Úvod > Aktuality > Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?
Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?

Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?

  • Vydáno1. dubna 2010
Během sportování ztrácí vaše tělo nejen tekutiny a minerály, ale také ionty. Nemusíte se bát, že byste přišli úplně o všechny, které v těle máte, když vyšlápnete nějaký ten kopec. Tělo ovšem větší výkon zatíží, a zejména začnete-li víc jezdit na kole, měli byste doplňovat všechno včetně iontů. Obecně ale platí, že tělo se dostává do nerovnováhy až při výkonech trvajících déle než desítky minut.
Odkud se ionty ztrácí?
Pokud se nějakým způsobem přepínáte, vaše tělo se zahřeje i o několik stupňů. Pochopitelně se začne potit. S potem odcházejí z těla minerály a ionty (ty jsou z chemických prvků s elektrickým nábojem). Tím se dostává váš organismus do nerovnováhy. Následkem mohou být v lepším případě křeče, v tom horším kolaps z vyčerpání. Vhodnými prostředky se dá takové riziko snížit na minimum.
 
Jak si připravit „ionťák“ doma?
Pokud chcete ušetřit, není problém udělat si iontový nápoj svépomocí. Potřebujete tekutiny a energetický zdroj. Stačí uvařit čaj, protože to je voda a draslík. Lehce jej vychladit (studené nápoje se ke sportování nehodí), trochu osladit (nejlépe medem) a jen trošku přisolit, aby ani nebyla cítit slaná chuť. Sůl dodá ionty sodíku a chloru (NaCl). Podle odborníků by s tímto nápojem měli vystačit i výkonnostní sportovci.
 
K čemu jsou kupované přípravky?
Pochopitelně kupované iontové nápoje mají také něco do sebe. Výrobci do nich totiž dokáží dostat daleko více iontů, než se vám to kdy podaří doma. Obsahu iontů v nápojích se říká „tonicita“ a určuje se v porovnání s jejich obsahem v krevní plazmě. Pokud dojde k opravdu vysokému výdeji (to zejména u vrcholového sportu), přijdou takové nápoje zcela jistě vhod.
 
Jak se dělí iontové nápoje?
Nejpoužívanější jsou nápoje hypotonické. Ty mají nižší obsah iontů než plazma a v zásadě se starají hlavně o doplnění tekutin při sportování, než o nějaké machinace s ionty. Jsou to právě ty nápoje, které vás případně jako jediné budou zajímat.
 
Vyšším stupněm jsou nápoje izotonické, které mají stejný obsah iontů jako plazma. Ty používají sportovci, kteří nejsou v plném nasazení tak dlouho, ale stejně se vydatně potí (tenis, squash). Obsahují zejména sodík, draslík, vápník a magnézium.
 
Hypertonické nápoje obsahují tak silné koncentrace iontů, že se s nimi běžně nesetkáte. Aplikují se většinou nitrožilně při lékařských zákrocích.
 
Hrozí rizika?
Hrozí. Iontové nápoje nejsou voda a pít by se měly jen tehdy, když je to opravdu potřeba. Ve většině případů vystačíte s domácím „ionťákem“ a hypotonickými druhy. Pokud to s nimi přeženete, můžete se těšit na ledvinové potíže. I zde platí, že méně je někdy více.

Další aktuality

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Zážitky

Města opět rozzáří vánoční stromy

Také milujete tu pravou vánoční atmosféru? Ke správným Vánocům patří mimo jiné samozřejmě i ozdobený a nasvícený stromeček, který se v průběhu prvního prosincového týdne rozzáří snad v každém městě. A kde a kdy to přesně bude? To se dozvíte v našich dnešních tipech!
Zážitky

Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!
Zážitky

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.
Kultura

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (02.12. – 03.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Vánoce na Hrádku, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Valašský mikulášský jarmek. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky