Úvod > Aktuality > Kdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi
Kultura

Kdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi

  • Vydáno12. května 2022
Když do rodiny přicházejí děti, i z nadšených milovníků umění se stávají především rodiče. Jak to udělat, abyste si před návštěvou galerie nemuseli zařizovat hlídání? Do které z velkých galerií starého i moderního umění se můžete vypravit i s potomky a kde připravují speciální programy pro děti i rodiče? Které galerie mají herny a které chystají letní sympozia a příměstské tábory?

Galerie pro mrňata

Trápí vás otázka, kdy je vhodný čas na první návštěvu galerie a jak pomoci dětem s prvními krůčky na jejich cestě k umění? Určitě se vám bude líbit přístup Národní galerie v Praze, která na nic nečeká a budoucí návštěvníky si hýčká už od roku a půl: pro rodiče s dětmi od 1,5 do 5 let galerie pořádá ve Veletržním paláci tematicky zaměřené herny. Někdy se zaměřují na probíhající výstavy, jindy na tvorbu konkrétního umělce, vždy je ale k dispozici jak výtvarný materiál, tak zkušený lektor.

Pro společnou práci i hru dětí a rodičů herna nabízí několik stanovišť s tvůrčími aktivitami, nedílnou součástí vstupného je návštěva tematicky související výstavy. Protože uměnímilovných rodičů je opravdu hodně, herny bývají dost naplněné – vyřešit to můžete nákupem vstupenek v předstihu online.
Na hodně malé děti myslí také Moravská galerie v Brně: pro nejmenší děti od 2 do 6 let v doprovodu rodičů pořádá jednou týdně Barevná dopoledne. Kreativní dílničky se obvykle konají v herně Pražákova paláce, v létě pak na nádvoří Místodržitelského paláce, nevyhýbají se ale ani Jurkovičově vile nebo Muzeu Josefa HoffmannaBrtnici.  Také tady má každé setkání jiné téma.

Galeřiště aneb výtvarné hřiště pro děti od 2 do 5 let v doprovodu rodičů otvírá pravidelně také Galerie Zlín. Prostor je přímo stvořený ke hraní, tvoření a zážitky mezi uměleckými díly, každou středu a čtvrtek dopoledne je pro děti připraven program přímo v galerii v doprovodu lektora.
 

GASK aneb před prohlídkou nechat vylítat

Typickým příkladem baby friendly galerie je Galerie Středočeského kraje / GASKKutné Hoře, kde jsou vedle expozic i dětské herny a koutky. Vizuální herny je interaktivní prostor pro děti, který v rámci rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje navrhla Barbora Zachovalová. Dá se tu kreslit, dokreslovat i malovat, skládat, stavět, číst, povalovat se, prolézat tunýlky a jezdit na odrážedlech, klouzat, šplhat po lezecké stěně a také nenápadně vstoupit do obrazů slavných malířů a dozvědět se zajímavosti o jejich životech a dílech. Když děti necháte dostatečně si pohrát, nechají se snáze zlákat i k prohlídce jiných míst, která jsou spíš pro dospělé – záleží zkrátka na vaší šikovnosti, jak je dokážete přesvědčit.
 

Galerie pro předškoláky i školáky

Pro děti, kterým se ve světě umění zalíbilo, pořádá GASK odpolední výtvarné dílny aneb ne/kroužky. Děti společně s lektory odhalují a zkoumají poselství moderního a současného umění a poznávají ho hlouběji. Ne/kroužky jsou rozdělené podle věku děti do „agentských“ kategorií 005+ / 007+ / 009+ / 012+, konají se každý týden kromě školních prázdnin a v ceně jsou kromě odborného vedení a materiálu vstupy do všech expozic GASK a Vizuálních heren.

Také Národní galerie v Praze nabízí celoroční ateliéry rozdělené podle věku, a to 6–8, 8–10 a 10–15 let.
Komentované prohlídky pro děti 8+ pořádá kulturní prostor 8smička v Humpolci, zaměřený na moderní a současné umění. Ani s menšími dětmi ale nepřijdete zkrátka, pro ty je nachystán multifunkční sál s autorskou stavebnicí Špulka, vstup je samozřejmě pouze v doprovodu dospělých.

Také Moravská galerie v Brně pořádá spousty akcí pro starší děti, namátkou letní artcampy s různým zaměřením, dětské vernisáže nebo předčítání; místo oficiálního webu ale raději hledejte potřebné informace na FB skupině Moravská galerie dětem.

V Galerii Zlín si můžete objednat zážitkové programy k aktuální výstavě, kdy děti budou hrát různé hry, plnit úkoly, zkoušet si výtvarné techniky a zábavnou formou objevovat radost z tvoření. Galerie rovněž chystá Sobotní dílny nebo týdenní letní dílny pro děti ve věku 7–12 let.

Originální programy vedené umělci připravuje pro děti a rodiny také Galerie Plato v Ostravě: potkáte se přímo s tvůrci, budete experimentovat a prostřednictvím tvorby a hry nahlédnete na život jinou perspektivou – perspektivou současného umění.

Do kreativní Obrazárny zve děti Galerie moderního umění v Hradci Králové. Inspirací je vždy jedno vybrané dílo z galerie. Nejprve se s ním seznámíte, dozvíte se něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesunete do výtvarného ateliéru a pustíte se do vlastní tvorby.
 

Sobotní dílny a další akce v Museu Kampa

Poznat Museum Kampa v historické budově Sovových mlýnů na Malé Straně v Praze a ještě s rodinou trochu tvořit? Přijďte na oblíbené sobotní dílny pro rodiče s dětmi. Bývají tematicky spojené s aktuální výstavou, kterou lektoři dětem představí zábavným způsobem, a pak program pokračuje tvorbou v ateliéru.

Kromě toho Museum Kampa nabízí komentované prohlídky, výtvarné workshopy a další akce, a také pravidelný výtvarný kroužek pro děti od 6 do 10 let s názvem Museum v kapse. Snahou muzea je, aby děti bavilo chodit na výstavy a rozvíjela se jejich kreativita, fantazie a tvořivost.
 

Národní galerie pro starší děti

Také Národní galerie v Praze chystá speciální FB skupinu Národní galerie Praha dětem, aby vám neuniklo nic z programů a aktivit pro děti, teenagery, rodiče i celé rodiny. Do přímého kontaktu s originály uměleckých děl se děti dostanou nejenom na pravidelných Ateliérech (jednou týdně, věk 6 až 8, 8 až 10 a 10+ a teenageři), ale také ve víkendových Tvůrčích dílnách (různý věk, dle programu) a v Letních ateliérech. Ty probíhají ve výstavních sálech a objektech Národní galerie Praha i jejich přilehlém okolí a programy se připravují podle věku.
 

S dětmi do Centra současného umění DOX

Umění je klíčem k poznání světa, říkají v Centru současného umění DOXPraze-Holešovicích. K aktuálním výstavám a architektuře Centra DOX se celý rok chystají rozmanité programy pro školy i rodiny s dětmi přibližně od 5 do 12 let. Vyzkoušet můžete program Galerie hrou, rodinné výtvarné dílny se zkušenými lektory, kroužky a kurzy nebo příměstský tábor. Během letního dobrodružství si uprostřed současného umění děti zahrají hry podporující kreativitu a vyzkouší si spoustu výtvarných technik.
 

S dětmi do Villy Pellé

Oblíbené mezi pražskými rodiči jsou i aktivity a akce novorenesanční Villy Pellé v Bubenči. Klasické komentované prohlídky a tvůrčí dílny doplňují například sympozia pro děti, aktuálně věnovaná street artu a jeho technikám. Děti se dozví, jakou podobu může mít umění na ulici, že nemusí jít jen o sochu či obraz, ale také zvukovou instalaci nebo happening, jaký je rozdíl mezi dobrým uměleckým dílem a vandalismem, a také navrhnou své vlastní street artové dílo a vyzkouší si práci v ploše i v prostoru.
 

Starší a pokročilí

Mrzí vás, že žádný z uvedených programů není pro vás? Omyl, téměř všechny galerie myslí i na ty starší a dospělé. Tvořivé dílny pro dospělé nabízí třeba Museum Kampa, přípravný kurz k talentovým zkouškám na střední školy s výtvarným zaměřením zase pořádá Národní galerie. Také v 8mičce se konají vzdělávací programy, kurzy kresby a malby nebo volnočasový kurz Akademie 8.
Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě. Působíme v centru města na dvou místech vzdálených od sebe necelých 70 metrů. Naše hlavní výstavy najdete v budově PLATO, v rekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století.

Galerie Vzlet ve Vršovicích

Galerie Vzlet ve Vršovicích

Galerie Vzlet je součástí nového kulturního centra ve Vršovicích. Můžete sem vyrazit na divadlo, koncert, výstavu, přednášku nebo s dětmi na pohádku. Bývalý vršovický biograf Vzlet otevřel galerií novou životní kapitolu.

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Galerie Ve Věži Mělník

Galerie Ve Věži Mělník

Gotická věž Pražské brány představuje nejstarší dochovanou součást středověkého městského opevnění. Současná podoba těla věže pochází z roku 1536. Věž sloužila i jako vězení, později zde byl vybudován vodojem. Od 60. let 20. století je Pražská brána využívána jako galerie výtvarného umění.

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Nová expozice provede návštěvníka celým životem a dílem českého malíře a průkopníka abstraktní tvorby Františka Kupky (1871–1957).

Galerie města Blanska

Galerie města Blanska

Galerie města Blanska je regionální galerií, prezentující současné umění ve dvou výstavních prostorách. Celoroční dramaturgie není vymezena tematicky, ale sleduje průřez médii a generací, umělkyně a umělce spjaté s regionem i etablované na umělecké scéně.

Leica Gallery Prague

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her

Galerie U Prstenu v Jilské ulici na Starém Městě představuje projekty pro dospělé i děti v oblastech výtvarného umění, filmu, hudby, divadla, se zvláštním důrazem na prezentaci současného výtvarného umění. Kulturní prostor galerie je doplněn půvabnou nekuřáckou Kavárnu U Prstenu.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác – z důvodu rekonstrukce uzavřeno

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác – z důvodu rekonstrukce uzavřeno

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany. V budově muzea na Velkém náměstí můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školy a mládež, přednášky či konference.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura