Úvod > Aktuality > Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?
Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?

Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?

  • Vydáno1. dubna 2010
Během sportování ztrácí vaše tělo nejen tekutiny a minerály, ale také ionty. Nemusíte se bát, že byste přišli úplně o všechny, které v těle máte, když vyšlápnete nějaký ten kopec. Tělo ovšem větší výkon zatíží, a zejména začnete-li víc jezdit na kole, měli byste doplňovat všechno včetně iontů. Obecně ale platí, že tělo se dostává do nerovnováhy až při výkonech trvajících déle než desítky minut.
Odkud se ionty ztrácí?
Pokud se nějakým způsobem přepínáte, vaše tělo se zahřeje i o několik stupňů. Pochopitelně se začne potit. S potem odcházejí z těla minerály a ionty (ty jsou z chemických prvků s elektrickým nábojem). Tím se dostává váš organismus do nerovnováhy. Následkem mohou být v lepším případě křeče, v tom horším kolaps z vyčerpání. Vhodnými prostředky se dá takové riziko snížit na minimum.
 
Jak si připravit „ionťák“ doma?
Pokud chcete ušetřit, není problém udělat si iontový nápoj svépomocí. Potřebujete tekutiny a energetický zdroj. Stačí uvařit čaj, protože to je voda a draslík. Lehce jej vychladit (studené nápoje se ke sportování nehodí), trochu osladit (nejlépe medem) a jen trošku přisolit, aby ani nebyla cítit slaná chuť. Sůl dodá ionty sodíku a chloru (NaCl). Podle odborníků by s tímto nápojem měli vystačit i výkonnostní sportovci.
 
K čemu jsou kupované přípravky?
Pochopitelně kupované iontové nápoje mají také něco do sebe. Výrobci do nich totiž dokáží dostat daleko více iontů, než se vám to kdy podaří doma. Obsahu iontů v nápojích se říká „tonicita“ a určuje se v porovnání s jejich obsahem v krevní plazmě. Pokud dojde k opravdu vysokému výdeji (to zejména u vrcholového sportu), přijdou takové nápoje zcela jistě vhod.
 
Jak se dělí iontové nápoje?
Nejpoužívanější jsou nápoje hypotonické. Ty mají nižší obsah iontů než plazma a v zásadě se starají hlavně o doplnění tekutin při sportování, než o nějaké machinace s ionty. Jsou to právě ty nápoje, které vás případně jako jediné budou zajímat.
 
Vyšším stupněm jsou nápoje izotonické, které mají stejný obsah iontů jako plazma. Ty používají sportovci, kteří nejsou v plném nasazení tak dlouho, ale stejně se vydatně potí (tenis, squash). Obsahují zejména sodík, draslík, vápník a magnézium.
 
Hypertonické nápoje obsahují tak silné koncentrace iontů, že se s nimi běžně nesetkáte. Aplikují se většinou nitrožilně při lékařských zákrocích.
 
Hrozí rizika?
Hrozí. Iontové nápoje nejsou voda a pít by se měly jen tehdy, když je to opravdu potřeba. Ve většině případů vystačíte s domácím „ionťákem“ a hypotonickými druhy. Pokud to s nimi přeženete, můžete se těšit na ledvinové potíže. I zde platí, že méně je někdy více.

Další aktuality

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky