Úvod > Aktuality > Kdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi
Kdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Kdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi

  • Vydáno12. května 2022
Když do rodiny přicházejí děti, i z nadšených milovníků umění se stávají především rodiče. Jak to udělat, abyste si před návštěvou galerie nemuseli zařizovat hlídání? Do které z velkých galerií starého i moderního umění se můžete vypravit i s potomky a kde připravují speciální programy pro děti i rodiče? Které galerie mají herny a které chystají letní sympozia a příměstské tábory?

Galerie pro mrňata

Trápí vás otázka, kdy je vhodný čas na první návštěvu galerie a jak pomoci dětem s prvními krůčky na jejich cestě k umění? Určitě se vám bude líbit přístup Národní galerie v Praze, která na nic nečeká a budoucí návštěvníky si hýčká už od roku a půl: pro rodiče s dětmi od 1,5 do 5 let galerie pořádá ve Veletržním paláci tematicky zaměřené herny. Někdy se zaměřují na probíhající výstavy, jindy na tvorbu konkrétního umělce, vždy je ale k dispozici jak výtvarný materiál, tak zkušený lektor.

Pro společnou práci i hru dětí a rodičů herna nabízí několik stanovišť s tvůrčími aktivitami, nedílnou součástí vstupného je návštěva tematicky související výstavy. Protože uměnímilovných rodičů je opravdu hodně, herny bývají dost naplněné – vyřešit to můžete nákupem vstupenek v předstihu online.
Na hodně malé děti myslí také Moravská galerie v Brně: pro nejmenší děti od 2 do 6 let v doprovodu rodičů pořádá jednou týdně Barevná dopoledne. Kreativní dílničky se obvykle konají v herně Pražákova paláce, v létě pak na nádvoří Místodržitelského paláce, nevyhýbají se ale ani Jurkovičově vile nebo Muzeu Josefa HoffmannaBrtnici.  Také tady má každé setkání jiné téma.

Galeřiště aneb výtvarné hřiště pro děti od 2 do 5 let v doprovodu rodičů otvírá pravidelně také Galerie Zlín. Prostor je přímo stvořený ke hraní, tvoření a zážitky mezi uměleckými díly, každou středu a čtvrtek dopoledne je pro děti připraven program přímo v galerii v doprovodu lektora.
 

GASK aneb před prohlídkou nechat vylítat

Typickým příkladem baby friendly galerie je Galerie Středočeského kraje / GASKKutné Hoře, kde jsou vedle expozic i dětské herny a koutky. Vizuální herny je interaktivní prostor pro děti, který v rámci rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje navrhla Barbora Zachovalová. Dá se tu kreslit, dokreslovat i malovat, skládat, stavět, číst, povalovat se, prolézat tunýlky a jezdit na odrážedlech, klouzat, šplhat po lezecké stěně a také nenápadně vstoupit do obrazů slavných malířů a dozvědět se zajímavosti o jejich životech a dílech. Když děti necháte dostatečně si pohrát, nechají se snáze zlákat i k prohlídce jiných míst, která jsou spíš pro dospělé – záleží zkrátka na vaší šikovnosti, jak je dokážete přesvědčit.
 

Galerie pro předškoláky i školáky

Pro děti, kterým se ve světě umění zalíbilo, pořádá GASK odpolední výtvarné dílny aneb ne/kroužky. Děti společně s lektory odhalují a zkoumají poselství moderního a současného umění a poznávají ho hlouběji. Ne/kroužky jsou rozdělené podle věku děti do „agentských“ kategorií 005+ / 007+ / 009+ / 012+, konají se každý týden kromě školních prázdnin a v ceně jsou kromě odborného vedení a materiálu vstupy do všech expozic GASK a Vizuálních heren.

Také Národní galerie v Praze nabízí celoroční ateliéry rozdělené podle věku, a to 6–8, 8–10 a 10–15 let.
Komentované prohlídky pro děti 8+ pořádá kulturní prostor 8smička v Humpolci, zaměřený na moderní a současné umění. Ani s menšími dětmi ale nepřijdete zkrátka, pro ty je nachystán multifunkční sál s autorskou stavebnicí Špulka, vstup je samozřejmě pouze v doprovodu dospělých.

Také Moravská galerie v Brně pořádá spousty akcí pro starší děti, namátkou letní artcampy s různým zaměřením, dětské vernisáže nebo předčítání; místo oficiálního webu ale raději hledejte potřebné informace na FB skupině Moravská galerie dětem.

V Galerii Zlín si můžete objednat zážitkové programy k aktuální výstavě, kdy děti budou hrát různé hry, plnit úkoly, zkoušet si výtvarné techniky a zábavnou formou objevovat radost z tvoření. Galerie rovněž chystá Sobotní dílny nebo týdenní letní dílny pro děti ve věku 7–12 let.

Originální programy vedené umělci připravuje pro děti a rodiny také Galerie Plato v Ostravě: potkáte se přímo s tvůrci, budete experimentovat a prostřednictvím tvorby a hry nahlédnete na život jinou perspektivou – perspektivou současného umění.

Do kreativní Obrazárny zve děti Galerie moderního umění v Hradci Králové. Inspirací je vždy jedno vybrané dílo z galerie. Nejprve se s ním seznámíte, dozvíte se něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesunete do výtvarného ateliéru a pustíte se do vlastní tvorby.
 

Sobotní dílny a další akce v Museu Kampa

Poznat Museum Kampa v historické budově Sovových mlýnů na Malé Straně v Praze a ještě s rodinou trochu tvořit? Přijďte na oblíbené sobotní dílny pro rodiče s dětmi. Bývají tematicky spojené s aktuální výstavou, kterou lektoři dětem představí zábavným způsobem, a pak program pokračuje tvorbou v ateliéru.

Kromě toho Museum Kampa nabízí komentované prohlídky, výtvarné workshopy a další akce, a také pravidelný výtvarný kroužek pro děti od 6 do 10 let s názvem Museum v kapse. Snahou muzea je, aby děti bavilo chodit na výstavy a rozvíjela se jejich kreativita, fantazie a tvořivost.
 

Národní galerie pro starší děti

Také Národní galerie v Praze chystá speciální FB skupinu Národní galerie Praha dětem, aby vám neuniklo nic z programů a aktivit pro děti, teenagery, rodiče i celé rodiny. Do přímého kontaktu s originály uměleckých děl se děti dostanou nejenom na pravidelných Ateliérech (jednou týdně, věk 6 až 8, 8 až 10 a 10+ a teenageři), ale také ve víkendových Tvůrčích dílnách (různý věk, dle programu) a v Letních ateliérech. Ty probíhají ve výstavních sálech a objektech Národní galerie Praha i jejich přilehlém okolí a programy se připravují podle věku.
 

S dětmi do Centra současného umění DOX

Umění je klíčem k poznání světa, říkají v Centru současného umění DOXPraze-Holešovicích. K aktuálním výstavám a architektuře Centra DOX se celý rok chystají rozmanité programy pro školy i rodiny s dětmi přibližně od 5 do 12 let. Vyzkoušet můžete program Galerie hrou, rodinné výtvarné dílny se zkušenými lektory, kroužky a kurzy nebo příměstský tábor. Během letního dobrodružství si uprostřed současného umění děti zahrají hry podporující kreativitu a vyzkouší si spoustu výtvarných technik.
 

S dětmi do Villy Pellé

Oblíbené mezi pražskými rodiči jsou i aktivity a akce novorenesanční Villy Pellé v Bubenči. Klasické komentované prohlídky a tvůrčí dílny doplňují například sympozia pro děti, aktuálně věnovaná street artu a jeho technikám. Děti se dozví, jakou podobu může mít umění na ulici, že nemusí jít jen o sochu či obraz, ale také zvukovou instalaci nebo happening, jaký je rozdíl mezi dobrým uměleckým dílem a vandalismem, a také navrhnou své vlastní street artové dílo a vyzkouší si práci v ploše i v prostoru.
 

Starší a pokročilí

Mrzí vás, že žádný z uvedených programů není pro vás? Omyl, téměř všechny galerie myslí i na ty starší a dospělé. Tvořivé dílny pro dospělé nabízí třeba Museum Kampa, přípravný kurz k talentovým zkouškám na střední školy s výtvarným zaměřením zase pořádá Národní galerie. Také v 8mičce se konají vzdělávací programy, kurzy kresby a malby nebo volnočasový kurz Akademie 8.
Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Městská galerie pro současné umění působí na ploše téměř 5000 m² v historické budově jatek v centru Moravské Ostravy. Budova městských jatek představuje ojediněle dochovaný industriální celek, dosvědčující rozvoj potravinářské výroby a rychlou urbanizaci města.

Galerie Vzlet ve Vršovicích

Galerie Vzlet ve Vršovicích

Galerie Vzlet je součástí nového kulturního centra ve Vršovicích. Můžete sem vyrazit na divadlo, koncert, výstavu, přednášku nebo s dětmi na pohádku. Bývalý vršovický biograf Vzlet otevřel galerií novou životní kapitolu.

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Galerie Ve Věži Mělník

Galerie Ve Věži Mělník

Gotická věž Pražské brány představuje nejstarší dochovanou součást středověkého městského opevnění. Současná podoba těla věže pochází z roku 1536. Věž sloužila i jako vězení, později zde byl vybudován vodojem. Od 60. let 20. století je Pražská brána využívána jako galerie výtvarného umění.

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Nová expozice provede návštěvníka celým životem a dílem českého malíře a průkopníka abstraktní tvorby Františka Kupky (1871–1957).

Galerie města Blanska

Galerie města Blanska

Galerie města Blanska je regionální galerií, prezentující současné umění ve dvou výstavních prostorách. Celoroční dramaturgie není vymezena tematicky, ale sleduje průřez médii a generací, umělkyně a umělce spjaté s regionem i etablované na umělecké scéně.

Leica Gallery Prague

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her

Galerie U Prstenu v Jilské ulici na Starém Městě představuje projekty pro dospělé i děti v oblastech výtvarného umění, filmu, hudby, divadla, se zvláštním důrazem na prezentaci současného výtvarného umění. Kulturní prostor galerie je doplněn půvabnou nekuřáckou Kavárnu U Prstenu.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.