Úvod > Aktuality > Katedrálu v Plzni během adventu rozezní roráty
Katedrálu v Plzni během adventu rozezní roráty
">
Památky

Katedrálu v Plzni během adventu rozezní roráty

V plzeňské katedrále svatého Bartoloměje během adventu zní každou neděli roráty. Lidé si je mohou přijít poslechnout a zazpívat už v 6:45 hodin před začátkem mše. Pokračují během celé mše svaté zhruba do 8 hodin.
Rorátní zpěvy mají svůj původ z dob za Karla IV. Původně se zpívaly v latině, později, zhruba v 16. století, byly přeloženy do českého jazyka.
 
Hrát bude soubor Ritornello v čele s uměleckým vedoucím Michalem Pospíšilem. Posluchači, by se však neměli stát pouze pasivními návštěvníky – každý z příchozích dostane zpěvníček a bude se moci účastnit zpěvu písní.
 
Farnost u katedrály svatého Bartoloměje je největší farností plzeňské diecéze a má mnoho zvláštností. Jednou z nich je, že se na jejím území nalézá sídlo plzeňského biskupství. Proto se v roce 1993 stal farní kostel svatého Bartoloměje sídelním kostelem – katedrálou – plzeňského biskupa. Na území farnosti jsou další kostely, v nichž konají pravidelné bohoslužby. Do farnosti patří též Meditační zahrada v Doudlevcích s kaplí svatého Maxmiliána Kolbeho.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.