Úvod > Aktuality > Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku
Gurmánská turistika

Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku

  • Vydáno13. listopadu 2015
Podzim je už tradičně spojen s návštěvami sklípků a vinobraním. Co takhle letošek pojmout netradičně a strávit ho ve vlastní vinotéce? To nově umožňuje sklípek pod zámkem Lobeč na Kokořínsku.
Zámek, chcete-li Dvůr Lobeč, se po čtyřiceti letech vrátil do soukromého vlastnictví v roce 1991 a od té doby se stal oblíbeným místem pro srazy veteránů nebo pro konání svateb. Tím ale výčet aktivit nekončí. Rozsáhlé sklepní prostory pod zámkem byly ručně vytesány do skály před pěti sty lety a právě surovost manuální práce, která za vznikem unikátních prostor stojí, dodává podzemním sklepům o rozloze 228 m2 jedinečnou atmosféru, kterou dokresluje vůně vína. Dříve podzemí sloužilo jako chladící prostory pro lobečský pivovar, to už je dnes ovšem minulost.

Aktuálně sklepní prostor se stálou teplotou a vlhkostí vzduchu slouží jako perfektní místo ke skladování vína a ke koštování. Za tím účelem se hned v první místnosti nachází šestimetrový dubový stůl se židlemi pokrytými kožešinou.

Kdo by se bál teploty 10 °C, potěší ho zpráva, že v místnosti se nachází také velký krb, který zpříjemní chvíle strávené nad sklenkou vína. O to příjemnější je, že krb lze použít i na grilování.
 

Založte si vlastní vinotéku

Druhá místnost slouží pro skladování vín z nabídky vinného sklípku, tedy hlavně vína z Mělnicka. Milovníky vína ale určitě zaujme místnost třetí. Tam si můžete založit vlastní vinotéku. K dispozici jsou tu tři velikosti kójí, které pojmou od padesáti do čtyř set kusů vašeho vlastního vína. Při uskladnění ve sklepení pod Dvorem Lobeč máte jistotu skladování v ideálních podmínkách – při stabilní teplotě kolem 10 stupňů Celsia a se 75 až 90 procenty vlhkosti. Při založení vlastní vinotéky zde navíc získáte mimořádné podmínky pro organizaci soukromých večírků. Roční pronájem kóje vám totiž rovnou uhradí rezervaci celého sklepení na jeden či dva večery, podle velikosti pronajaté kóje.
 

Návštěvu spojte s cimbálovkou a procházkou po Kokořínsku

Pokud jsme vás nalákali, můžete sklípek v Lobči zajet obhlédnout v sobotu 14. 11. při příležitosti svatomartinského posvícení, na kterém mimo jiné vystoupí i cimbálová kapela. Vydejte se také pěšky prozkoumat okolní Kokořínsko, dobrý tip je například 9 km dlouhá Cinibulkova naučná stezka nedaleko hradu Kokořín, který je ovšem až do konce března veřejnosti uzavřen.
 
Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Další aktuality

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty