Úvod > Aktuality > Katedrála v Kutné Hoře-Sedlci zve k podzimnímu zamyšlení
Katedrála v Kutné Hoře-Sedlci zve k podzimnímu zamyšlení
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Katedrála v Kutné Hoře-Sedlci zve k podzimnímu zamyšlení

  • Vydáno3. listopadu 2021
Největší a nejnáročněji zbudovaná stavba, která se dochovala na půdě českých zemí z doby kolem roku 1300 – Katedrála Nanebevzetí panny Marie v Kutné Hoře, je otevřena všem zájemcům o prohlídku i v zimních měsících. Chrám, který patří k nejvýznamnějším kutnohorským památkám, je od roku 1995 na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Můžete jej navštívit denně, mimo pondělí.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné HořeSoučástí bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře-Sedleci je katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Po nedaleko ležící kostnici je tak druhou hojně navštěvovanou památkou v Sedlci. Na přelomu 13. a 14. století náležel klášter k nejvýznamnějším církevním ústavům v Čechách. Samotný kostel byl vystavěn mezi lety 1282–1320 v gotickém slohu cisterciáckými staviteli.

Po vypálení husity v průběhu husitských válek byl poničen a následně rekonstruován. Po roce 1700 byl přestavěn ve stylu barokní gotiky významným českým architektem a stavitelem Janem Blažejem Santinim-Aichlem (1677-1723) na katedrálu. Zpřístupněné podkroví a vnitřní okruh – chrámová pokladnice a kostelní kino spolu s tradičními nočními prohlídkami (v letní sezóně) činí z této nejstarší katedrály střední Evropy unikát svého druhu.

Katedrála je od roku 1995 zapsána spolu s Chrámem sv. Barbory a historickým centrem Kutné Hory na seznamu UNESCO. V roce 2001 byla katedrála zařazena do programu Záchrana architektonického dědictví ČR.
 

Poslechněte si zdejší majestátní varhany

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné HořeV katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele se chystá v sobotu 20. listopadu předadventní koncert. V 16:00 hodin rozezvučí katedrální varhany kutnohorský rodák Viktor Darebný, zpěvem ho doprovodí Jan Maria Hájek. Vstupné na koncert je dobrovolné a poputuje na opravu sedlecké kostnice. Tento předadventní koncert už poněkolikáté doplňuje tradiční Sedlecký adventní jarmark, který se koná před kostnicí od 13:00 hodin. V sobotu 20. listopadu se zkrátka vyplatí strávit celé odpoledne v Sedlci!
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality