!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe
Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe
"> "> ">
Životní styl

Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe

Vydáno 15. prosince 2017
Kdo měl štěstí, tomu se při jarní návštěvě skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska naskytla neobvyklá podívaná: čerti zkrátka byli všude, v chaloupkách, zahrádkách i stodolách. Nešlo o invazi z pekla, to se tu jen natáčela nová vánoční pohádka. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat tam, kde vznikaly pohádkové příběhy pro letošní Vánoce.
Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska jste mohli na jaře vidět cateringový vůz v obležení čertů a skupinky venkovanů, kteří si půvabná zákoutí fotili na mobily a ty pak rychle schovávali v kapsářích a šosatých kabátech. Sci-fi? Kdepak, to tu jen režisér Karel Janák natáčel novou pohádku Nejlepší přítel, která na obrazovky dorazí na Boží hod. Kromě toho se těšte na Anděla Páně 2, zbrusu novou pohádku Nejlepší přítel a dvojdílný historický velkofilm Marie Terezie. Samozřejmě nepřijdete ani o kultovní „pohádku pohádek“, Tři oříšky pro Popelku, kterou Česká televize chystá na druhý svátek vánoční.
 

260 pytlů sněhu a 750 kilo jablek

Vánoční pohádka Nejlepší přítel vypráví o jednom z podřadnějších čertů, který je vyslán na svět, aby opravil díru do pekla, ale také o hledání štěstí, lásky, ale především přátelství, které se ukáže silnější než bohatství nebo pekelná hrozba. Pro záběry si filmaři zajeli do zámecké kuchyně na zámku Žleby anebo na zámek Ploskovice. V hlavních rolích se představí Zděnek Piškula a slovenská herečka Kristína Svarinská, které doplní Hana Vagnerová a Marek Adamczyk v rolích kuchařky a čerta.

Štědrý večer bude patřit nejnavštěvovanějšímu filmu loňského roku, jímž byl Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha. Snímek, na který přišlo do kina přes jeden a čtvrt milionu diváků už získal šest nominací na Českého lva a také pár ocenění na filmových festivalech. Kromě oblíbené dvojice anděla Petronela a čerta Uriáše na jejich druhé pozemské misi na obrazovce jistě poznáte i místa, kde pohádka vznikala – namátkou Český Krumlov anebo hrad, který se tyčí na kopci nad městem Ledeč nad Sázavou. Jiří Strach ho má rád, před časem tu točil pohádku Šťastný smolař.

Možná se ale budete divit, protože filmaři tentokrát nádvoří změnili skoro k nepoznání; vznikla tu kašna, krámky, velká tržnice, masné krámy, cukrárna i apatyka. A kolik se při natáčení spotřebovalo sněhu a jablek? Odpověď najdete o pár řádek výš v mezititulku.
 

Od Popelky k císařovně

Kromě Tří oříšků pro Popelku, kde se mihne hrad Švihov a okolní krajina, se v průběhu letošních svátků můžete těšit na tři desítky dalších pohádkových příběhů včetně pohádky ve znakovém jazyce.
První dva dny roku 2018 budou patřit historii a dvojdílnému snímku Marie Terezie. Režíroval jej hollywoodský režisér Robert Dornhelm a filmový štáb projel řadu míst od řeporyjského skanzenu Řepora přes Kroměříž a Valtice až po Bratislavu či Vídeň. Slavné císařovně propůjčila tvář rakouská herečka Marie-Luise Stockingerová, jako František Štěpán Lotrinský se představí Vojta Kotek.
 

Místa ze svátečních filmů a pohádek

  • Českém Krumlově se Anděl Páně 2 natáčel a právě do českokrumlovských Klášterů se můžete vypravit na zimní výstavu k filmu. Je součástí interaktivní expozice lidských dovedností, otevřená je denně od 10 do 18 hodin a končí až v březnu.
  • Podobně jako Popelka se i Anděl Páně topí ve sněhu; točilo se především na Šumavě a místo přistání anděla s čertem byste našli ve Zhůří u Horské Kvildy.
  • V pohádce Tři oříšky pro Popelku poznají Švihov jen znalci. V macešin statek se totiž proměnila jen část předhradí, navíc po natáčení rychle zmizely všechny přístavby: pavláčka se schodištěm, falešné okenice a dveře, holubník i nová brána. Co ovšem zůstalo je stará filmová chyba: ve scéně, kde šafář Vladimír Menšík v sadu prořezává větve, v dálce v zasněžené krajině zahlédnete sloup s elektrickým vedením.
Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku - především skalní město v Tisé.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.