídky pivovaru Krumlov (bývalý Eggenberg), který ve městě funguje od roku 1560 a kde vás seznámí s tajemstvím výroby zlatavého moku. Zajímají-li vás historické motocykly, navštivte jejich muzeum v Široké ulici, kde jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

zimní krumlovK návštěvě láká také Muzeum Vltavínů - jediných šperkových kamenů na světě, které vznikly dopadem meteoritu. Muzeum představuje nejreprezentativnější vzorky, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. V nově zrekonstruovaném areálu klášterů naleznete velmi zajímavou expozici o středověkém klášteře, životě v něm a umění. V zážitkové části klášterů můžete navíc navštívit okruh Interaktivní expozice lidských dovedností a Expozice pivovarnictví.
 

Český Krumlov v zimě neusíná

sv. ValentýnNejenže řada památek má otevřeno přes celý rok, v Krumlově se koná i řada zajímavých akcí. V pátek 14. února na svátek všech zamilovaných si můžete užít nejen romantickou večeři v některé z restaurací – například tématicky v Rose Restaurantu historického hotelu Růže. Vydejte se také na prohlídku proslulého fotoateliéru Seidel v Linecké ulici. Zde již tradičně pořádají 15. a 16. února víkendovou fotoakci, na níž můžete získat památku na svoji lásku – společnou nebo portrétní fotografii pro svoji drahou polovičku.

Krumlovský masopustKdyž se sem vydáte ve dnech 22. – 25. února, můžete se zúčastnit krumlovského masopustu s typickým pestrobarevným procesím masek, doprovázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. Zažijete i masopustní hostinu s tradičními zabijačkovými specialitami.

Tím nejzajímavějším z únorového repertoáru Městského divadla Český Krumlov je bezesporu hra Mistr a Markétka podle předlohy Michaila Bulgakova. Na své si ale přijdou i milovníci hudby, třeba na koncertě kapely Nezmaři, charakteristické vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Pokud jste založení spíše rockově, naplánujte si návštěvu města na 20. března, kdy zde se svým akustickým projektem vystoupí zpěvák David Koller.
Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města.

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Nově zrekonstruovaným areálem klášterů získává město Český Krumlov moderní kulturně vzdělávací centrum a veřejnosti se zpřístupňuje unikátní kulturní dědictví v samotném historickém jádru města.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny - jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Hotel Růže - krása renesanční architektury a jedinečná gastronomie v Českém Krumlově

Hotel Růže - krása renesanční architektury a jedinečná gastronomie v Českém Krumlově

Luxusní 5hvězdičkový hotel sídlí v bývalém, nedávno zrekonstruovaném historickém klášteře v centru okouzlujícího Českého Krumlova. V restauracích hotelu Růže porozumíte tomu, jak lze spojit klasické kulinářství s novými trendy kuchařského umění.

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Zajímají-li vás historické motocykly a ani umění vám není cizí, je muzeum v Českém Krumlově pro vás to pravé! V muzeu jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.