Úvod > Aktuality > Kde odhalíte tajemství a půvaby zaniklých řemesel? V Brandýse nad Labem!

Kde odhalíte tajemství a půvaby zaniklých řemesel? V Brandýse nad Labem!

Vydáno 3. března 2020 Zážitky
Zimních festivalů na hradech a zámcích je pramálo, ale jednu z výjimek tvoří festival Tajemství zaniklých řemesel na zámku v Brandýse nad Labem. Ten letošní se uskuteční už o víkendu 7. a 8. března 2020. Kromě samotného festivalu se můžete na zámek vydat také na velmi zajímavé kostýmované prohlídky, díky kterým nakouknete do historie od gotiky k secesi.

Hopsa hejsa do Brandýsa na řemesla

Festival Tajemství zaniklých řemesel se na zámku v Brandýse nad Labem koná už o víkendu 7. a 8. března 2020. Podle organizátorů jde o tvůrčí setkání předních českých a slovenských řemeslníků, oživujících tradiční výrobní postupy. A jejich hlavní doporučení? Vzít si pusu s sebou a nebát se ptát. Všichni prý budou rádi odpovídat, protože to je hlavní smysl této akce.

V zámecké černé kuchyni a ve středověkých sklepech bude k vidění přibližně stovka řemeslníků a umělců, kteří vám představí několik desítek řemesel a řemeslných technik od pravěku až po 19. století.

staré řemsloProtože jejich zákazníky bývají často šermíři a historické spolky, dá se odhadnout, o jaká řemesla půjde nejčastěji. Vedle zbrojířů, platnéřů a výrobců zbraní a kroužkových zbrojí tu nahlédnete pod ruce šikovných sedlářů a brašnářů a uvidíte také řadu oděvních řemeslných technik – od obvyklého předení na vřetánku a kolovratu, přes karetkování a tkaní až po nålebinding, starou vikingskou techniku pletení jehlou z pruhů flanelových látek. Ovšem nebude chybět ani setkání se středověkým lékařem a jeho metodami léčby pacientů.

Na festivalu Tajemství zaniklých řemesel kromě toho ochutnáte historická jídla a nápoje, k tomu vám bude hrát dobová hudba a budou se tančit historické tance. Jednou zaplacené vstupné 80 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti platí celý den, takže je možné z areálu odejít a opět se vrátit.
 

Kostýmované prohlídky od gotiky k secesi

Přímo na zámku vás budou čekat kostýmované prohlídky v podání souboru historického tance Mariane a historického šermu Páni z Kolína. V sobotu na ně můžete přijít v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00 hodin. V neděli se budou oživené prohlídky konat v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin. Spolu s historickými postavami si prohlédnete prostory nádvoří, černou kuchyni a přlehlé prostory. Vstupné na prohlídky je 100 Kč, děti 70 Kč.

A co můžete vidět ve městě? Když od zámku přejdete po mostě přes Labe do Staré Boleslavi, zastavte se třeba v barokním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, v němž je uchováván vzácný gotický pozlacený reliéf Madony Staroboleslavské z 15. století, takzvané palladium země české.
Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Raně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, do dnešní podoby jej upravili A. Leuther a K. I. Dienzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno tzv. Palladium země české - gotický pozlacený reliéf Madony staroboleslavské z 15. století.

Palladium země české ve Staré Boleslavi

1.1.
31.12.
Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české, mariánský reliéf, jemuž je připisována ochranná moc nad českými zeměmi je od 31. 12. 2019 vystaveno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Střední Čechy

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Střední Čechy

Střední Čechy | Památky
2.6.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
27.5.
2020
#světovéČesko a Středočeský kraj

#světovéČesko a Středočeský kraj

Střední Čechy | Památky