Úvod > Aktuality > Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?
Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?
">
Zážitky

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

  • Vydáno20. srpna 2021
Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.
Místem, kde vám nebude pršet na hlavu a přesto bude voda všude kolem, je termální aquapark ve Velkých Losinách. Navíc ve zdejších krytých bazénech a saunách můžete směle prolenošit celý den – venku přece prší a nikomu se nechce moknout někde v horách.
 

Papírna, zámek, restaurace i úniková hra

Město Velké Losiny ostatně nabízí víc možností zábavy pod střechou. Obrovským lákadlem je stará žerotínská ruční papírna, kde se tradičními postupy a ručně vyrábí papír dodnes. Mohutná budova stojí hned vedle hlavní silnice (od parkoviště opravdu jen pár kroků), při prohlídce projdete expozicí o historii papíru, zhlédnete film o vzniku papírny a nakonec si projdete samotnou manufakturu a seznámíte se s výrobou ručního papíru pěkně krok za krokem. Před deštěm se můžete schovat také v restauraci Losín přímo v areálu papírny, při prohlídce renesančního zámku (tady už budete potřebovat pláštěnky nebo deštníky, od parkoviště je vchod do zámku asi 400 metrů) anebo při exkurzi v pivovaru Zlosin. Pro všechny hravé je připravena úniková hra – sice trvá pouze hodinu, ale pořád lepší než chození v mokru.
 

Kde se před deštěm schováte pod zem

na pomezíVelké Losiny jsme prozkoumali, tak kam dál? V Jeseníku ve vodní tvrzi je hezké muzeum s úchvatnou expozicí o čarodějnických procesech, můžete se tu zastavit třeba cestou do jeskyní Na Špičáku nebo jeskyní Na Pomezí. Počítejte s tím, že v deštivých dnech bývá v jeskyních narváno, s čímž si ovšem coby zkušení výletníci hravě poradíte: zatelefonujte předem a rezervujte si lístky na konkrétní čas. Před deštěm se můžete schovat také při prohlídce Poštovní štoly u Zlatých Hor a nezapomeňte ani na zlatohorské muzeum. To kromě čarodějnických procesů mapuje historii zdejších štol a dolů, kde se po staletí dobývalo zlato.

Podzemím se projdete i při prozkoumávání přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. U horní okrouhlé nádrže v nadmořské výšce 1 350 m na hoře Mravenečník se sice v dešti zdržíte jen chvilku, ale exkurze zahrnují i prohlídku návštěvnického střediska s kinosálem a podzemní elektrárny. Ty jsou naopak pro deštivý den ideálním cílem. K horní nádrži se můžete vrátit v hezčím počasí díky lanovce v Koutech nad Desnou, od jejíž horní stanice jsou to po nejkratší trase k nádrži necelé tři kilometry.
 

S dětmi za Legem, do vlaku a do herny

S malými dětmi se zastavte třeba v Jeseníkuareálu Priessnitzových lázní, kde je Muzeum stavebnice Lego, anebo v Pradědově dětském muzeuBludově. Neděste se slova muzeum, jde spíš o velkou hernu s hřištěm, kde probíhají i zajímavé programy, a určitě si na návštěvu naplánujte víc času! Sázkou na jistotu je také aquaparkBruntále, s většími dětmi můžete vyzkoušet místní krytou motokárovou trať.

Prcky zabavíte i obyčejnou cestou vlakem. Nabízí se třeba výlet po takzvaném Slezském Semmeringu z Hanušovic do Jeseníku s nádhernými výhledy do horských údolí a na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor. Trať překonává značné převýšení a vede dokonce přes Ramzovou, což je nejvýše položená rychlíková stanice v Česku. Mimochodem trať má i své vlastní muzeum, najdete je v železniční stanici Horní Lipová.

O kousek dál to budete mít k unikátní úzkorozchodné dráze, která se vine podhůřím Jeseníků z Třemešné ve Slezsku přes Slezské Rudoltice do Osoblahy. Kromě běžných vlaků tu jezdívají i parní vlaky a pro hezké slunečné dny dokonce nabízejí speciální akci: se zpáteční jízdenkou na parní vlak budete mít vstup na koupaliště v Osoblaze zdarma.
 

Pár tipů pro milovníky památek a koupání

  • Reprezentační místnosti s expozicí dýmek, hospodářské zázemí zámku, hostinské pokoje, výstava a speciální prohlídková trasa pro děti a také trasa po zámecké půdě, to všechno nabízí zámek Jánský Vrch.
 
  • Zámek Bruntál obklopuje rozsáhlý park s objektem salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Dlouhou dobu byl však uzavřený kvůli revitalizaci. Letos se jeho brány otevřely a příchozí se mohou projít po nové stezce, nechybí ani nové sochy.  
 
Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Letní bobová dráha Kaste Petříkov v Jeseníkách

Letní bobová dráha Kaste Petříkov v Jeseníkách

Vyzkoušejte atraktivní a bezpečné sportovní zařízení, první svého druhu v ČR. Boby jsou opatřené brzdou, lze volit optimální rychlost a styl jízdy. Boby umožňují samostatnou jízdu dětí od 7 let. Dráha nabízí 100 m převýšení (největší v ČR) a max. rychlost 45 km/h. Vyzkoušet si můžete i lukostřelbu.

Městské muzeum Zlaté Hory

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Expozice čarodějnických procesů

Expozice čarodějnických procesů

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná – Ostružná – Ramzová – Horní Lipová – Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice – Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Revitalizovaná lázeňská promenáda Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku nabízí jeden z nejhezčích výhledů na hřebeny Jeseníků. Mimo pestré květinové výzdoby atmosféru lázeňského života umocňuje také zurčící fontána.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice archeologie a historie a geologická výstava Spirála času Země. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Bike park Kouty nad Desnou – největší bikepark na Moravě

Bike park Kouty nad Desnou – největší bikepark na Moravě

Užijte si zábavu v luxusním Bike parku Kouty, kde se nachází šestisedačkouvá lanovka a čtyři dlouhé tratě, které vás zabaví na celý víkend. Bikepark leží hned vedle silnice číslo 44, dvacet kilometrů od města Šumperk, směrem na Jeseník.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

YES Card Jeseníky – karta na zážitky

YES Card Jeseníky – karta na zážitky

Adrenalin, wellness, golfové služby, muzea a mnoho dalších zážitků umožní čerpat bonusová karta Jeseníků YES Card. Návštěvníci hor pod Pradědem ji mohou získat zdarma v rámci ubytování nad dvě noci v zapojených ubytovacích subjektech.

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Chystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít naši půjčovnu koloběžek. Těšit se můžete na jedinečnou možnost nevšedního zážitku při nejdelším sjezdu na koloběžkách v Česku.

Velkolosinské pralinky – ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velkolosinské pralinky – ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velké Losiny už v současnosti nelákají jen zámkem, lázněmi nebo proslulou ruční papírnou. Lidé se tu zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové.

Pradědovo dětské muzeum

Pradědovo dětské muzeum

Pradědovo dětské muzeum představuje Jeseníky hravou, zábavnou a interaktivní formou. Zábavní park nabízí takřka 600 m² hravých expozic v interiéru a 0,2 ha velké přírodní dětské hřiště. Pradědovo muzeum je ideální za každého počasí, otevřeno má celoročně.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Termální park – Termály Losiny

Termální park – Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.

Zámecký park v Bruntále

Zámecký park v Bruntále

Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. K němu přiléhá zámecký park, jehož vznik je datován do 16. století. Rozloha této zelené oázy je více než 2,5 ha.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Další aktuality