Úvod > Aktuality > Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku
Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku
"> ">
Gurmánská turistika

Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku

  • Vydáno13. listopadu 2015
Podzim je už tradičně spojen s návštěvami sklípků a vinobraním. Co takhle letošek pojmout netradičně a strávit ho ve vlastní vinotéce? To nově umožňuje sklípek pod zámkem Lobeč na Kokořínsku.
Zámek, chcete-li Dvůr Lobeč, se po čtyřiceti letech vrátil do soukromého vlastnictví v roce 1991 a od té doby se stal oblíbeným místem pro srazy veteránů nebo pro konání svateb. Tím ale výčet aktivit nekončí. Rozsáhlé sklepní prostory pod zámkem byly ručně vytesány do skály před pěti sty lety a právě surovost manuální práce, která za vznikem unikátních prostor stojí, dodává podzemním sklepům o rozloze 228 m2 jedinečnou atmosféru, kterou dokresluje vůně vína. Dříve podzemí sloužilo jako chladící prostory pro lobečský pivovar, to už je dnes ovšem minulost.

Aktuálně sklepní prostor se stálou teplotou a vlhkostí vzduchu slouží jako perfektní místo ke skladování vína a ke koštování. Za tím účelem se hned v první místnosti nachází šestimetrový dubový stůl se židlemi pokrytými kožešinou.

Kdo by se bál teploty 10 °C, potěší ho zpráva, že v místnosti se nachází také velký krb, který zpříjemní chvíle strávené nad sklenkou vína. O to příjemnější je, že krb lze použít i na grilování.
 

Založte si vlastní vinotéku

Druhá místnost slouží pro skladování vín z nabídky vinného sklípku, tedy hlavně vína z Mělnicka. Milovníky vína ale určitě zaujme místnost třetí. Tam si můžete založit vlastní vinotéku. K dispozici jsou tu tři velikosti kójí, které pojmou od padesáti do čtyř set kusů vašeho vlastního vína. Při uskladnění ve sklepení pod Dvorem Lobeč máte jistotu skladování v ideálních podmínkách – při stabilní teplotě kolem 10 stupňů Celsia a se 75 až 90 procenty vlhkosti. Při založení vlastní vinotéky zde navíc získáte mimořádné podmínky pro organizaci soukromých večírků. Roční pronájem kóje vám totiž rovnou uhradí rezervaci celého sklepení na jeden či dva večery, podle velikosti pronajaté kóje.
 

Návštěvu spojte s cimbálovkou a procházkou po Kokořínsku

Pokud jsme vás nalákali, můžete sklípek v Lobči zajet obhlédnout v sobotu 14. 11. při příležitosti svatomartinského posvícení, na kterém mimo jiné vystoupí i cimbálová kapela. Vydejte se také pěšky prozkoumat okolní Kokořínsko, dobrý tip je například 9 km dlouhá Cinibulkova naučná stezka nedaleko hradu Kokořín, který je ovšem až do konce března veřejnosti uzavřen.
 
Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům jednoduché ubytování na zámku a nyní rozšiřuje služby o kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Další aktuality