Úvod > Aktuality > Kde straší v komínech? Přehlídka nejznámějších strašidel a historek plných sazí
Kde straší v komínech? Přehlídka nejznámějších strašidel a historek plných sazí
"> "> "> "> "> ">
Památky

Kde straší v komínech? Přehlídka nejznámějších strašidel a historek plných sazí

  • Vydáno3. července 2022
Komíny jsou pro výskyt strašidel nezbytné: duchové jimi cestují sem a tam, kvílí v nich bájná větrná Meluzína a vyskytují se v nich i jiné věci. V přehlídce nejznámějších strašidel, která mají něco společného s komíny, nesmí chybět Krbník a hnědá bílá paní, o kterých vám budou vyprávět průvodci na Humprechtu.
Znám já jeden krásný zámek nedaleko Jičína, zpívá se ve známé písničce. Je prý o Humprechtu, který patří k našim nejkurióznějším zámkům. Vypráví se o něm leccos: například že tu žije strašidlo Krbník.
 

Čtyři komíny, tři krby a dvě domácí strašidla

Je to jasné: kdo se dokáže dobře dívat, spočítá na střeše zámku čtyři komíny, ale v jeho interiérech najde jen tři krby. Buď je tedy jeden komín Humprechtu nefunkční (a nebydlí v něm nikdo jiný než Krbník) anebo se někde na zámku skrývá tajná místnost s krbem. Podle průvodců samozřejmě existuje, žije v ní hnědá zámecká paní a občas sem přiletí na návštěvu a posezení nad pravou tureckou kávou Ruprecht z Kulíkova.

Jinak hnědé paní prý patří hlavní zásluhy za záchranu zámku v roce 1913, když se nad Humprechtem jednoho horkého letního dne objevil kouř. Lidé z okolí se vylekali a k zámku se sjeli hasiči z širokého okolí, ale ohnisko požáru nikdo nenašel. Kouř totiž způsobili mravenci: jejich rojení vypadalo, jako by Humprecht hořel. Přijeďte se na jeden z nejhezčích zámků Českého ráje podívat, v sezoně je tu otevřeno každý den kromě pondělí.
 

Černínský komín v Chudenicích

Pro Černíny měly komíny zvláštní kouzlo a nebylo radno si z nich utahovat. Své o tom ví v Chudenicích a vy se to dozvíte při prohlídce Starého Czerninského zámku. Jeho předchůdkyní bývala gotická tvrz s černou kuchyní, v níž se zrodilo rodové jméno Černínů. Kdysi prý kraj plenilo bavorské vojsko a zachránili se jen ti, kteří utekli do okolních lesů. Masakr přežilo jen malé miminko, dědic pána tvrze, kterého chůva na poslední chvíli ukryla v komíně černé kuchyně. „Aj, chuděnec! A jak jest černý! Kéž Bůh by nám tebe ráčil zachovat a ty bys opět naším pánem byl!“ pravil údajně některý z věrných služebníků poté, co vytáhl umouněné mimino z komína. A stejně jako z nemluvněte vyrostl mladý muž, postupem času se z černého stal Černín a z chuděnce Chudenice. Mimochodem, na prohlídky se sem můžete vypravit každý den kromě pondělí.
 

Zpívající komíny v Kuníně

Na barokním zámkuKuníně, který leží několik kilometrů od Nového Jičína, kdysi hraběnka Marie Walburga z Waldburg-Zeilu zřídila vzdělávací institut pro děti svých poddaných. Studoval tu také František Palacký, rodák z nedalekých Hodslavic. Když se před časem na zámek vrátil dlouhé roky ztracený hraběnčin portrét, svou paní zpátky na zámku přivítali komínoví duchové: nejpodivuhodnější komínové systémy v celé střední Evropě se prý rozezvučely jako varhany. Jistě, je to jen zajímavý příběh, ale pravda je, že kunínské komíny patří k unikátům barokní architektury a že když se do nich opře vítr, vydávají prý tóny jako varhanní píšťaly.
 

O markýze, blesku a dalších komínech

  • Barokní kavalír Humprecht Jan Czernin z Chudenic prý nechal zámek Humprecht postavit jako dárek k svátku pro svou ženu, krásnou italskou markýzu Dianu Hippoliti da Gazoldo. Proto se prý stavělo rychle a do roka byl Humprecht pod střechou. Není to tak docela pravda, italský architekt Carlo Lurago sice odvedl většinu práce skutečně v krátkém čase, a to v letech 1666–1668, ale markýza svůj dárek patrně nikdy neviděla. V době stavby se totiž s Černínem rozešla a zbytek života strávila v Itálii.
  • Štěstí neměl ani zámek, už o deset let později vyhořel a na kopec nad Sobotkou se museli vrátit zedníci. Během dalších dvou let sídlo opravili a dokonce zvýšili o jedno poschodí. Od roku 1680 se tak Humprecht téměř nezměnil.
  • Podobné zvuky jako v Kuníně se linou i hradem Bítov na Znojemsku. Tady nemají podivné zvuky na svědomí komíny, ale větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy. Na střeše paláce jich napočítáte celkem osm.
  • Nejvíce komínů na jednom místě neuvidíte u nás, ale na zámku Chambord na francouzské Loiře. Pyšní se 365 komíny, kdy každý je jiný: zdobí je vyřezávané štíty, věnce, sloupy, zvířata a víly. Zámek nebyl nikdy úplně dokončen, najdete v něm 440 pokojů a 84 schodišť.
  • O strašidlech v komíně věděl své i spisovatel Karel Čapek. V jednom ze sloupků pro Lidové noviny napsal: „…Říkám vám, že někdo nebo něco o půlnoci chodí na půdě; nemám ponětí, co tam hledá, ale za chvíli toho nechá a těžce funě se prodírá komínem a zkouší mřížky u všech kamen. Když jimi chvilku drnčel, hraje si v koupelně s vodovodem a vypouští z něho duchovou vodu; duchová voda, jak známo, nezurčí ani nepleská, nýbrž jaksi suše chrčí a syčí. Načež dotyčné strašidlo se pokouší otevříti knihovnu, jež varovně zapraská; zavadí o to či ono, ťuká prsty do oken a haraší žaluziemi; zdá se, že se nesmírně nudí…“
Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Další aktuality

10.8.
2022
15 tipů, kde si s dětmi zařádit na bobové dráze

15 tipů, kde si s dětmi zařádit na bobové dráze

Královéhradecký kraj | Zážitky
6.8.
2022
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Královéhradecký kraj | Letní sporty
5.8.
2022
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Královéhradecký kraj | Životní styl
1.8.
2022
Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Královéhradecký kraj | Kultura