Úvod > Aktuality > Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku
Gurmánská turistika

Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku

  • Vydáno13. listopadu 2015
Podzim je už tradičně spojen s návštěvami sklípků a vinobraním. Co takhle letošek pojmout netradičně a strávit ho ve vlastní vinotéce? To nově umožňuje sklípek pod zámkem Lobeč na Kokořínsku.
Zámek, chcete-li Dvůr Lobeč, se po čtyřiceti letech vrátil do soukromého vlastnictví v roce 1991 a od té doby se stal oblíbeným místem pro srazy veteránů nebo pro konání svateb. Tím ale výčet aktivit nekončí. Rozsáhlé sklepní prostory pod zámkem byly ručně vytesány do skály před pěti sty lety a právě surovost manuální práce, která za vznikem unikátních prostor stojí, dodává podzemním sklepům o rozloze 228 m2 jedinečnou atmosféru, kterou dokresluje vůně vína. Dříve podzemí sloužilo jako chladící prostory pro lobečský pivovar, to už je dnes ovšem minulost.

Aktuálně sklepní prostor se stálou teplotou a vlhkostí vzduchu slouží jako perfektní místo ke skladování vína a ke koštování. Za tím účelem se hned v první místnosti nachází šestimetrový dubový stůl se židlemi pokrytými kožešinou.

Kdo by se bál teploty 10 °C, potěší ho zpráva, že v místnosti se nachází také velký krb, který zpříjemní chvíle strávené nad sklenkou vína. O to příjemnější je, že krb lze použít i na grilování.
 

Založte si vlastní vinotéku

Druhá místnost slouží pro skladování vín z nabídky vinného sklípku, tedy hlavně vína z Mělnicka. Milovníky vína ale určitě zaujme místnost třetí. Tam si můžete založit vlastní vinotéku. K dispozici jsou tu tři velikosti kójí, které pojmou od padesáti do čtyř set kusů vašeho vlastního vína. Při uskladnění ve sklepení pod Dvorem Lobeč máte jistotu skladování v ideálních podmínkách – při stabilní teplotě kolem 10 stupňů Celsia a se 75 až 90 procenty vlhkosti. Při založení vlastní vinotéky zde navíc získáte mimořádné podmínky pro organizaci soukromých večírků. Roční pronájem kóje vám totiž rovnou uhradí rezervaci celého sklepení na jeden či dva večery, podle velikosti pronajaté kóje.
 

Návštěvu spojte s cimbálovkou a procházkou po Kokořínsku

Pokud jsme vás nalákali, můžete sklípek v Lobči zajet obhlédnout v sobotu 14. 11. při příležitosti svatomartinského posvícení, na kterém mimo jiné vystoupí i cimbálová kapela. Vydejte se také pěšky prozkoumat okolní Kokořínsko, dobrý tip je například 9 km dlouhá Cinibulkova naučná stezka nedaleko hradu Kokořín, který je ovšem až do konce března veřejnosti uzavřen.
 
Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Další aktuality

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky