Úvod > Aktuality > Kde si prohlédnete Slovanskou epopej? Nejprve v Moravském Krumlově, pak v Praze
Kultura

Kde si prohlédnete Slovanskou epopej? Nejprve v Moravském Krumlově, pak v Praze

  • Vydáno28. dubna 2021
O tom, kde bude slavné dílo Alfonse Muchy „Slovanská epopej“ nastálo vystaveno se dosud vedou spory a diskuze. Letos by měla být obří plátna umístěna na zámku v Moravském Krumlově, který prošel zevrubnou rekonstrukcí. Po několika letech se cyklus obrazů slovanské mytologie a dějin přesune nejspíše opět do Prahy. Zakotvit by mohl v paláci Savarin, kde vzniknou speciální výstavní prostory.
slovanské epopejAni téměř sto let nestačilo k tomu, aby město Praha splnilo přání Alfonse Muchy a postavilo pro Slovanskou epopej důstojné galerijní prostory. Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů tak od roku 1928 nacházel útočiště na různých místech. Nejprve ve Veletržním paláci, poté v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 1963 do roku 2011 byla Epopej vystavena na zámku v Moravském Krumlově, pak se plátna kvůli nevyhovujícím podmínkám přestěhovala do Prahy (opět do depozitáře GHMP), kde zůstala, mimo několika krátkodobějších výstav a zápůjček, dodnes.
 
moravský krumlov zámekLetos v květnu čeká obrazy stěhování do známých míst, do zámku v Moravském Krumlově. Jeho sály prošly náročnou rekonstrukcí tak, aby splňovaly všechny moderní podmínky pro uchování pláten a jejich vystavení. V těchto prostorách by Slovanská epopej měla pobýt minimálně pět let. Plátna budou na krumlovském zámku instalována v průběhu května. Návštěvníci je uvidí ve východním křídle, konkrétně v rytířském sále. Mimo to do konce léta se podaří dokončit na zámku obnovu jižního křídla a věže. I zde vzniknou nové reprezentační prostory.
 

Plátna by mohla najít domov v paláci Savarin

palác savarinKam se bude Slovanská epopej stěhovat potom, ještě není zcela jasné. Nejvíce pravděpodobné se zdá její umístění v nově vznikajících prostorách paláce Savarin, který se nachází mezi spodní částí Václavského náměstí a ulicemi Na Příkopě, Jindřišské a Panské. Rekonstrukci domu provádí investiční skupina Crestyl, která nabízí prostory paláce pro Slovanskou epopej zdarma. Dokonce na své náklady připravila studii, která řeší jak umístění pláten do speciální expozice, tak rozsáhlé zázemí pro doprovodné výstavy. Dále se počítá s konferenční místností a studovnou, obchodem s upomínkovými předměty a místem pro shromažďování skupin k prohlídkám.

slovanská epopejUmístění Slovanské epopeje v paláci Savarin se zamlouvá i Johnovi Muchovi (vnuk Alfonse Muchy), který počítá s tím, že by návštěvníci mohli v paláci vidět kromě epopeje i rozsáhlý výběr ze sbírky Nadace Mucha. Ta obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely.

Kromě Savarinu jsou ve hře i další místa: bývalé ledárny v Braníku, prostor u Kongresového centra (zde by vznikla nová stavba), nádraží Vyšehrad či Pragovka ve Vysočanech.
 

Unikátní Mucha show v Praze a Dubaji

Mucha showKdyž zmiňujeme projekty k Muchovým dílům v daleké budoucnosti, bylo by škoda opomenout velkolepou mezinárodní multimediální iMUCHA Show, která se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Čeští návštěvníci však o jedinečnou příležitost zhlédnout show ve světové premiéře nepřijdou. Světová premiéra bude uvedena 16. února 2022 v O2 Universum v Libni.
 
iMUCHA Show je multimediální příběh o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný komiksový příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů.

Show je jednou ze tří částí projektu iMUCHA, který kromě ní nabízí také unikátní výstavu nejrozsáhlejší sbírky díla Alfonse Muchy a multimediální výstavu. Za projektem stojí trojice producentů – Richard Fuxa, Michal Dvořák a Igor Rattaj.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura