ÚvodAktualityKdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna
Zážitky

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

  • 29. března 2023
Dnes uplynulo přesně 124 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
hrob Amežky HrůzovéVšechno začalo 29. března 1899, kdy byla v lese Březina u Polné na Vysočině zavražděna devatenáctiletá švadlena Anežka Hrůzová z nedaleké Věžničky (tehdy Malá Věžnice). Vrah ji uhodil zezadu do hlavy, potom přiškrtil provazem a nakonec jí prořízl hrdlo ostrým nožem. Tělo ukryl do mlází a zmizel.

Její tělo se našlo 1. dubna na Bílou sobotu, kdy na sto obyvatel Polné a okolí zorganizovalo rozsáhlou pátrací akci po zmizelé dívce. Při ohledání mrtvé se objevila velká krvavá rána na krku, která připomínala tradiční „košérování“ – rituální porážku, při které židovský řezník poráží zvíře za přísně stanovených podmínek. Pitva navíc prokázala, že byla panna. A právě shoda okolností, kdy šlo o křesťanskou pannu, která vykrvácela na Bílou sobotu, na kterou ten rok připadl i židovský svátek Pesach, se stal důvodem, že vražda oživila jednu dávnou temnou pověru, totiž, že Židé přidávají do macesů, chleba pečeného na pesach, krev křesťanských panen.
 

Hilstnera odsoudili na základě nepřímých důkazů

leopold hilstnerAčkoli v podezření bylo tehdy více osob, zatčen byl dvaadvacetiletý Leopold Hilsner, Žid z Polné, který se živil potulkou a žebrotou. Jednalo se o potížistu s podprůměrnou inteligencí. Podle něho se celé kampani začalo říkat hilsneriáda. Hilsnerovi přitížilo, že během vyšetřování i procesu několikrát lhal, nikdy se ale nepřiznal a důkazy proti němu byly jen nepřímé. Přesto byl Hilsner 16. září 1899 odsouzen za spoluúčast na vraždě Hrůzové k trestu smrti. V případu se výrazně angažoval pozdější prezident T. G. Masaryk, který vystupoval proti antisemitským náladám a opětovně žádal věcné prošetření případu. První rozsudek byl sice v dubnu 1900 zrušen, ale v novém procesu u soudu v Písku v listopadu téhož roku byl Hilsner znovu odsouzen, opět na základě nepřímých důkazů, k trestu smrti za spoluúčast na vraždě Hrůzové, a navíc na vraždě Marie Klímové, která zemřela v roce 1898 také v lese u Polné.

proces hilstnerSlabinou obou procesů bylo to, že Hilsnera odsoudili pouze na základě svědectví a nepřímých důkazů, které navíc v případě vraždy Marie Klímové chyběly úplně. Nikdy se nepodařilo získat Hilsnerovo doznání nebo odhalit jeho komplice či přímými důkazy prokázat podíl na vraždách. Trest, který potvrdil i vrchní soud ve Vídni, zmírnil v červnu 1901 císař František Josef I. milostí na doživotní vězení. Žádosti o revizi procesu, kterou nadále požadoval Masaryk spolu s dalšími významnými vědci a humanisty, však byly zamítnuty. Milost Hilsnerovi, až na samém sklonku první světové války, v březnu 1918, udělil císař Karel I.


Kdo je pachatelem? Bratr Jan, deviant Zatřepálek, jirchář Pytlík anebo neznámý cizinec?

lesKdo byl však skutečným pachatelem, se nikdy průkazně zjistit nepodařilo. Faktem je, že už k místu činu se nahrnulo takové množství lidí, že byla valná většina důkazů pošlapána a nenávratně zničena. Podle některých směrů pátrání mohl být vrahem Anežky Hrůzové její bratr Jan, který se s ní v den její smrti pohádal kvůli věnu. Jan Hrůza však nikdy nebyl usvědčen a není dosud s jistotou známo, že by se sám někomu k činu přiznal. Hádky prý byly u Hrůzů na denním pořádku. Jan dlužil Anežce dědický podíl, který jí pro svou chamtivost nechtěl dát. Ráno po vraždě se šel vyzpovídat do kostela v Polné. Na místě činu byl nalezen kus zednické zástěry a Jan byl zedník. Na pohřeb se dostavil s obvázanou pravou rukou a kondolence přijímal levou, krk měl obvázaný šátkem. Zajímavostí je také fakt, že otec Hrůza také skonal (asi sedm let před Anežkou) za záhadných okolností v lese, kde na něj údajně spadla kláda.
 
nůž s krvíMezi podezřelé ale patřilo i mnoho dalších. Například František Pytlík, který se živil vyděláváním kočičích kůží, byl spatřen u lesa v době, kdy jím procházela i Anežka. Podezřelé byly i krvavé skvrny na jeho kalhotách (neobjasnilo se, zda byly lidské nebo kočičí). Dalším z řady byl i Vincenc Zelinger, podle svého spolubydlícího z chudobince „lotr všeho schopný“. V den vraždy se vrátil na světnici až pozdě večer a ráno si objednal u hospodyně konev teplé vody, což nikdy jindy nedělal. Navíc zmizela i jedna jeho košile.

hůlPodle očitých svědků vystoupil z lesa Březiny, kde byla Anežka Hrůzová zavražděna, na Škaredou středu neznámý cizí muž s holí v ruce – hůl se později našla u mrtvoly. Z místního tisku se lze také dočíst, že se roku 1900 okolím Saské Kamenice potuloval jakýsi neznámý násilník, podle šatů zedník, který přepadl, znásilnil a zabil čtrnáctileté děvče. Připomeňme, že i u Anežčiny mrtvoly se našel kus zednické zástěry.

Podezřelá byla série napadení dívek a žen, spojovaná s kriminální činností polenského násilníka a devianta Josefa Zatřepálka. Ten byl popisován napadenými jako muž s cvočkem v uchu – i on mohl být teoreticky vrahem Hrůzové. Spojitost s ním však napadla úřady až v roce 1913, tedy čtrnáct let po vraždě. Sexuálně napadl pět žen a další čtyři oběti se mu podařilo znásilnit. Utočil na ženy a dívky všeho věku, od holčičky ve věku šesti let přes sedmnáctiletou dívku i třiapadesátiletou hokynářku. Kdo však vraždu opravdu spáchal se nikdy nepodařilo objasnit.
Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Pro časopisy zaměřené na historii a nejrůznější tajemství je Polná dodnes vděčným cílem a jména Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera znají i ti, kteří tu nikdy nebyli. Pojďme se proto seznámit s městečkem na Vysočině podrobněji a podívat se na místa, která by vás mohla zajímat.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Polná

Polná

Zámek s řadou muzejních expozic u rybníka jménem Peklo, zachovalá židovská čtvrť se synagogou a židovský hřbitov, měšťanský pivovar, stará škola a chrám Nanebevzetí Panny Marie s prvním církevním muzeem na Vysočině – to všechno najdete v Polné, oceněné titulem Historické město roku 2006.

Židovská a historická Polná Kultura

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Hrob Anežky Hrůzové u Polné Památky

Hrob Anežky Hrůzové u Polné

Pietní místo se nachází na místě nálezu těla Anežky Hrůzové v lese Březina, která zde byla v dubnu roku 1899 zavražděna. Z hrůzného činu byl obviněn žid Leopold Hilsner, kterému přitížila domněnka, že se jednalo o rituální vraždu. Celé kauze se pak začalo říkat Hilsneriáda.

Další aktuality

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2024 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
3. červenec 2024 5:49
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny začínají v Zoo Jihlava!

Skvělý tip na první červencový den, pondělí 1. 7. 2024 je návštěva jihlavské zoo. V areálu zoo bude bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Ti se mohou těšit na antilopou Derbyho, připraven bude kvíz o ceny nebo první letní komentovaná krmení zvířat.
1. červenec 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina