Úvod > Aktuality > Kde to letos lítá? aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Kde to letos lítá? aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Vydáno 15. května 2018 Příroda
Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
S čím byste měli počítat? Například že i když se sokolníci snaží dodržet slíbené začátky leteckých ukázek, nemusí se to vždy podařit – je to práce se zvířaty, která si občas postaví hlavu a je jim jedno, že organizace UNESCO před časem zařadila sokolnictví na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. Leccos také může pokazit déšť, bouřky nebo větrné počasí. Věřme ale, že všechno bude v pořádku a vy, sokolníci i dravci budete náramně spokojení. Kdo by se ale dravců mohl bát, to jsou vaši domácí mazlíčci; v jejich zájmu je raději nechte doma.
 

Dravci na zámku Lednice

Společnost Zayferus létá v lednickém zámeckém parku již osmnáct let; výklad o dravcích je srozumitelný, vtipný, naučný i poutavý a prostorná louka obklopená stoletými duby a divokými lužními lesy je pro sokolnická představení přímo ideální. Najdete ji snadno, u zámku pod skleníkem se dáte doprava a podél vody je to přibližně sedm minut chůze.

Nikde jinde se nelétá častěji než v Lednici; představení se koná vždy o víkendech dvakrát denně ve 12 a 14 hodin až do konce října, ovšem když je škaredě, létá se jen jednou, a to ve 13 hodin. Nejčastěji uvidíte dravce během letních prázdnin, kdy se představení koná denně kromě pondělí ve 12, 14 a 16 hodin. Po zhruba hodinovém programu se každý může nechat vyfotografovat s dravcem na ruce a při odchodu pak zaplatíte podle toho, jak jste byli s představením spokojení.
 

Dravci na zámku Sychrov

Zamíříte při toulkách Českým rájem na romantický zámek Sychrov? Ukázky sokolnictví probíhají v zámeckém parku. V květnu 20. 5., v červnu 10. a 24. 6. a v září 9. a 23. 9. Během prázdninových měsíců (červenec a srpen) se ukázky konají každou neděli.

V ceně vstupného (50 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti od 6 do 15 let, prckové do 6 let zdarma) je i prohlídka stálé expozice dravých ptáků a sov v zámeckém parku a pro zájemce také fotografování s dravci.
 

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby

Na park pod zámkem Žleby navazuje obora, proslulá chovem bílých jelenů. Její součástí je i takzvaná ukázková obůrka, kde můžete vidět výběhy s muflony, daňky, siky, srnčí zvěří a divočáky, expozici dravců a sov, jeleny při krmení a také sokolnické ukázky. Areál je otevřený denně až do konce září od 10 do 18 hodin, krmení jelenů a ukázky dravců v letu se pořádají v květnu, červnu a září vždy o víkendech od 12 a 15:30, během letních prázdnin pak každý den kromě pondělí ve stejných časech. Vstupenka pro dospělé stojí 50 Kč, pro děti, studenty a seniory 40 Kč, děti do tří let neplatí nic, přímo v areálu obůrky také najdete bufet s občerstvením.
 

Dravci na zámku Milotice

Výr velký, sova pálená, sokol stěhovavý, sokol lovecký, raroh velký, poštolka obecná, jestřáb lesní, sýček obecný, káně Harrisova, káně lesní a orel skalní na vás jako každý rok čekají i letos v jízdárně u zámku Milotice. S dravými ptáky se můžete vyfotit nebo si vyzkoušet přílet dravce na ruku; pro dospělé je tahle zábava za 30 Kč, pro rodinu za 100 Kč. A když už tu budete, nezapomeňte na kostýmové prohlídky – na zámku vám pomohou obléct se do historického kostýmu a v něm se pak půl hodiny můžete procházet francouzskou zahradou, anglickým parkem nebo po nádvoří a fotografovat se dle libosti. Do zámeckých interiérů se v kostýmech nechodí, výjimkou jsou pouze kostýmové školní prohlídky v květnu a červnu.
 

Dravci a sovy v zoo Jihlava

Není to sice hrad ani zámek, ale ukázky výcviku dravců a sov můžete celou sezonu od května do konce září vidět také v zoologické zahradě Jihlava. Program probíhá v prostoru před australskou farmou denně mimo pondělí od 11 a od 15 hodin pouze za příznivého počasí, k vidění je přibližně 25 dravců a sov v patnácti druzích. Kdo má zájem, ten se může s dravcem na ruce nechat vyfotografovat.
 

Akce s dravci a sokolníky

Na Točníku se potkáte nejen s dravými ptáky, ale také s mláďaty domácích zvířat. Akce nazvaná Hrad zvířat probíhá 14. až 26. května a čekají na vás prasátka, jehňátko, kůzle, kuřata, housata a kachňata.

Pokud se v úterý 3. července vypravíte na zámek Mnichovo Hradiště, můžete vidět sokolníka a jeho dravce, tedy výstavu dravých ptáků s letovými ukázkami. Programy začínají v 11 hodin a mezi 14 až 15 hodinou.

Během prázdnin se opět můžete setkat s paní Věrou Gilovou a jejími dravci na nádvoří hradu Křivoklát. V červenci se s ní představí také šermíři, kteří doplní program na I. nádvoří. Program začíná vždy po 10. hodině dopolední a končí po 16. hodině.
Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Zoo Hluboká, takže je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi.

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Dravci na zámku Sychrov

Dravci na zámku Sychrov

Sokolnické ukázky na zámku Sychrov v sezóně 2018 probíhají v měsících duben (8. a 22.), květen (13. a 20.), červen (10. a 24.) a září (9. a 23.). Během prázdninových měsíců (červenec a srpen) se ukázky konají každou neděli.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Další aktuality

15.12.
2018
Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jižní Morava | Příroda
18.11.
2018
Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Jižní Morava | Příroda
3.11.
2018
Zoo Brno oslaví týden ledních medvědů

Zoo Brno oslaví týden ledních medvědů

Jižní Morava | Příroda